دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱  |  Monday, 23 May 2022

دیباچه

کد خبر: ۱۶۴۵۶
تاریخ انتشار : ۴۸ : ۱۶ - ۲۱ تير ۱۳۹۵
دیباچه: فارس باقری از طرح  شنبه‌های نمایشنامه‌خوانی و داستان‌خوانی در کنش معاصر خبرداد

دیباچه- نشست کنش معاصر (3)

به گزارش خبرنگار تئاتر دیباچه؛ نشست خبری برنامه‌های موسسه فرهنگی‌هنری «کنش معاصر» صبح امروز با حضور فارس باقری؛ نمایشنامه‌نویس و مدیرعامل این موسسه و پوریا موسوی؛ معاونت آموزشی و پژوهشی «کنش معاصر» در این موسسه برگزار شد.

در ابتدای نشست، پوریا موسوی به تشریح برنامه‌های این موسسه پرداخت و گفت:درمورد موسسه «کنش معاصر» گفت: «کنش معاصر» موسسه‌ای چند منظوره است که امکانات بسیار متفاوتی دارد. سیاست کلی موسسه هنر کنش معاصر، فعالیت نظری و علمی در حوزه تئاتر، سینما و ادبیات است. در تمامی دوره‌های آموزشی و پژوهشی امر تولید را در اولویت قرار داده است. تمام دوره‌های آموزشی دارای خروجی نهایی هستند. این سیاست با توجه به امکانات موسسه که شامل امکان نشر آثار برگزیده در حوزه‌های مختلف، امکان اجرای تئاتر ، اکران فیلم و ... است در نظر گرفته شده است.

معاون آموزشی و پژوهشی «کنش معاصر» درمورد دوره‌های آموزشی این موسسه گفت: فعالیت بخش آموزش و پژوهش متمرکز بر حوزه نظری و عملی در تمامی بخش‌ها؛ تئاتر ، سینما و ادبیات است. در مورد بخش آموزش ادبیات باید گفت به طور کلی با دقت بسیار بالایی در کنش معاصر پیگیری می‌شود و سیاست موسسه گرد هم آوردن بهترین اساتید و نویسنده‌ها برای حضور و طراحی دوره‌ها از سوی خود ایشان و با پیشنهاد ایشان است.

موسوی در پایان صحبت‌هایش، لیست دوره‌های آموزشی را نام برد: دوره‌های آموزشی نمایشنامه‌نویسی، دوره‌های آموزشی ادبیات، درس‌گفتارهای کنش معاصر، دوره‌های آموزشی بازیگری، دوره آموزشی طراحی صحنه، دوره آموزشی کارگردانی؛ از متن تا اجرا، دوره آموزشی از ایده تا اجرا، دوره آموزشی فیلمسازی (فیلم کوتاه)، دوره آموزشی بازیگری جلوی دوربین و دوره آموزشی فیلمنامه‌نویسی، در کنش معاصر برگزار می‌شود.

در ادامه این نشست، فارس باقری درمورد اجراهای «کنش معاصر» گفت: سه باکس اجرا برای سالن در نظر گرفته‌ایم. دو باکس 18 تا 20 و 20تا 22 به تئاترهای اصلی ما اختصاص دارد که تا پایان سال 95، پر شده‌اند اما باکس ساعت 17 را به اجراهایی همچون جشنواره دانشجویی اختصاص داده‌ایم. البته به این صورت نیست که هر اجرایی به این سالن راه یابد و ما به هر قیمتی این باکس را پر کنیم؛ ما تنها به تئاترهای قوی و خوب می‌پردازیم و اصلا برایمان مهم نیست که این باکس خالی باقی بماند. دو تئاتر خوب دانشجویی در یک سال اجرا شود هم برای ما کفایت می‌کند.

در پایان نشست، مدیرعامل «کنش معاصر» از طرحی جدی خبر داد و گفت: البته طرح دیگری نیز برای سالن در نظر گرفته‌ایم، بر خلاف سالن‌های تئاتر تهران، شنبه‌ها نیز برنامه برگزار می‌کنیم. طرح «سفر به اتاق تحریر» را برای شنبه‎‌ها در نظر گرفته‌ایم که بر اساس آن، نویسنده‌های مختلف در حوزه ادبیات داستانی و نمایشنامه دعوت می‌شود تا آخرین اثر روی میز خود را به صورت نمایشنامه‌خوانی و یا داستان‌خوانی به اجرا دربیاورند. این طرح هر هفته روزهای شنبه در سالن تئاتر موسسه کنش معاصر اجرا می‌شود. یک هفته نمایشنامه‌خوانی داریم و هفته پس از آن، داستان‌خوانی. این برنامه از شنبه، 26 تیرماه و با نمایشنامه «وقت خواب ماهی‌ها» اثر محمدامیر یاراحمدی آغاز می‌شود. این جلسات یک هفته درمیان برگزار می‌شود. جلسه بعدی این اجراها، داستان‌خوانی است و «بیغوله باد» اثر کوروش اسدی انجام می‌شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گفت و گو دیباچه با "علی توکل نیا " کارگردان فیلم سینمایی "چندمیگیری گریه کنی۲"

اعتقادی به انتقال پیام به واسطه ساخت آثار نمایشی ندارم / " چند میگیری گریه کنی ۲" کمدی‌تر و شیرین‌تر از فصل اول آن است!

۱۳:۱۹  -  ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱
احمد کاوری کارگردان و بازیگر تلویزیون در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد

محسن برمهانی، انتخاب شایسته‌ای برای سمت معاونت سیما است / امیدوارم بحران مخاطب رسانه ملی برطرف شود

۱۳:۳۷  -  ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱
گفت و گو دیباچه با « مجتبی فلاحی » بازیگر سریال «حکم رشد»

« حکم رشد » بیشترین بازدید را در « تلوبیون» داشته ، این نشان‌ از قصه جذاب و بازی قابل قبول نقش آفرینان دارد!

۱۳:۵۶  -  ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱
حجت الاسلام شهاب مرادی در گفت و گو اختصاصی با دیباچه مطرح کرد

استاد " فاطمی نیا "نسخه دوم کسی نبود

۱۲:۰۱  -  ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱
گفت و گو اختصاصی «دیباچه» با "سعید عمرانی" معاون قضایی دادستان کل کشور

هرموضوعی که عفت عمومی را جریحه دار کند، دادستان با قاطعیت وبدون شکایت شکات به آن ورود خواهد کرد

۱۵:۴۶  -  ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱
پربازدیدها
آخرین اخبار
پرطرفدار ترین ها