چهارشنبه ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳  |  Wednesday, 24 April 2024

دیباچه

کد خبر: ۷۳۷۳
تاریخ انتشار : ۲۲ : ۰۵ - ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۵
بیش از دو سال قبل بود که اعلام کردند حریم مجموعه‌ی جهانی پاسارگاد را نه تنها کارخانه‌ رب و ترشی مخدوش کرده، که به مرور برخی شهرک‌های صنعتی و حتی روستاهای مجاور این مجموعه جهانی به سمت نقش رستم و پاسارگاد در حال توسعه‌اند.

دیباچه :

هرچند گاهی این اتفاقات توسط رسانه‌ها نَقل محافل و مسئولان میراث فرهنگی می‌شود، اما پس از مدتی باردیگر این هشدارها مُهر سکوت می‌خورند و شهرک‌های صنعتی و روستاها همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

محمد حسن طالبیان،‌ معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که پیش از تصدی معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، مدیر مجموعه‌ی جهانی پارسه پاسارگاد بود، در این زمینه  توضیح می‌دهد.

ایسنا نوشت او می‌گوید: قبل از دولت کنونی، مالکِ زمینی که در حال حاضر سوله‌ی کارخانه‌ تولید رُب در آن قرار دارد، از اداره‌ی میراث فرهنگی شهرستان آباده برای احداث این کارخانه استعلام می‌گیرد، مدیر آن اداره که موظف به فرستادن این درخواست به اداره کل میراث فرهنگی استان بوده است، این کار را انجام نمی‌دهد و مجوز را به وی می‌دهد که مالک نیز کار خود را براساس این مجوز آغاز می‌کند.

وی با بیان این که در حال حاضر پرونده‌ی این تخلفِ مدیر سابق اداره میراث فرهنگی شهرستان آباده در دادگاه است، توضیح می‌دهد: با آغاز دولت جدید و پس از پیگیری‌های میراث فرهنگی استان‌ برای توقف کار، مالک به دادگاه شکایت می‌کند، اما دادگاه رای را به نفع مالک صادر می‌کند و او نیز کار ساخت کارخانه را ادامه می‌دهد.

دیباچه - پاسارگاد

طالبیان کارخانه کنونی تولید رُب و ترشی را شامل یک‌سری سوله‌های انبار شده از گوجه فرنگی می‌داند و تاکید می‌کند: در حال حاضر هیچ ساختمانی به عنوان کارخانه در فضای پاسارگاد قرار نگرفته است، اما آن‌ها در مرز حریم بنای جهانی پاسارگاد هستند.

او می‌گوید: به همین دلیل اداره کل میراث فرهنگی استان فارس به صورت جدی پیگیر این پرونده است تا حکم را از دادگاه‌های بالاتر برای جابه جا کردن سوله‌ها بگیرد.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، همچنین به حریم‌های مهم کنوانسیون یونسکو و جهانی بودن مجموعه‌ی تاریخی پاسارگاد اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: باید این مشکل را برطرف کنیم.

او همچنین در باره‌ی توسعه‌ی روستاهای قرار گرفته در حریم پاسارگاد و نقش رستم اظهار می‌کند: همه‌ی روستاهای قرار گرفته در محدوده جهانی پاسارگاد ، طرح هادی دارند، بنابراین هیچ کدام از آن‌ها نمی‌توانند از آن طرح خارج شوند و اگر مشکلی در این زمینه مشاهده شود ما به صورت جدی پیگیری فنی و حقوقی می‌کنیم.
برچسب ها: دیباچه ، پاسارگاد
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
به بهانه پخش سریال "نون خ"، دیباچه بررسی کرد

آیا احیای طنز‌های تلویزیونی، تضمینی بر بازگشت مخاطب به سمت صداوسیماست؟

۱۷:۲۰  -  ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
مسئول کمیته رتبه‌بندی مرشدان فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی در گفتگو با دیباچه:

ورزش زورخانه ای باید به المپیک راه پیدا کند/ هزاران سال است ورزش باستانی از موسیقی و آوای حماسی بهره می‌برد

۱۷:۵۴  -  ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
سرمربی تیم ملی هندبال جوانان دختر ایران در گفت‌وگو با«دیباچه» مطرح کرد؛

تیم ملی در گروه مرگ قرار دارد/ بازی با تیم‌های اروپایی محک خوبی است

۱۸:۱۷  -  ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
یک کارشناس فوتسال در گفت ‌و‌ گو با «دیباچه» مطرح کرد؛

ایران تیم بهتری نسبت به رقبای آسیایی دارد/باید به تصمیم شمسایی احترام بگذاریم

۱۱:۲۹  -  ۲۵ فروردين ۱۴۰۳
ادبیات عجیب ژیلا صادقی!

جنجال خانم مجری بعد از درگذشت رضا داوودنژاد چه بود؟

۱۲:۲۹  -  ۱۵ فروردين ۱۴۰۳