شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲  |  Saturday, 03 June 2023

دیباچه

کد خبر: ۱۲۰۳۳
تاریخ انتشار : ۴۱ : ۱۲ - ۳۰ خرداد ۱۳۹۵
مدیر سابق شبکه مستند سیما گفت: زمانی که مدیریت این شبکه را بر عهده گرفتم رنج سنی کارمندان 54 سال بود که این رنج سنی را به  28 سال رساندم و از نیروهای جوان و پرشور در این مسیر کمک گرفتم، همچنین وسایل فنی به روزی برای تولید مستندهای شبکه به کار گرفتم تا تصاویر مرغوبی را به مخاطبانم عرضه کنم.

دیباچه-امیرتاجیک-مستند

به گزارش دیباچه؛با قبول استعفای امیر تاجیک ، مدیر شبکه مستند از طرف معاونت سیما،چندین بار  به سراغ او رفتیم تا ناگفته‌های خود را بگوید اما هربار این امکان فراهم نشد و در نهایت به گفتن چند جمله بسنده کرد . لذا دیباچه همچنان اعلام آمادگی می‌کند تا پای صحبت‌های او بنشیند و بدون هیچ کم وکاستی ناگفته هایش را منتشر کند.

مدیر سابق شبکه مستند در گفتگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون دیباچه درخصوص 18 ماه مدیریت خود گفت:تفاوت نگرشی را که در شبکه برون مرزی در کنار محمد سرافراز یاد گرفتم را در مدیریت شبکه مستند اعمال کردم و همیشه به کارم به چشم یک مسئولیت نگاه می کردم تا مصونیت و امکان ویژه و در هر بخش از حوزه فعالیتم سعی ام بر این بود که آن را به بهترین شکل ممکن انجام دهم.
وی افزود : باید بگویم که در این مدت سعی کردیم تا سازمان صدا و سیما را از یک اداره صرف به سازمانی رسانه ای تبدیل کنیم و افرادی که در سازمان آورده‌ای نداشتند را در بخش های دیگری معرفی و یا جایگزینی برای آن‌ها در نظر می گرفتیم، تمامی این کار ها تنها برای جلب رضایت مردم و ایجاد یک آنتن سازنده در تلویزیون بود.
تاجیک ادامه داد:در این مسیر بسیار از سوی رییس دفتر رهبری مورد تشویق قرار گرفتیم و این برای ما به منزله موفقیت در این مسیر بود، تنها خصوصیت مدیریت من در این دوره تلاش برای بهترین ها بود که خداروشکر شاهد شکوفایی این شبکه در این 18 ماه بودیم.
تاجیک اذعان داشت : زمانی که مدیریت این شبکه را بر عهده گرفتم رنج سنی کارمندان 54 سال بود که این رنج سنی را به  28 سال رساندم و از نیروهای جوان و پرشور در این مسیر کمک گرفتم، همچنین وسایل فنی به روزی برای تولید مستندهای شبکه به کار گرفتم تا تصاویر مرغوبی را به مخاطبانم عرضه کنم .
کنداکتورتولیدات این شبکه را تا پایان ماه مبارک رمضان بسته بودیم و برای آن 6 ماه تلاش و کوشش فراوان کردیم تا برنامه های بکر و دسته اولی را برای مخاطبان به تصویر بکشیم، در ادامه این مسیر سلیم غفوری سکان این مدیریت را بدست گرفت که برایشان آرزوی موفقیت می‌کنم.
وی در پایان درخصوص تغییرات مدیریتی در سازمان صدا وسیما ، بخصوص شبکه مستند که خود مدیرت آن را برعهد داشت گفت: تمایلی به صحبت کردن در این خصوص ندارم و تنها امیدوارم این شبکه همچون گذشته موفقیت های بسیاری را از آن خود کند.

به گزارش دیباچه،محمد تاجیک که پس از استعفای محمد سرافراز از مدیریت سازمان صدا و سیما، از سمت خود استعفا داد در ۲۵ آذر سال ۹۳ حکم خود را از دکتر علی اصغر پورمحمدی، معاون سیما تحویل گرفت و به مدت 18ماه عهده دار مدیریت شبکه مستند بود.

