يکشنبه ۰۶ اسفند ۱۴۰۲  |  Sunday, 25 February 2024

دیباچه

کد خبر: ۹۳۶۶
تاریخ انتشار : ۵۷ : ۰۸ - ۱۷ خرداد ۱۳۹۵
شبکه‌های مختلف رادیویی به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، ویژه برنامه‌هایی را برای افطار و سحر مخاطبان تدارک دیده‌اند.

 

دیباچه:


دیباچه-رادیو رمضان


شبکه‌های مختلف رادیویی همزمان با فرارسیدن ایام ماه مبارک رمضان، ویژه برنامه‌های متنوعی را تدارک دیدند که بدین ترتیب است:


«در خلوت حضور» و «لحظه‌های اجابت»؛ ویژه برنامه‌های رادیو اقتصاد


ویژه برنامه سحرگاهی «در خلوت حضور» و همچنین ویژه برنامه افطار «لحظه‌های اجابت» در ایام ماه مبارک رمضان به روی آنتن رادیو اقتصاد خواهند رفت. در ویژه برنامه سحرگاهی «در خلوت حضور» حجت الاسلام مزینانی، کارشناس مذهبی در طول ایام ماه مبارک رمضان به بیان رذایل و فضایل اخلاقی با ویژگی اقتصادی و همچنین تبعات و آثار آن در زندگی صحبت خواهد کرد. بخش‌های متنوعی مانند مناجات‌ها، نیایش، مباحث اخلاقی و ادعیه ، اذان و ... در ایام ماه رمضان به سمع شنوندگان خواهد رسید. ویژه برنامه سحرگاهی «در خلوت حضور» کاری از گروه اقتصاد و جامعه به تهیه کنندگی مهدی شیار و گویندگی رضا کاشفی در طول ایام ماه مبارک رمضان از ساعت 03:00 تا 04:30 از رادیو اقتصاد پخش می‌شود. همچنین «لحظه های اجابت» عنوان ویژه برنامه افطار است که با حضور حجت الاسلام اتابکی ، کارشناس مذهبی و با رویکرد تعاملی با مشارکت شنوندگان مباحثی همچون تجربیات آثار اعمال اقتصادی در زندگی فردی و ... در ایام ماه مبارک پخش خواهد شد. این برنامه شامل آیتم‌هایی مانند «روزه اولی‌ها»، «ادعیه»، «بسته اذانگاهی»، «سطر های اجابت» و ... خواهد بود. «لحظه‌های اجابت» کاری از گروه اقتصاد و جامعه به تهیه کنندگی غلامرضا عزتی و گویندگی فاطمه شعبانی در طول ایام ماه مبارک رمضان از ساعت 20:00 تا 21:00  به روی آنتن رادیو اقتصاد می‌رود.


«از تو به یک اشاره» و «قرار بی‌قراران» در رادیو ایران


رادیو ایران با ایجاد فضای معنوی برای اجرای مراسم سحر، بیان نکته‌هایی از قرآن کریم با موضوعات مختلف اخلاقی و اجتماعی و ... و پخش  دعا و نیایش سحر، حکایت ها و پندهای اخلاقی و دینی از  ادبیات فارسی، تأکید بر ارزش شکر نعمت و اهمیت آن، ایجاد آمادگی لازم و شرایط مورد نیاز برای بهره گیری هرچه بیشتر و بهتر از برکات ماه مبارک رمضان، عبادت های ویژه ماه رمضان، شرایط روزه داری و چگونگی تقویت روح و روان برای پرهیز از محرمات در موج اف. ام ردیف 90 مگاهرتز به استقبال اه رمضان می‌رود.


بر این اساس «قرار بی قراران» ویژه برنامه سحر رادیو ایران است که با با بهره گیری از کلید واژه هایی از دعای پر فیض مجیر ، موضوعات 30 روز سحر را بررسی می‌کند. «قرار بی قراران» از گروه فرهنگ و اندیشه رادیو ایران هر سحر ساعت 2:30 تا4:30 با کارشناس مجری گری محمد نصر‌آبادی و گویندگی مهدی طهماسبی از آنتن رادیو ایران پخش می‌شود.


