دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹  |  Monday, 01 March 2021

دیباچه

کد خبر: ۵۹۳۹
تاریخ انتشار : ۴۴ : ۱۳ - ۱۰ اسفند ۱۳۹۴
برنامه جدید «قند پارسی» از شبکه رادیویی تهران با هدف اعتلای زبان فارسی، درست گفتن و درست نوشتن را تبلیغ و توصیه می کند.

میثم کطائیان، تهیه کننده برنامه «قند پارسی» با تاکید بر این که قند پارسی به منظور پاسداشت زبان فارسی روی آنتن رادیو تهران می رود، گفت: در قند پارسی به مردم توصیه می شود، فارسی را در گفتار و نوشتار پاس بدارند. علاوه بر این که درست بگویند، درست هم بنویسند و تا حد امکان از به کار بردن وا‍ژه های بیگانه خودداری کنند.

به گفته این تهیه کننده، حذف غلط های گفتاری و نوشتاری و پرهیز از کاربرد انواع و اقسام واژه های بیگانه از جمله اهداف این برنامه است.

قند پارسی درست نویسی و انتخاب واژگان فارسی را آموزش می دهد و درباره تلفظ صحیح کلمات و ادی درست واژه ها صحبت می کند. دراین برنامه درباره کاربرد کلمات فارسی و جایگزینی آن با واژه های بیگانه که در صحبت های روزمره متداول شده است، گفت وگو می شود.

دیباچه-رادیو تهران


کطائیان با اشاره به دیگر بخش هایی این برنامه افزود: روش تلفظ و ادای صحیح آواها و واژه ها، ادا کردن حق کلمات و معرفی واژه های بیگانه از دیگر بخش های این ویژه برنامه است.

علی غلامی، کارشناس ادبیات فارسی و حشمت‌الله صباغی کارشناس مجری برنامه قند پارسی هستند. صباغی، از سال ۱۳۸۹ تاکنون، به‌عنوان پژوهشگر ارشد، به‌صورت تمام‌وقت در گروه واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی کار می‌کند.

فارس نوشت: «قند پارسی» کاری از گروه اخلاق و زندگی شهروندی رادیو تهران که به تازگی در جدول پخش این شبکه قرار گرفته است و هر روز ساعت 12 و 40 دقیقه از موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز روی آنتن می‌رود.
برچسب ها: دیباچه ، رادیو تهران
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
در پی آتش سوزی بامداد امروز رخ داد

وارد شدن خسارت جدی به سالن « هادی حجازی فر »

۱۴:۳۱  -  ۰۸ آذر ۱۳۹۹
در دومین سال نبود جمشید مشایخی ،نادر مشایخی از پدر گفت

بهترین هدیه عمرم را از پدرم گرفتم

۱۰:۰۶  -  ۰۶ آذر ۱۳۹۹