وی متولد سال ۶۰ فارغ التحصیل ادبیات انگلیسی، مستندساز، داور جشنواره های مستند داخلی و بین المللی، عضو شبکه مستندسازان اروپا و مدیر تولید و مستند شبکه تلویزیونی پرس تی وی بوده است.

در ایام مدیریت تاجیک در شبکه مستند اقداماتی چون HD شدن پخش شبکه مستند، حمایت از مستندسازان جوان و تولید دَه ها فیلم بلند مستند و برگزاری مراسم رونمایی و معرفی آثار، راه اندازی اتاق شمس با حضور بزرگان سینمای مستند ایران، حضور آثار شبکه در جشنواره های مختلف سینمایی، امضای تفاهمنامه همکاری با مراکز، استانداری ها و نهادهای مختلف و... صورت پذیرفته است و همچنین در این مدت داوری بخش مستند سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر را نیز بر کارنامه خود اضافه کرد.

تاجیک در طول دوران مدیریتش با حاشیه های مختلفی روبرو شد و از مهمترین این حاشیه ها جوابیه او به اظهارات عزت الله ضرغامی درباره صداوسیما بود ، که او را به عنوان پر حاشیه ترین مدیر سرافراز بدل کرد .

عزت الله ضرغامی رییس اسبق سازمان صداوسیما در حاشیه مراسم رونمایی از کتاب «آینده پژوهی انقلاب اسلامی؛ بیمها و امیدها» گفتگویی با خبرنگاران انجام داد که در آن از حذف شبکه هایی که او در زمان مسئولیت راه اندازی کرده، ابراز ناراحتی و درباره مشکلات فعلی سازمان که مربوط به دوره او بوده، اعلام بی خبری کرده است. او به این نکته اشاره کرده که سازمان در هر دوره ای مشکلات بودجه ای خاص خود را داشته و همکاری فعلی دولت با رسانه ملی نیز به خاطر اعتمادسازی در دوره او شکل گرفته است.
امیر تاجیک در آن زمان درباره این سخنان، به نگارش یک یادداشت و ذکر نکاتی پرداخت که او را جزو مدیران پرحاشیه سرافراز قرارداد . او در جوابیه خود نوشت:

هوالعادل

جناب آقای مهندس ضرغامی،
ریاست سابق سازمان صداوسیما
پس از عرض سلام، نظر به اظهارات شما در مصاحبه ی اخیرتان، ذکر چند نکته جهت تنویر افکار عمومی لازم است.
مدیریت جدید سازمان در هنگام شروع فعالیت های خود با حجم عظیمی از بدهی ها و معوقات روبرو شد. این مساله به زعم شما “امری طبیعی” ست. اما با کمی دقت و تحقیق می توان دریافت که این میزان از بدهی در قیاس با دوره های قبلی ابدا قابل مقایسه نیست. کمااینکه این بدهی ها صرفا به دلیل بودجه و کمک ناکافی که از سوی دولت به صداوسیما تعلق می گرفت، نبود. بلکه بیشتر به خاطر ضعف در تصمیم سازی ها برای توسعه غیرمنطقی شبکه های سازمان بود. خصوصا اینکه دولت قبل علاوه بر بودجه سالانه کمک بلاعوض یک میلیارد دلاری به سازمان کرد و ایجاد بدهی برای سازمان در چنین شرایطی منطقی به نظر نمیرسد.
بر تشریح این ادعا عرض می کنم شبکه کوچکی چون شبکه مستند، با بیش از پانزده و نیم میلیارد تومان بدهی و تعهد معوق به بنده و همکارانم تحویل داده شد. معاونت سیما با حدود دویست و شصت میلیارد تومان بدهی به دکتر پورمحمدی تحویل شد و در نهایت رسانه ملی در آغاز مدیریت جدید صدها میلیارد تومان بدهی داشت.
این میراث در شرایطی برای تیم همکاران مدیریت برجا ماند که املاک و زمین های مرغوب رسانه ملی توسط شما به فروش رفت تا بخشی از بدهی های تهیه کنندگان و کارگردانان پرداخته شود. به عبارتی مدیریت قبلی علاوه بر هزینه های بی مورد، راه حلی منطقی برای جبران آن هزینه ها نداشت!
علاوه بر همه اینها جنابعالی در خصوص آرشیو سازمان و پخش تصاویر محرمانه از شبکه های معاند اظهار نظر کرده بودید که هیچ تصویری از آرشیو خارج نشده است. سوال اینجاست که چرا مدیرکل اسبق آرشیو تا سر حد بازداشت پیش رفت و تنها به دلیل واسطه گری شما بازداشت نشد؟ و چرا دو تن از کارشناسان زیر مجموعه ایشان بازداشت شده، در دادگاه حضور یافتند و محکوم به حبس شدند؟ اینکه اظهر من الشمس است که تصاویر تلویزیون در شبکه های معاند و در قالب برنامه های مختلف به نمایش در میاید و شما تنها به تکذیب بسنده می کنید.

