سه‌شنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۲  |  Tuesday, 30 May 2023

دیباچه

کد خبر: ۱۴۰۱۵
تاریخ انتشار : ۴۸ : ۱۱ - ۰۹ تير ۱۳۹۵
دیباچه: نمایشنامه ی شب بیست و یکم اثر ماندگار محمود استاد محمد به کارگردانی کامبیز بنان درفرهنگسرای نیاوران خوانده می شود.

به گزارش دیباچه، این کارگردان درباره انتخاب این نمایشنامه گفت:چندی پیش روز جهانی اعتیاد بود این متن را خیلی خوب میشناختم و علاقه زیادی به این اثر دارم.یکی از دغدغه هایم از گذشته و تعلق خاطرم به متن ها و فضاهای قدیمی و در کنارش پیشنهاد مجموعه نیاوران برای نمایشنامه خوانی و همه این اتفاقات کنار هم باعث شد مجوز استفاده از این متن را از بنیاد استاد محمد (مانا استاد محمد) بگیرم.

دیباچه-شب بیست و یکم


کارگردان شب بیست و یکم با اشاره به ترکیب نقش خوانان این نمایشنامه خوانی اظهار داشت:حدود چهار روز تمرین داشتیم و پس از تلاشهای فراوان و عدم همکاری خیلی از چهره ها و شرایطی که برای حضورشان مطرح میکردند به این ترکیب از نقش خوانان رسیدیم و در این نمایشنامه خوانی سید مهرداد ضیایی،سید احمد حسینی، حامد شیخی،امیر علی مسلمی ، سام بهشتی ،ایلیا بنان و محمدعلی پویا ما را همراهی خواهند کرد.

بنان با اشاره به حضور یک راوی در اجرایشان گفت: در ابتدای تمرینات به این نتیجه رسیدم که با توجه به  متن کاملا مردانه و همچنین  توضیحات صحنه ی زیادی که متن  داشت و با علم به این موضوع که در نمایشنامه خوانی باید تصاویر در ذهن تماشاگر تداعی شود و تنوع شنیداری هم وجود داشته باشد تصمیم گرفتم از یک راوی زن در ترکیب گروه استفاده کنم و فرشته علی بیک در این بخش کنار ما خواهند بود.

بنان با اشاره به سبک خاصی که در نمایشنامه خوانی دارد گفت:من برخلاف نمایشنامه خوانی های مرسوم که با نشستن نقش خوانان پشت یک میز اجرا می شود در اغلب نمایشنامه خوانی هایی که کارگردانی کرده ام این شیوه را کمی تغییر داده  و در شب بیست و یکم تمام تلاشم بر این بوده تا یک چیدمان مفهومی روی صحنه داشته باشم تا جایی که خارج از استانداردهای نمایشنامه خوانی نباشد.

دیباچه-شب بیست و یکم


کارگردان جمعه کشی در ادامه افزود:در این نمایشنامه خوانی مانند اغلب کارهای قبلی ام از موسیقی زنده استفاده می کنیم و افشین سیاهپوش وقتی متن را خواندند ترانه و ملودی آن را برای ما آماده کرد و در تمامی تمرینات حضور داشت.

این کارگردان در پایان گفت: تصمیم دارم نمایشنامه ای با عنوان پیراهنی جا مانده در باد نوشته سید مهرداد ضیائی را پاییز روی صحنه ببرم. وظیفه ی ما شناساندن بزرگان ادبیات نمایشی سرزمینمان به نسل جوان تئاتری است و با مرور آثار بزرگان به آنها ادای احترام می کنیم.چشم انتظار همکارانم هستم.تئاتر ایران خیلی مظلوم تر از سینما و تلویزیون است و این به همه ثابت شده است.

گفتنی است این نمایشنامه خوانی روزهای پنجشنبه و جمعه دهم و یازدهم تیرماه ساعت۲۱درسالن اصلی مجموعه فرهنگسرای نیاوران اجرا می شود.

علاقمندان جهت خرید بلیط میتوانند به سایت تیوال به آدرس www.tiwall.com مراجعه کنند.

 

 

 
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
یک کارشناس فوتبال در گفت‌وگو با ""دیباچه" مطرح کرد؛

جام ملت‌های آسیا، عیار قلعه نویی را مشخص می کند!

۱۰:۲۸  -  ۰۷ خرداد ۱۴۰۲
«حمید گروگان» نویسنده در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد؛

انتشار کتاب «قانون» برای جوانان/ نویسنده باید از زاویه دیدِ مخاطب به سوژه نگاه کند!

۱۴:۵۹  -  ۰۶ خرداد ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با کارگردان نمایش «زوج ناجور»

کمدی را برای حال بهتر مردم انتخاب کردم/ کسی به آسیب‌های تئاترِ ایران اهمیت نمی‌دهد

۱۶:۴۸  -  ۰۸ خرداد ۱۴۰۲
اما و اگر های خبر ممنوع الکاری برخی از خواننده های پاپ

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پاسخی قاطع به رسانه ها داد | رضا صادقی و امیر مقاره واکنش نشان دادند!

۱۷:۵۴  -  ۰۳ خرداد ۱۴۰۲
انتقاد‌های پر افتخارترین بوکسور ایران در گفتگو با دیباچه

دوستان روزی گفتند مربی خارجی می‌آورند، اما این ادعا در حد یک شو بود | «استکی» دیگر نمی‌تواند به بوکس ایران کمک خاصی کند

۱۰:۵۲  -  ۰۲ خرداد ۱۴۰۲
مقداد مومن نژاد از تهیه کنندگان رئالیتی شوی خوش نمک با دیباچه مطرح کرد؛

خنده بدون سلبریتی! /"خوش نمک" بدون اجرا و نقش آفرینی سلبریتی‌ها خنده می‌گیرد

۱۱:۲۲  -  ۰۳ خرداد ۱۴۰۲
پربازدیدها