«از تو به یک اشاره» نیز ویژه برنامه افطار رادیو ایران است که با صدای سعید توکلی و فاطمه آل‌عباس، پخش شده و هر روز به یکی از استان‌ها سفر کرده و شنوندگان را  با رسم و رسوم آن دیار در ماه مبارک رمضان آشنا می‌کند. گفت‌وگو با مسلمانان غیر ایرانی که در ایران ساکن هستند، تغییر شرایط مشاغل مختلف در ایام ماه مبارک رمضان و (بررسی جنبه اجتماعی) آن همچنین آیتم های از خدا چه خبر؟ قاصدک از دیگر بخش‌های این برنامه است که از ساعت 19:30 تا 21 با نویسندگی سارا آقا محمدی و ساناز احمدی دوستدار و گزارشگری نوید دانشور، تینا میرکرمی  همراه با روایت نسیم رفیعی و خانم اصفهانی از رادیو ایران پخش می‌شود.


«شهر و رمضان» و «سحوری» از رادیو فرهنگ بروی آنتن می‌روند


رادیو فرهنگ ویژه برنامه «سحوری» در لحظات عرفانی سحرگاه رمضان  و برنامه «شهر و رمضان» ویژه افطار ماه مبارک رمضان را برای شنوندگان در موج اف. ام ردیف 106 مگاهرتز پخش می‌کند. «سحوری» ویژه برنامه سحرگاه رادیو فرهنگ در ماه رمضان است که از 18 خرداد و همزمان با آغاز ماه مبارک هر روز ساعت3:30 پخش می‌شود. این برنامه به پخش ادعیه و مناجات سحر و آماده سازی فضای معنوی در سحرهای ماه رمضان اختصاص دارد. «سحوری» و «شهر و رمضان» از رادیو فرهنگ پخش می شود. در این برنامه شنوندگان با کتاب های عرفانی، سخنان عارفان بزرگی چون خاقانی، مولانا و عطار، مقامات عرفانی آشنا خواهند شد. حجت الاسلام اسدالله طاهر رضی و سید حسن شهرستانی به عنوان کارشناس در برنامه مباحث را در وادی عرفان مطرح خواهند کرد. تهیه کننده این برنامه امیر رضا راز و اجرای ان به عهده رضا خضرایی خواهد بود.


«شهر و رمضان»ویژه برنامه رادیو فرهنگ در لحظات دعا و نیایش افطار خواهد بود. این ویژه برنامه به فرهنگ و آداب و رسوم ماه رمضان در قالب مستند گزارشی، معرفی اماکن مذهبی تهران اختصاص دارد. مازیار شفاعتی و فرناز خندان که کارشناسان این برنامه هستند در طول ایام ماه مبارک رمضان سفری مستند به اماکن و مقصدهای فرهنگی تاریخی و مذهبی خواهند داشت و حال و هوای رمضان را از امامزاده‌ها، مساجد تاریخی، هیات های مذهبی، حسینیه‌ها و زورخانه‌ها روایت می‌کند. آشنایی با  آداب و رسوم و مناسکی که ایرانیان در ماه مبارک رمضان از افطار تا سحرگاه از  قبیل شاهنامه خوانی ها، پرده خوانی برپا می کردند از جمله بخش‌های این برنامه است. تهیه کننده این برنامه رکسانا حمیدی است که از 18 خرداد تا پایان ماه مبارک رمضان ساعت 20:15 از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.


«تو رو نفس می‌کشم» و «نسیم سحر» ویژه برنامه‌های رادیو جوان


«تو رو نفس می‌کشم» ویژه برنامه اذانگاهی افطار، کاری از گروه جوان و اندیشه شبکه جوان است که به تهیه کنندگی زهره عبدالرحیم گویندگی فاطمه عباسی و سید مهدی مفیدی راد و کارشناسی محمد رضا اصغری از ساعت 20 الی 21:15 از شبکه جوان پخش می شود. این برنامه درباره خطبه شعبانیه حضرت رسول (ص) است که هر روز به یکی از فرض های این دعا بسیار ارزشمند می پردازد. بخش مستندی دارد که در راستای شعار سال با مسئولین کشوری و لشکری و دولتی یک دورهمی نزدیک افطار انجام می شود. بخش نان و نمک که به آیه های اقتصادی می پردازد نیز یکی دیگر از آیتم‌های این برنامه است که از موج اف.ام ردیف 88 مگاهرتز پخش می‌شود.