واقعیت این است که شما اصولا اطلاع دقیقی از وضعیت اسفناک سازمان در دو سال آخر نداشتید. این مساله احیانا به گزارش های خلاف واقعیت مشاوران شما برمیگردد که وضعیت سازمان را گل و بلبل توصیف می کردند و شما نیز به آنان اعتماد می کردید. حقیقتا برای من جای سوال است که آیا شما از بدهی های معوق چند ساله مراکز استانها بابت برق خبر داشتید؟
همانگونه که مستحضرید مدیریت ارشد سازمان در دوره جدید با بودجه به مراتب کمتری کار خود را آغاز نمود که خود به صحت آن واقفید. اما بحمدلله با اتکا بر مدیریت منطقی، سازماندهی مجدد و صرفه جویی های بسیار توانست بخش قابل توجهی از بدهکاری های باقی مانده را پرداخت نماید.
جدای از بحث میزان بدهی ها و مخارج سنگین در دوره مدیریت شما، مساله اصلی بر سر “چرایی این حجم از هزینه” است.
متاسفانه تمرکز بر “افزایش آمار و ارقام” و عدم توجه به مساله “کیفیت” باعث تنظیم و اجرای سیاست های غلطی شد که هم برای سازمان هزینه زا بود و هم نتیجه ای در حوزه اجتماعی به بار نیاورد. افزایش بی مورد شبکه ها بدون ایده و برنامه ریزی و بدون آنکه مخاطب قابل توجهی داشته باشند، چه سودی داشت جز تولید برنامه های آنتن پرکن و بی محتوا که یکی از جدی ترین نقدهای رهبر معظم انقلاب به سازمان بود؟
برای مثال در راه اندازی شبکه مستند که با پیشنهاد اهالی فرهنگ انجام شد، عجولانه عمل کردید و بودجه راه اندازی آن را که کمتر از هزینه یک قسمت از سریال “معمای شاه” بود نتوانستید تامین کنید. چراکه اصولا مقوله مستند دغدغه شما نبود. به همین جهت برای مدیریت جدید، یک شبکه مقروض، ضعیف و بدهکار به یادگار گذاشتید که به حول و قوه الهی و با تلاش شبانه روزی در یکسال و نیم گذشته تبدیل به شبکه ای پرمخاطب با ساختاری صحیح و منطقی، تعاملی و دارای اتاق فکر شد.
در سال های گذشته، کارکنان رسمی و غیر رسمی سازمان به شکل بی سابقه ای افزایش یافت و متاسفانه اغلب آنها بدون آنکه گامی در جهت رشد و پیشرفت برنامه های سازمان داشته باشند، تنها صاحب شغل و مزایا شدند. کار به جایی رسید که گمان میرفت تعداد کارمندان شبکه های افتتاح شده از مجموع بینندگان آنها بیشتر باشد!
اصولا اینکه شبکه های معاند نظام و فرهنگ کشور، توانایی جذب مخاطب پیدا کردند، به واسطه تولیدات سطحی بود که در دوره دوم مدیریت شما در رسانه ملی به وجود آمد. در دنیای ارتباطات امروزی، وقتی رسانه ملی برنامه ای برای ارائه به مخاطب نداشته باشد، یقیناً آنها رسانه جایگزین را برای نیازهای محتوایی خود پیدا خواهد کرد.
در این میان دلتنگی کردن برای شبکه های افتتاح شده، که آنها را به فرزندان خود تشبیه کردید، منجر به بازگشت مخاطب نخواهد شد. تعطیل شدن این شبکه ها شاید حال بانیان آن را بد کند ولی به خوب شدن حال مردم و صرفه جویی در بیت المال کمک خواهد کرد.
باید اراده کرد، گام های اساسی و علمی برداشت و با اتکا به سیاست چابک سازی که از توصیه های رهبری انقلاب به دکتر سرافراز می باشد، با یک مدیریت منطقی همراه با سیاست های اقتصاد مقاومتی، به تدریج مخاطبان از دست رفته را بازگرداند. چرا که هزینه های گزاف و ریخت و پاش در رسانه عریض و طویلی چون صداوسیما با رهنمودهای رهبری همخوانی ندارد. به راستی چرا پیشرفت پروژه “مرکز دیتابیس” سازمان به رغم هزینه کرد بیش از پانصد میلیارد ریال در دوره مدیریت شما ناتمام است و ماحصل این هزینه کرد تنها یک ساختمان بدون استفاده است؟
آیا میدانید یک اصلاح کوچک در قراردادهای اجاره ماهواره در سال گذشته به میزان هفده و نیم میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای سازمان به همراه داشت، بدون آنکه کوچکترین تغییری در میزان و کیفیت خدمات دریافتی سازمان رخ دهد؟ براستی مگر مدیریت صحیح و کارآمد چیست جز کنترل و استفاده بهینه از منابع؟
سخن در باب آنچه در این یک سال و نیم گذشت بسیار است. اما بگذاریم و بگذریم!
والسلام
امیر تاجیک

