دوشنبه ۰۳ آبان ۱۴۰۰  |  Monday, 25 October 2021

دیباچه

کد خبر: ۶۰۶۶
تاریخ انتشار : ۱۰ : ۰۷ - ۱۵ اسفند ۱۳۹۴
جواد انصافی از اجرای سه روزه‌ی نمایشی روحوضی با موضوع نوروز در روزهای پایانی اسفند ماه خبر داد.

این هنرمند درباره اجراهای مخصوص ایام نوروز گفت: در روزهای 26، 27 و 28 اسفندماه در خانه هنرمندان اجراهایی با عنوان جشن نوروز و پیام‌آوران نوروزی داریم، این نمایش‌ها در محوطه خانه هنرمندان و بر روی حوضی که در حیاط‌اش وجود دارد در قالب نمایشی روحوضی و سنتی اجرا می‌شود.

انصافی اضافه کرد:‌این نمایش‌ها که حال و هوا و فضای نوروز را نشان می‌دهند، حاصل پژوهش‌هایی است که من پیش از این در مورد نوروز و رسم‌های مخصوص آن انجام داده‌ام که این پژوهش‌ها را در قالب نمایشی به دید عموم می‌رسانم.

دیباچه-جواد انصافی


این کارگردان در ادامه با گلایه‌مندی از فعال نبودن این سبک از نمایش‌ها در ایام نوروز گفت: با توجه به اینکه نمایش‌های سنتی برای جلب توجه و جذب توریست‌ها می‌تواند بسیار کارآمد باشد، ولی متأسفانه در ایام نوروز هیچ خبری از فعالیت‌های تئاتری و این گونه نمایش‌ها نیست.

او همچنین با اشاره به نمایشی که در بهار سال آینده در تالار هنر به صحنه می‌برد،خاطرنشان کرد: نمایش «عمو نوروز و ننه سرما» کاری مخصوص به کودک و نوجوان است که از پایان اردیبهشت‌ماه سال آینده در تالار هنر به صحنه می‌رود.

انصافی ادامه داد: پیش از این نمایشی را با همین موضوع برای گروه سنی بزرگسال با عنوان «نوروز و پیروز» (که بخش اول فرم نوروزی این نمایش‌ها بود) در سنگلج به صحنه بردم که این دو نمایش حاصل پژوهش‌هایی پنج ساله است که در موضوع نوروز و رسم‌های آن انجام داده‌ام.

ایسنا نوشت: این کارگردان با اشاره به مضمون این نمایش‌ها خاطرنشان کرد: فضای این نمایش در مورد نوروز است و قرار است به تمام پیام‌آوران نوروزی در شهرها با فرهنگ‌های مختلف بپردازیم. به طور مثال به پیام‌آور نوروزی در آذربایجان، تکم‌چی در گیلان، عروس گلی در مرکزی، رشتچی و ماستچی و... می‌گویند.

او با بیان اینکه «پیام‌آوران نوروزی در شهرهای مختلف با یکدیگر متفاوت هستند و عناوین مختلفی دارند» اضافه کرد:‌ این پیام‌آوران در هر شهر موسیقی و شعر مختص به خود را دارند که در نمایش‌هایمان بخشی از شعرهای محلی آن‌ها خوانده می‌شود.
برچسب ها: دیباچه ، جواد انصافی
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گفت و گو دیباچه با « رضا توکلی » و یک ادعای جالب توسط این بازیگر

سینما وارد شبکه نمایش خانگی می شود و به تدریج دیگر سینمایی به معنای گذشته نخواهیم داشت!

۱۶:۰۸  -  ۰۳ آبان ۱۴۰۰
به بهانه پخش قطعه ای جذاب از منوچهر نوذری، منوچهر آذری و مهدی کاشانیان

مدیران سازمان صدا و سیما ،شادی و نشاط را در برنامه های تلویزیونی و رادیویی اولویت اول قرار دهند!

۱۵:۳۸  -  ۰۱ آبان ۱۴۰۰
نادر فلاح در گفتگو با دیباچه از چالش‌های نقش خود می‌گوید

خانه تئاتر با خانه سینما تعامل داشته باشند و بگویند حتما از بچه های تئاتر برای نقش ها در فیلم ها استفاده کنند!

۱۱:۰۷  -  ۲۹ مهر ۱۴۰۰
پربازدیدها
آخرین اخبار
پرطرفدار ترین ها