«نسیم سحر» ویژه برنامه اذانگاهی سحر شبکه جوان (ویژه برنامه سحر) در ایام ماه مبارک رمضان به موضوعات مصادیق اخلاقی، صله رحم، اخلاص در عمل، دعا و نقش آن در زندگی، نیکی و احسان به پدر و مادر، بخشش و سخاوت وامر به معروف و نهی از منکر می پردازد. آیتم سخن جان به صورت بسته گزارشی است که در آن با مشاغل خاصی(مثل کسانیکه در خیریه ها، اهداء خون، اهداءنذری، طرح ایتام و...هستند) که در نوبت شب کار می کنندگفت و گو می شود .از دیگر بخشهای این برنامه می توان به دعای روز، دعای سحر، تواشیح و ... اشاره نمود. این برنامه کاری از گروه جوان و اندیشه شبکه جوان است که به تهیه کنندگی زهرا عبدالله زاده و طاهره خضرایی هر روز از ساعت 3:30 الی 4:30 صبح پخش می‌شود.


«لحظه‌های استجابت» در رادیو تهران


«لحظه‌های استجابت» ویژه برنامه سحرگاهی رادیو تهران است که از ساعت 3:00 تا 4:30 به تهیه کنندگی پروانه طهماسبی بوده و با پخش نیایش خوانی، رمضان در ادب فارسی، دعای سحر، مراسم اذان صبح ، بحث کارشناسی و پخش ادعیه و مناجات همراه است.


«ویژه برنامه افطار»این شبکه نیز با اجرای محمد صالح علاء و رشید کاکاوند ساعت 20:00 تا 21:00 به لحظات ناب بندگی خداوند، لذت یک روز روزه داری، پخش اذان و ادعیه و دعای روزهای این ماه می‌پردازد.


«حدیث آرزومندی» از رادیو قرآن


«حدیث آرزومندی» ویژه برنامه سحرگاهی این شبکه است که در ایام ماه مبارک رمضان از این شبکه رادیویی پخش می شود. ویژه برنامه افطار این شبکه نیز که با ترتیل خوانی یک جزء قرآن، پخش کرسی تلاوت، مناجات، ادعیه و.... همراه است از دیگر برنامه های رادیو قرآن در این ایام خواهد بود.


رادیو پیام


این شبکه رادیویی با پخش حکایات، قرآن و ادعیه، احادیث، آیات، متون ادبی و کلام بزرگان در مورد ماه مبارک رمضان، عبادت و دعا و خودسازی، آداب و رسوم و مراسم ماه مبارک  رمضان در ایران، تغذیه و روزه داری، به استقبال ماه مبارک رمضان می‌رود.


رادیو سلامت و «شوق بندگی»


این شبکه رادیویی در راستای ارتقای دانش سلامت شنوندگان صدای دانش، نشاط و آرامش ویژه برنامه‌های متنوع و مختلفی را در ایام ماه مبارک رمضان تدارک دیده و به استقبال ماه ضیافت الهی می رود. ویژه برنامه افطار "تا خدا راهی نیست" به تهیه کنندگی سولماز عطایی و گویندگی فیروزه آدابی و علی مهنام فر از ساعت 19:10 به مدت 110 دقیقه با هدف خودسازی و رسیدن به رضایت الهی به مدت 30 شب با ایجاد فضای عرفانی شاد و تلفیقی از بخش های کوتاه و شنیدنی در قالب گزارش، نمایش، داستان، مصاحبه، مسابقه و .. با شنونگان صدای سلامت همراهی می‌کند.


ویژه برنامه سحر «شوق بندگی» به تهیه کنندگی حسین فنایی و پیمان پناهی و به گویندگی محمد مطلب از ساعت 3:00 به مدت 110 دقیقه در راستای برجسته سازی، تبیین و استمرار رفتارهای صحیح و مثبت به خصوص درحوزه های گوناگون سلامت فردی و اجتماعی در هر برنامه برجسته ترین نکته دعای آن روز ماه مبارک رمضان مطرح می شود و برنامه در قالب یک جنگ متنوع و هدفمند که در بخش های مختلفی همچون کارشناسی، داستان، نمایش، گزارش، نکته ها، نیایش، دعای سحر، اذان، قرآن، و ... به آن می‌پردازد.