براساس این گزاش،تاجیک تقاضای استعفای خود را عصر روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت به معاون سیمای رسانه ملی ارائه کرده بود.

در متن استعفای امیر تاجیک آمده است:

هو الحق

جناب آقای دکتر پورمحمدی

معاون محترم سیما

با سلام

روزی که مدیریت شبکه مستند را تحویل گرفتم با خود عهد کردم "حق" و "عدالت" را هرگز از یاد نبرم. به نام مصلحت پا کج نگذارم و از خیانت هایی که در امانت مردم می شود، چشم نپوشم.

مهم نبوده و نیست که مسئولیت هایی اینچنین تا چه زمانی در دستان ماست. آنچه در ذهن و اندیشه ما دغدغه بود، هدایت صحیح در این مسیر پر پیچ و خم بود و اینکه بتوان آنچه از گذشته به دست ما رسیده است را توسعه و ارتقا بخشیم.

در تمام این مدت با کمک همکاران تلاشگر و متعهدم، سعی نمودیم در مسیر حرفه ای و عقلانی حرکت کنیم. از ظرفیت های عرصه مستند و مستندسازان جوان و خلاق استفاده کنیم و آنانکه جایی برای عرض اندام نداشتند را به کار گیریم. فضایی خوب، پر انگیزه و بانشاط خلق کنیم تا مستند و مستندسازی در چنین بستری جایگاه دوباره خود را پیدا کند. صد البته که امروز آمار و ارقام معتبر نتایج این اقدامات را به خوبی توصیف می کند.

به گواه آمارهای رسمی (پیوست)، افزایش دو رقمی درصد بینندگان شبکه مستند و اقبال بخش قابل توجهی از جامعه به این شبکه، بزرگترین و بهترین نتیجه ای بود که رخ داد. همه اینها در شرایطی رقم خورد که بنا به گواه همگان سازمان صداوسیما بدترین شرایط مالی تاریخ خود را تجربه میکرد.

مدیریت همه شبکه ها علی الخصوص شبکه مستند سعی کرد با حذف هزینه های اضافی و صرفه جویی، در راستای اقتصاد مقاومتی قدم بردارد و از کمترین امکانات بیشترین فرصت ها را بسازد.

حذف پست های غیرضروری و صوری، انعقاد قرارداد های کاری منصفانه و منطقی با تهیه کننده ها و قطع همکاری با افرادی که کمترین بازدهی ممکن را به نسبت حقوقی که می گرفتند داشتند، از جمله اقدامات اساسی شبکه بود که نتیجه آن، حرکت در مسیر چابک سازی، از منویات رهبر معظم انقلاب، و تولید آثار اندک اما با کیفیت بود.

