پنجشنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۰  |  Thursday, 23 September 2021

دیباچه

کد خبر: ۷۲۲۵
تاریخ انتشار : ۲۵ : ۰۷ - ۲۹ فروردين ۱۳۹۵
آیدین آغداشلو می‌گوید: عباس کیارستمی روزهای سخت و تلخی را در این مدت پشت سر گذاشته، اما مهم این است که شکر خدا ایستاد و حالا بیش از پیش می‌داند که چقدر همه دوستش دارند.

دیباچه:

حدود 40 روز از زمانی که عباس کیارستمی در بیمارستان بستری شد و تحت چند عمل جراحی قرار گرفت، می‌گذرد.

در این مدت او به درخواست خانواده از هر ملاقاتی منع شده است و بسیاری از دوستان و همکارانش که به بیمارستان می‌رفتند و حتی هنوز هم می روند، مجبور بودند بدون ملاقات، راه آمده را برگردند اما در این بین تنها چند نفر بوده و هستند که اجازه‌ی ورود به اتاق VIP کیارستمی را دارند.

یکی از این افراد آیدین آغداشلو است که به گفته‌ی خودش تقریبا هر روز به بیمارستان آمده و اگر هم نتوانسته برود از طریق تلفن خیلی جدی و پیگیر، جویای حال رفیق قدیمی‌اش بوده است.

دیباچه-آیدین آغداشلو


این هنرمند نقاش پس از ملاقات با کیارستمی در 28 فروردین‌ماه از حال و احوال این روزهای کیارستمی و امتیازی که برای دیدن او نصیبش شده است، سخن گفت.

آغداشلو که دوستی خود با عباس کیارستمی را دلپذیر می‌داند، می‌گوید،‌ «دوستی ما الان به 60 سال رسیده است یعنی ‌از زمانی که در دبیرستان «جم» قلهک همکلاسی بودیم. اینکه می‌توانم او را ببینم امتیازی است که نصیبم شده است،‌ چون به هر حال آدم نگران می‌شود اما وقتی او را می‌بینی و صحبت می‌کنی آسوده می‌شوی.»

وی با اشاره به اینکه حال کیارستمی خیلی بهتر است، ادامه می‌دهد،‌ « او در این مدت بالا و پایین‌های دشواری داشته و همیشه سعی کردم به خودش، در روزهایی که می‌توانست صحبت کند یا صحبتی را بشنود و نیز به اطرافیانش قوت قلب دهم چون واقعا روزهای سختی گذشته اما خدا را شکر که ایستاد و الان خطر کاملا رفع شده است.»

در شرایط فعلی کیارستمی واضح است که اخبار منتشر شده پیشین درباره ساخت فیلم جدید او در چین به این زودی‌ عملی نمی‌شود اما آغداشلو از ادامه‌ی ساخت فیلم‌های کوتاه این گارگردان سرشناس خبر می‌دهد.

این هنرمند با اشاره به اینکه دست‌کم حدود یک هفته‌ی دیگر کیارستمی باید در بیمارستان بستری باشد، اضافه می‌کند، « او از ماندن در بیمارستان خیلی بی‌طاقت و بی‌حوصله شده ولی بعد از این یک هفته، 10 روز به خانه می‌رود و همین که در این فضا نباشد قطعا برایش بهتر است چون در منزل می‌تواند کارهای مربوط به آخرین فیلم‌های کوتاهی را که ساخته و نیمه کاره مانده است همزمان با سپری کردن دوران نقاهت انجام دهد.»

آغداشلو که در میان صحبت‌هایش مداوم یادآور می‌شود که کیارستمی شرایط سختی را از سر گذرانده است،‌ به صحبت‌های خود با رفیق صمیمی‌اش اشاره می‌کند و می‌گوید، «داشتم به او می‌گفتم که تجربه‌ی خیلی سهمگینی بود این اتفاق، اما اگر یک بخش خیر داشت همین بود که متوجه شدی چقدر دوستت دارند و چه جایگاهی داری چون واقعا ابراز نگرانی‌های زیادی از سوی همه شد و این که او به جایگاه خودش پی ببرد قیمت سنگینی داشت.»

