شنبه ۱۱ تير ۱۴۰۱  |  Saturday, 02 July 2022

دیباچه

کد خبر: ۱۳۲۶۱
تاریخ انتشار : ۳۹ : ۱۱ - ۰۵ تير ۱۳۹۵
دیباچه: رویا بختیاری نویسنده نمایشنامه «ناگهان هذا حبیب‌اله» را عاشق امام حسین (ع) دانست و از اجرای عمومی این اثر خبر داد.

به گزارش خبرنگار تئاتر دیباچه؛ رویا بختیاری؛ بازیگر و کارگردان تئاتر ضمن اعلام این خبر که نمایشنامه «ناگهان هذا حبیب‌اله» را روی صحنه می‌برد، درمورد دلایل انتخاب این متن گفت: این نمایش در دهه 50 یک دوره در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر و یک دوره نیز در تماشاخانه سنگلج اجرا شده است. متاسفانه من تنها موفق شدم سه یا چهار عکس از اجرای این نمایش در تئاتر شهر پیدا کنم. همان‌طور که بازی کردن در نقش همسر یک شهید تفحص در نمایش «من خیال تو نیستم» را دینی بر گردن خود می‌دانستم، اجرای نمایش «ناگهان هذا حبیب‌اله» را نیز دین می‌دانم.

وی در ادامه افزود: برخلاف استنباط‌هایی که از این متن شده است، معتقدم که مرجوم نعلبندیان عاشق امام حسین (ع) بوده است. نگاه ظاهری بسیاری از افراد به نمایشنامه «هذا حبیب‌اله» باعث شده است درمورد نمایشنامه اظهار نظرهایی وجود داشته باشد. اما اصلااین‌گونه نیست؛ این اثر، یک نمایشنامه کاملا مذهبی است.

دیباچه- رویا بختیاری (1)


بختیاری در مورد شرایط اجرای این تئاتر گفت: با توجه به طراحی‌ای که برای اجرای نمایش «ناگهان هذا حبیب‌اله» در ذهن دارم؛ به لوکیشن خاصی نیاز دارم و سالن سر بسته جواب‌‌گوی من برای اجرای این نمایش نیست. احتیاج به آسمان و زمینی خاکی دارم.

این کارگردان تئاتر درمورد زمان اجرای این نمایش گفت: برای من زمان اجرای نمایش بسیار مهم است چون دوست دارم در ایام محرم که با این نمایش مناسبت دارد، این اثر را اجرا کنم.

بازیگر نمایش «افشین و بودلف هر دو مرده‌اند» درمورد گروه اجرایی نمایش گفت: وقتی سمت متنی از نعلبندیان می‌‎رویم، بازیگران نمایش باید افرادی باشند که حداقل اندکی به مرحوم نعلبندیان و آثارش اعتقاد داشته باشند. در این نمایش از چهره‌ها خبری نیست. کاراکتر فریدون، عاشق است. برای بازیگر نقش فریدون، یک شبیه‌خوان را انتخاب کرده‌ام. این فرد تعزیه‌خوان است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
ابراهیم فروزش کارگردان و فیلمنامه نویس سینما در گفتگو با دیباچه مطرح کرد

ارگان‌های دولتی ما بودجه کمی در سال برای ساخت یک فیلم بلند دارند / امیدوارم این کارگروه فارابی قدم‌های مثبتی بردارد

۱۷:۰۳  -  ۰۴ تير ۱۴۰۱
گفت و گو دیباچه با جهانگیر کوثری تهیه کننده مطرح سینما

الزامی بودن نگاه سیاسی فیلم‌ها برای قبولی در جشنواره های خارجی را قبول ندارم ؛ آیا رنگ خدا سیاسی بود؟

۱۳:۱۸  -  ۰۲ تير ۱۴۰۱
غلامرضا مازندرانی، سرمربی تیم ملی کبدی در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد

هر اردوی تیم‌ملی برای فدراسیون ۱۵۰ میلیون آب می‌خورد/ برای حضور در لیگ جهانی سهمیه بیشتری را تقاضا خواهیم کرد

۱۱:۵۴  -  ۰۲ تير ۱۴۰۱
مدیر سینما سپیده، تهیه‌کننده فیلم تقاطع و یک منتقد سینما در گفت و گو با دیباچه مطرح کردند؛

طرح شناور بلیط سینما ، گیشه را پرُ رونق می‌کند/ حوزه هنری با اموال بیت‌المال فیلم خوب بسازد/ این طرح در نقش مُسَکِن عمل می‌کند

۱۶:۳۶  -  ۰۶ تير ۱۴۰۱
پربازدیدها
آخرین اخبار