در طول این هجده ماه مستندسازانی که لایق بودند و کاربلد، به کار گرفته شدند و افرادی که رابطه شان با شبکه بر مبنایی غیر از تخصص بود، کنار رفتند. بی شک افزایش آمار مخاطبان از دل همین اقدامات به وجود آمد و مردم به افراد متخصصی که در شبکه شروع به فعالیت کردند، اعتماد نمودند. شبکه مستند، امروز آئینه جامعه ایران اسلامی است.

در این میان البته طبیعی بود با برخی تهمت ها و کارشکنی ها مواجه شویم که با توکل به خدا و تاسی به قانون و شفاف سازی سازمانی در مقابل آنان ایستادیم. آینده و آیندگان نیز در مورد حقیر و فعالیت های شبکه مستند قضاوت خواهند کرد.

حقی اگر زایل شد خدا و بنده ستم دیده او بر حقیر ببخشاید و بداند نیتی جز حرکت در مسیر پیشرفت و استیفای حقوق کسانی که بر عرصه رسانه حق داشتند، نداشتم.

هر آنچه که مشورت کردیم، فهمیدیم و عمل کردیم، برای خدمت رسانی به مردم بود. با ابزار علم و ایمان به سمت رضایت خدا و خلق خدا حرکت کردیم. آنچه گذشت ادای وظیفه بود نسبت به حکم خدمتی که دریافت نمودیم. قضاوت بر نتیجه ای که در این هجده ماه بدست آمد، با مردم، و پاداش و اجری اگر داشت با خداوند کریم.

در پایان از حمایت های دکتر سرافراز، رئیس پاکدست رسانه ملی و همچنین جنابعالی از روال توسعه سینمای مستند در سازمان صدا و سیما تشکر می نمایم. برای شبکه مستند و همکاران عزیز و پرتلاشم در این شبکه آرزوی موفقیت و بهروزی می کنم و بدینوسیله استعفای خود را از سمت مدیریت شبکه مستند اعلام میدارم. بدیهی است تا معرفی سرپرست جدید، شبکه را اداره خواهم نمود.

والسلام علی عبادالله الصالحین

امیر تاجیک

 
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
دبیر شانزدهمین جشنواره ملی تئاتر رضوی در گفت‌وگو با دیباچه:

آثار ضعیف و بدون سندیت تاریخی، جایی در جشنواره ملی تئاتر رضوی نداشت / جوایز این دوره ،سه برابر افزایش یافته بود!

۱۰:۱۲  -  ۰۷ خرداد ۱۴۰۲
برندسوزی با دست فرمون صدا و سیما!

چرا قدیمی‌ترین برنامه ورزشی تلویزیون پس از درگذشت «بهرام شفیع» به پایان نرسید؟

۱۲:۳۵  -  ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
عضو سابق تیم‌ملی تکواندو در گفتگو با "دیباچه" مطرح کرد؛

دست کم گرفتن رقبا برایمان گران تمام‌ می‌شود/ ملی‌پوشان ایران توانایی کسب مدال را دارند

۱۶:۴۵  -  ۰۹ خرداد ۱۴۰۲
یک کارشناس فوتبال در گفت‌وگو با ""دیباچه" مطرح کرد؛

جام ملت‌های آسیا، عیار قلعه نویی را مشخص می کند!

۱۰:۲۸  -  ۰۷ خرداد ۱۴۰۲
«حمید گروگان» نویسنده در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد؛

انتشار کتاب «قانون» برای جوانان/ نویسنده باید از زاویه دیدِ مخاطب به سوژه نگاه کند!

۱۴:۵۹  -  ۰۶ خرداد ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با کارگردان نمایش «زوج ناجور»

کمدی را برای حال بهتر مردم انتخاب کردم/ کسی به آسیب‌های تئاترِ ایران اهمیت نمی‌دهد

۱۶:۴۸  -  ۰۸ خرداد ۱۴۰۲
اما و اگر های خبر ممنوع الکاری برخی از خواننده های پاپ

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پاسخی قاطع به رسانه ها داد | رضا صادقی و امیر مقاره واکنش نشان دادند!

۱۷:۵۴  -  ۰۳ خرداد ۱۴۰۲
آخرین اخبار