چهارشنبه ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳  |  Wednesday, 24 April 2024

دیباچه

کد خبر: ۱۲۳۳۶
تاریخ انتشار : ۴۵ : ۱۱ - ۳۱ خرداد ۱۳۹۵
احمدرضا موسوی کارگردان نمایش «گلر»گفت: در این نمایش به بچه‌هایی پرداخته می‌شود که هنوز به سن بلوغ نرسیده‌اند اما به جرم قتل در زندان هستند؛ این اتفاق برای بسیاری از آنها جبری بوده است. این جبر باعث می‌شود آنها کاری را انجام دهند که نباید صورت می‌گرفت؛ بعد به این بچه‌ها می‌گویند که چون مرتکب قتل شده‌اید، باید اعدام شوید.

به گزارش خبرنگار تئاتر دیباچه؛ احمدرضا موسوی که در مقام نویسنده و کارگردان نمایش «گلر» را در سومین فصل ششمین فستیوال مونولیو اجرا می‌کند، درمورد این اثر گفت: نمایش درمورد بچه‌های کانون اصلاح تربیت است که قتل انجام داده‌اند و به‌اصطلاح زیر حکم اعدام هستند. بخشی از دغدغه‌های من این مساله بود که در بسایی از مواقع شرایط آدم‌ها و جبری که در آن هستند، سبب می‌‌شود اتفاق‌هایی برای آنها بیفتد. در این نمایش به بچه‌هایی پرداخته می‌شود که هنوز به سن بلوغ نرسیده‌اند اما به جرم قتل در زندان هستند؛ این اتفاق برای بسیاری از آنها جبری بوده است. این جبر باعث می‌شود آنها کاری را انجام دهند که نباید صورت می‌گرفت؛ بعد به این بچه‌ها می‌گویند که چون مرتکب قتل شده‌اید، باید اعدام شوید.

دیباچه- گلر 2

وی در ادامه افزود: درحالی‌که این جبر برای این بچه‌ها شرایطی را به وجود آورده است که قاتل، خود می‌توانست مقتول باشد. بچه‌ای که حتی به 18سالگی نرسیده است در این شرایط جبری چه‌چیزی می‌‌فهمد که قرار باشد اعدام شود؟ این مساله دغدغه من بود که شاید بتوانیم برای این بچه‌ها کاری کنیم؛ شاید بتوانیم حداقل این معضل را نشان دهیم.

موسوی در مورد پروسه تولید نمایش «گلر» از آغاز نگارش متن تا به اجرا رسیدن آن، گفت: نمایشنامه در ورک‌شاپی در جشنواره مونولیو شکل گرفت. در این ورک‌شاپ متونی شکل گرفتند و برخی از آنها برای شرکت کردن در این فستیوال انتخاب شدند و متن من نیز در این گروه قرار گرفت. تمرینات ما از یک‌سال پیش آغاز شده بود اما دوره‌ای متوقف شد و باز از دو ماه پیش وارد پروسه تمرینات شدیم.

کارگردان «گلر» درمورد فستیوال مونولو گفت: این‌که مسئولان برگزاری مونولیو تلاش می‌کنند جشنواره را سر پا نگاه دارند، جای تقدیر دارد.

دیباچه- گلر 1

نمایش «گلر» اثر احمدرضا موسوی و با بازی  احسان معجونی، امروز؛ دوشنبه؛ 31 خردادماه در دو نوبت، ۱۸ و ۱۹ در سالن موج نو روی صحنه می‌رود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
به بهانه پخش سریال "نون خ"، دیباچه بررسی کرد

آیا احیای طنز‌های تلویزیونی، تضمینی بر بازگشت مخاطب به سمت صداوسیماست؟

۱۷:۲۰  -  ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
مسئول کمیته رتبه‌بندی مرشدان فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی در گفتگو با دیباچه:

ورزش زورخانه ای باید به المپیک راه پیدا کند/ هزاران سال است ورزش باستانی از موسیقی و آوای حماسی بهره می‌برد

۱۷:۵۴  -  ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
سرمربی تیم ملی هندبال جوانان دختر ایران در گفت‌وگو با«دیباچه» مطرح کرد؛

تیم ملی در گروه مرگ قرار دارد/ بازی با تیم‌های اروپایی محک خوبی است

۱۸:۱۷  -  ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
یک کارشناس فوتسال در گفت ‌و‌ گو با «دیباچه» مطرح کرد؛

ایران تیم بهتری نسبت به رقبای آسیایی دارد/باید به تصمیم شمسایی احترام بگذاریم

۱۱:۲۹  -  ۲۵ فروردين ۱۴۰۳
ادبیات عجیب ژیلا صادقی!

جنجال خانم مجری بعد از درگذشت رضا داوودنژاد چه بود؟

۱۲:۲۹  -  ۱۵ فروردين ۱۴۰۳