این نقاش که تاکید می‌کند کیارستمی در جریان پیگیری‌هایی که برای حالش می‌شده قرار گرفته و این باعث خوشحالی و غرورش است، اضافه می‌کند، «فقط از او قول گرفته‌ام که روحیه‌اش را قوی نگه دارد چون این مرحله تمام شده و گذشته است. این اتفاق مثل این بود که یک کوچه‌ی باریک و بلند و دو کوچه‌ی چپ و راست هم اطراف آن وجود داشت که خدارا شکر او به جای اینکه به سمت چپ بپیچد، به راست پیچید و الان دیگر بقیه‌ی راه را آهسته طی می‌کند. در حالی که می‌داند جایگاهش در کشور خیلی بالاست و در خارج از ایران هم که مشخص است.»

ایسنا نوشت: آغداشلو که در روزهای اخیر بر سر ماجرای واگذاری موزه هنرهای معاصر به بنیاد رودکی اظهار نظر کرده بود،‌ در پایان این گپ و گفت کوتاه پس از شنیدن اینکه هنرمندان و فعالان فرهنگی اهواز هم می‌خواهند در اعتراض به نحوه‌ی مدیریت جدید موزه‌ی هنرهای معاصر این شهر تجمع کنند،‌ گفت،‌ «به گمانم بهترین راهکار این است که دستگاه‌های مسئول و تصمیم‌گیرنده با هنرمندان مشورت کنند و نظرشان را بپرسند. این نمی‌شود که برای هنرمندان از دوردست تصمیم گرفت که اگر بشود هم عملی نمی‌شود. بنابراین بهتر است در موارد مهم با هنرمندان تماس گرفته شود که مجاری تماس هم کاملا مشخص است و وجود دارد.»
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
«بهنام صبوحی»، موسیقی دان و ترانه سرای کودک در گفتگو با "دیباچه" مطرح کرد:

آهنگسازان ما از اینکه بگویند آهنگساز کودک هستند واهمه دارند | آخرین خبر‌ها از ساخت موسیقی پروژه " شهر گربه‌ها "

۱۰:۰۰  -  ۳۱ شهريور ۱۴۰۰
گفتگو دیباچه با «مسعود صابری» جراح مغز و اعصاب و خواننده موفق این روز‌های موسیقی ایران

توانایی در تلفیق معنادار موسیقی سنتی و پاپ، انقلابی بزرگ در عرصه موسیقی کشور است | « دکتر مسعود » بزودی در دسترس مخاطبان قرار می گیرد

۱۳:۰۴  -  ۲۷ شهريور ۱۴۰۰
گفتگو دیباچه با «عباس غزالی» به بهانه ساخت فیلم جدید کوتاهش

"لبخند ماسک" نگاهی به قربانیان معضلات اجتماعی دارد | پلتفرم‌ها در ایران به لطف کرونا خیلی زود رونق گرفتند!

۱۰:۰۳  -  ۲۷ شهريور ۱۴۰۰
وقتی ایلیا منفرد دیگر به اوج خود برنگشت

آهنگ مشهور «گل ارکیده» چگونه ساخته شد؟

۱۸:۰۷  -  ۲۴ شهريور ۱۴۰۰
حامد تأملی طراح و تولیدکننده اسباب‌بازی در گفتگو با پایگاه خبری دیباچه بیان کرد:

شورای نظارت بر اسباب‌بازی باید به عنوان یک نهاد کاملا مستقل عمل کند | بازی و اسباب بازی مختص رده بندی سنی کودک و نوجوان نیست!

۱۵:۲۶  -  ۲۷ شهريور ۱۴۰۰
انتقاد‌های تند فیلمساز و منتقد جوان سینما در خصوص کیفیت آثار کمدی حال حاضر

بهارلو: فیلمِ وحشت می‌سازند، به جای ترساندن، مخاطب را به خنده می‌اندازد | آثاری نظیر «مردم معمولی»، «دراکولا» اثر فرهنگی نیستند!

۱۶:۴۳  -  ۲۴ شهريور ۱۴۰۰
پربازدیدها
آخرین اخبار