بیانات  مقام معظم رهبری درخصوص ویژگی های حضرت علی(ع)، عید سعید فطر، قدر دانی کردن در روز عید سعید فطر، شادی و رضایت ناشی از یک ماه روزه داری می پردازد.


«نسیم وصل» در رادیو گفتگو


«نسیم وصل» عنوان برنامه افطار رادیو گفت‌وگو است که با بخش‌های مختلف و بحث های شیرین در این ماه خدا همراه لحظه‌های  روزه داران است. بوی بهار نارنج عنوان بخشی از این برنامه است که مسعود فروتن با خوانش اشعار و متون ادبی لحظه های افطار را خاطره انگیز خواهد کرد. در بخش به رنگ خدا درآییم هم ، هر روز یک مورد از فضیلت های خوانش قران و کاربردهای ان در زندگی روزانه مطرح خواهد شد. همچنین با توجه به تأکید مقام معظم رهبری درخصوص پاسخگویی به شبهات دینی و کاربرد آن در زندگی مردم، بخش پرسمان دینی هر روز به برخی از این شبهات که تا به حال به آن پاسخ داده نشده است می پردازد. در ساعات نزدیک افطار به مدت 45 دقیقه به نسیم وصل ویزه افطار همراه باشید. این برنامه افطار به تهیه کنندگی فرهاد دهنوی و اجرای حسین مولایی در ماه مبارک رمضان از رادیو گفت وگو به مدت 45 دقیق پخش می‌شود.


رادیو نمایش و پخش نمایش‌هایی متنوع


4 نمایش سریالی 30 قسمتی و چند نمایش تک قسمتی متناسب جدید با ایام  ماه مبارک رمضان به روی آنتن رادیو نمایش می‌رود. «تا همیشه»،«شب‌های پرستاره»، «بی بی گل» و «ققنوس» ، چهار نمایش سریالی هستند که هرکدام در 30 قسمت در اداره کل هنرهای نمایشی رادیو تولید شده‌اند ، «شب‌های پرستاره» را رضا عمرانی کارگردانی کرده که نگار بقراط نویسندگی آن را بر عهده دارد و درباره پیرمردی دانا و حکمت دان  و روشن ضمیر است که به تازگی همسرش را از دست داده و چند روز پیش از شروع ماه رمضان تصمیم به ترک خانه اش می‌گیرد تا مزاحم زندگی فرزندانش نباشد. این سریال رادیویی از هجدهم خرداد ماه ساعت 18:00 از رادیو نمایش پخش می‌شود.


سریال رادیویی «تاهمیشه» را حمید منوچهری کارگردانی کرده و از  هجدهم خرداد ماه ساعت 12:15 دقیقه  به روی آنتن رادیو نمایش می‌رود. این نمایش به نویسندگی حمید رضا پورعلی محمد، درباره کسی است که با شرکایش، شرکت بزرگ ساختمانی را اداره می‌کند و بعد از بیماری تنها پسرش در ماه رمضان و بهبود با خدایش عهد می‌بندد تا بعد از ماه رمضان هم روزه های چشم و گوش و زبان را نگه دارد.


همچنین فریدون محرابی نمایشی را با عنوان «بی بی گل» برای ماه مبارک رمضان کارگردانی کرده است که داستان آن درباره خواب پیرزنی یک روز قبل از ماه مبارک رمضان است .ویدا دانشمند و هانیه نجفی نویسندگان این سریال رادیویی هستند. بی بی گل از 18 خرداد ساعت 20:15  دقیقه به روی آنتن رادیو نمایش می‌رود.


سریال نمایشی «ققنوس» نیز به کارگردانی جواد پیشگر و نویسندگی : حمیدرضا عباسی برای  پخش در ماه مبارک رمضان آمده شده است که 18 خرداد ماه ساعت 19:30 به روی آنتن می‌رود. داستان این نمایش درباره مردی است که در ایام ماه مبارک رمضان با مراجعه به قرآن و نهج البلاغه تصمیم می‌گیرد ثروت خود را معطوف به اعمال خیر کند. نمایش تک قسمتی «غزه، وقتی انسانی به آن بنگریم» هم به مناسبت روز جهانی قدس تولید شده است که در همین روز به روی آنتن رادیو نمایش می‌رود. این نمایش به نویسندگی سهیلا خدادادی و کارگردانی مینو جبارزاده ، برداشتی از زندگی واقعی ویتوریو آریگونی است. او در سال 2007 به عضویت جنبش جهانی همبستگی برای شکستن محاصره غزه در آمده بود. این نمایش‌ها با هنرمندی تیم حرفه ای هنرمندان رادیو اعم ازکارگردانان، نویسندگان،  تهیه کنندگان، بازیگران، صدابرداران و افکتورها  به تازگی در اداره کل هنرهای نمایشی رادیو تولید شده که درایام ماه مبارک رمضان از رادیو نمایش و سایر شبکه های رادیویی پخش خواهد شد.


