سه‌شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹  |  Tuesday, 02 March 2021

دیباچه

کد خبر: ۷۶۲۲
تاریخ انتشار : ۱۴ : ۰۷ - ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۵
«نگارخانه‌ای به وسعت یک شهر»، این بار با جادوی آثار تاریخی موزه‌ها به خیابان‌های تهران آمد.

دیباچه :

طرح «نگارخانه‌ای به وسعت شهر» سال گذشته دهم تا بیستم اردیبهشت‌ماه با نمایش 1600 اثر از هنرمندان ایرانی و خارجی روی بیلبوردهای شهر تهران آغاز به کار کرد و به نظر می‌رسد امسال سازمان زیباسازی شهرداری تهران این برنامه را برای آثار تاریخی ایرانی قرارگرفته در موزه‌های ایران و کشورهای دیگر در دستور کار خود دارد.

ایسنا نوشت از صبح امروز (29 اردیبهشت‌ماه) برخی بیلبوردهای قرارگرفته در سطح شهر تهران آثار فاخر ایرانی را که حتی در موزه‌های خارجی مانند متروپولیتن یا موزه‌های دانمارک هستند، معرفی می‌کند؛ فقط کافی است سرتان را بالا بگیرید.

دیباچه - نگارخانه ای به وسعت یک شهر

عیسی علیزاده، رئیس سازمان زیباسازی شهر تهران چند روز پیش درباره‌ انجام این اتفاق اعلام کرده است: رویداد «نگارخانه‌ای به وسعت شهر» امسال از یکم تا دهم خردادماه برگزار خواهد شد و بنا به تصمیم شورای سیاست‌گذاری «نگارخانه‌ای به وسعت یک شهر»، آثار هنری شاخص ایرانی و خارجی که عموما در موزه‌ها نگهداری می‌شوند و جزو بهترین‌ آثار هنری هستند برای اکران در فضای تبلیغات شهری انتخاب شده‌اند.

علیزاده همچنین درباره انتخاب آثار ایرانی گفت: در این دوره، آثار هنرمندان شاخص مدرن از کمال‌الملک به بعد را انتخاب کردیم و بیشتر آثار هنرمندانی به نمایش درخواهد آمد که در قید حیات نیستند.

به گفته‌ی وی، مجموعه آثار انتخاب‌شده‌ ایرانی و خارجی در این رویداد هنری حدود ۸۰۰ اثر است که نسبت به سال گذشته افزایش 10 درصدی داشته است.

از جمله آثار به نمایش‌درآمده روی این بیلبوردها می‌توان به «سرامیک لعابدار ایران قرن 7 هجری» که در موزه ملک نگه‌داری می‌شود، «ظرف شیشه‌ای شبیه پرنده از قرن 5 هجری» که در موزه ملی ایران نگه‌داری می‌شود، «قایق کشان ولگا (1873 میلادی) در موزه دولتی سنت پترزبورگ در روسیه، «سوار (1899)» اثر هنرمند فرانسوی در موزه هنرهای معاصر و «قطعه قرآن بایسنقری (قرن 9 قمری) در کتابخانه و موزه ملی ملک اشاره کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
در پی آتش سوزی بامداد امروز رخ داد

وارد شدن خسارت جدی به سالن « هادی حجازی فر »

۱۴:۳۱  -  ۰۸ آذر ۱۳۹۹
در دومین سال نبود جمشید مشایخی ،نادر مشایخی از پدر گفت

بهترین هدیه عمرم را از پدرم گرفتم

۱۰:۰۶  -  ۰۶ آذر ۱۳۹۹