«فرصت پرواز» در رادیو ورزش


برنامه «فرصت پرواز» ویژه برنامه افطار با رویکرد ورزشی است که به نقش تلاش, پشتکار و کوشش در رسیدن به موفقیت ها می‌پردازد. همچنین معرفی شهدای ورزشکار مدافع حرم, معرفی آداب و سنن نواحی مختلف ایران, زمان و نحوه ورزش کردن در ماه مبارک رمضان و ... از جمله بخشهای این برنامه هستند. تهیه کننده این برنامه یوسف فرجی و گوینده آن محمد درخشنده  است که هر روز از ساعت 20:00 تا 21:30 از رادیو ورزش پخش می‌شود.
فارس نوشت: ویژه برنامه سحرگاهی ماه مبارک رمضان نیز با عنوان "نسیم نیاز" هر روز از ساعت 3:30 تا 4:30 پخش می شود که تهیه کننده آن حسین سلطانی و گوینده سبحان اکرامی است و موضوع این برنامه ایجاد فضای معنوی در زمان سحر با حال و هوای ورزش باستانی و استفاده از ادعیه و سخن بزرگان در مورد ماه مبارک رمضان و ... است.
 

 
برچسب ها: رادیو ، دیباچه
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گفت و گو ویدئویی ویژه برنامه مدیا با تینو صالحی بازیگر نقش شهید احمد کاظمی در فیلم احمد

بدلیل فشار کار فیزیکی زیاد،  پارگی همسترینگ  گریبان گیرم شد / وقتی به دفاتر سینمایی مراجعه می کردم و می فهمیدند که تئاتری هستم، نقشی به من نمی‌دادند!

۱۶:۵۸  -  ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
گفتگو دیباچه با امین میری بازیگر سینما

"نپتون" ترسیم گر موضوع انسانیت است/ دوست دارم گریمی متفاوت داشته باشم که شناخته نشوم!

۱۸:۱۱  -  ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
ملی‌پوش دوچرخه سواری ایران در گفت‌وگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

لیاقت این را دارم که در المپیک رکاب بزنم/ باشگاه از من حمایت میکند ولی نه برای المپیک!

۱۴:۱۶  -  ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
صحبت‌های متفاوت آزیتا حاجیان درباره جدایی از محمدرضا شریفی نیا در گفتگو با «مدیا»

۲۰ سال زندگی خیلی خوبی داشتیم / طلاق یک زمانی برا ما تابو وحشتناکی بود!

۱۹:۱۶  -  ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
سکوت « اسکندر کوتی»  گزارشگر قدیمی فوتبال در گفتگو با ویژه برنامه ویدئویی « مدیا » شکست

تلویزیون پولم را به موقع پرداخت نمیکرد و به این خاطر از سال ۸۵ قطع همکاری کردم / هنوز توان گزارشگری دارم / « عادل»، نیروی مستعدی برای صدا وسیما بود

۱۸:۵۰  -  ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
گفتگو ویدئویی ویژه برنامه « مدیا » با بهروز شعیبی

کارگردانی در زمان حاضر اولویت بیشتری برایم پیدا کرده تا بازیگری / قطعا من از سفارش پرهیز نمی‌کنم!

۰۹:۳۰  -  ۲۶ بهمن ۱۴۰۲
گفتگو ویدئویی ویژه برنامه مدیا با کارگردان پیشکسوت کشورمان و فیلم بهشت تبهکاران

صحبتهای انتقادی مسعود جعفری جوزانی در خصوص شرایط پیچیده و عجیب ساخت فیلم در ایران !

۱۹:۰۰  -  ۲۵ بهمن ۱۴۰۲
پربازدیدها
آخرین اخبار