يکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲  |  Sunday, 03 March 2024

دیباچه

کد خبر: ۵۳۳۰۹
تاریخ انتشار : ۰۱ : ۱۸ - ۰۵ آذر ۱۴۰۲
پس لرزه های یک مصاحبه تلویزیونی!

دیباچه- هیلدا حسنی خواه : «با من هستی؟». -«مگه فرد دیگه ای هم به غیر از شما در استودیو هست؟»

واقعیت همین است. صِغَرِ سِن آنچنان در فوتبال ایران، در ورزش ایران و در لایه لایه آن نهادینه شده که برای خیلی‎ها عادی است، آنقدر عادی که وقتی درباره این موضوع از آنها سوال می‎شود می‎گویند با من هستی؟!

گفت و گوی  جنجالی خداداد افشاریان با محمدحسین میثاقی در برنامه تلویزیونی یک بار دیگر معضل بزرگ صغر سنی را به رخ کشید. میثاقی از سن و سال پسرِ داور خداداد افشاریان پرسید او هم چیزهایی در راستای تکذیب موضوع گفت که بیشتر ثابت کرد که صغرسنی در رابطه با پوریا پسر او نیز رخ داده است. حالا دیگر خوب می‎دانیم پوریا واقعا متولد 71 است یا 69. او به عنوان رئیس کمیته داوران چقدر خودش را در رشد صغرسنی در فوتبال ایران موثر می‌داند؟

آب خوردن مثل صِغَرِسنی!

شناسنامه داداشها

«نمی‎شود که چیزی گفت، شما بنویسید اما نگویید ما. بالاخره ما مدام با همکارانمان چشم در چشم هستیم. نمی‎شود اینکارها را بکنیم و این حرف‌ها را بزنیم و بعد خیلی راحت با همان‎ها سلام و علیک کنیم. ولی باید به شما بگویم صغرسنی مثل آب خوردن است. همه صغر سنی می‎کنند. می‎روند شناسنامه برادر، پسرعمو و در و همسایه را می‎گیرند تا در این فوتبال فرصت بیشتری برای نمایش داشته باشند. واقعیت همین است. هیچکس هم جلودارش نیست. مگر اینکه مثل انگلیسی‎ها و آلمانی‎ها برداریم مچ‌بند پیشرفته‌ای را استفاده کنیم که با یک نرم‎ افزار فوق هوشمند سن واقعی بازیکنان رده‎ های سنی را به طور تقریبی تخمین می‎زند. مثلا اگر 21 ساله باشد دروغش درمی‎آید که 18 ساله نیست. البته صغرسنی در فوتبال اروپا دیگر محلی از اعراب ندارد. صغر سنی شناسنامه فوتبال ماست!»

اینهایی که خواندید صحبت‎هایی یکی از استخوان خرد کرده‎ های داوری در فوتبال ایران است. ماجرای صغرسنی خیلی گسترده ‎تر از این حرف‎هاست و خیلی قدیمی ‎تر از چیزی که فکر می‎کنیم.

پرش از دهه 50 به 60

«من، حسین کعبی هشت سال است که 19 سال دارم!». اوایل دهه هشتاد که ابتدای راه بازیکنان نوجوان دهه شصتی بود چنین ضرب‎المثل خنده ‎داری را درباره حسین کعبی ساخته بودند. او می‎تواند نماد صغرسن در فوتبال ایران باشد. خودش نه تکذیب کرد نه تایید. اما خوب می‎دانیم کعبی از آن دست افرادی است که بدون ترس از بردن نام او می‎شود به عنوان نمونه بارز صغرسن مثالش زد. کعبی در اصل متولد 57 است اما شناسنامه برادر یا به روایتی پسرعمویش را گرفت تا برای ادامه فوتبالش شناسنامه یک فرد متولد 64 را داشته باشد، بلکه بتواند برای تیم‎های رده پایه بازی کند و شانس او برای لژیونر شدن هم بیشتر شود. حتی محرم نویدکیا هم بر خلاف شناسنامه ‎اش که حاکی از دهه شصتی بودن اوست سن و سال بالاتری دارد و در واقع دهه پنجاهی به شمار می‌رود. اما این موارد مربوط به گذشته است. الان دیگر نه کعبی بازی میکند و نه نویدکیا. اکنون معضل رو به رشدی است که همچنان در فوتبال دیده می‎شود. از این سر تا آن سر. حالا به نام خداداد افشاریان رسیده ‎ایم. سوال بسیار مهم این است. او بابت پسرش جریمه می‎شود و یا اینکه پسرش پویا با محرومیت روبرو خواهد شد؟

نفوذ خانوادگی

صغرسنی را فراموش کنید، ماجرا برای افشاریان و خانواده ‎اش در فوتبال و اصلا داوری مفص ل‎تر از این حرف‎هاست. پوریا پسرش به عنوان داور فعالیت می‎کند. روح‌الله شریفی به عنوان داماد افشاریان نیز داور است. حمیدرضا افشون برادرِ زن برادر افشاریان هم در بخش داوری فدراسیون فوتبال فعالیت می‌کند. در نهایت نام دختر خداداد افشاریان هم بدون هیچ سبقه ‎ای در کلاس‌های داوری رد شده بود. به همین دلیل مهدی تاج با پیگیری این موضوع دختر افشاریان را از کلاس‌های داوری کنار گذاشته است. افشاریان به عنوان رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال می‎تواند به طور همزمان هم نماد پرورش صغرسنی باشد و هم نماد پارتی بازی. ولی پارتی بازی هم حدی دارد، اینطور نیست؟

فقط من و شما بی‌خبریم!

«صغرسنی که همیشه وجود داشته. الان چرا همه درباره آن صحبت می‌کنند؟ یک جوری صحبت می‌کنند انگار قبلا نبود. قبلا بود. الان هم هست، در آینده هم خواهد بود. فقط من و شما بی خبریم که چه کسانی صغرسن می‎کنند.»

کارشناس داوری ایران مسائل دیگری از صغرسنی می‎گوید. از چیزهای دیگری هم می‎گوید که اصلا قابل بازگو کردن نیست. فوتبال ایران مسائل زیادی دارد که خیلی وقت است قابل بازگو کردن نیستند. به قول همین کارشناس داوری چون پرده برافتد نه تو مانی و نه من!

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
صحبت های صریح آرمین رحیمیان، بازیگر و فیلمساز خوش آتیه ی سینمای ایران در گفتگو با ویژه برنامه مدیا

قشر متوسط در حال از بین رفتن است / پدرم با حقوق کارمندی برادرهایش را داماد کرد، اما امروز یک کارمند، با نشان ندادن دست تنگی‌اش، شاهکار کرده است!

۱۳:۴۱  -  ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
متفاوت‌ترین گفتگوی ملیکا شریفی نیا در مصاحبه با ویژه برنامه ویدئویی «مدیا»

از استرس‌های شبانه سر پروژه «پروین» تا حواشی بامزه برنامه «کودک شو»!

۱۳:۳۳  -  ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
گفتگو دیباچه با دبیر بخش بین الملل جشنواره مد و لباس فجر

بین الملل؛ بخشِ تازه نفسِ جشنواره مد و لباس امسال

۱۲:۳۳  -  ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
گفت و گو ویدئویی ویژه برنامه مدیا با تینو صالحی بازیگر نقش شهید احمد کاظمی در فیلم احمد

بدلیل فشار کار فیزیکی زیاد،  پارگی همسترینگ  گریبان گیرم شد / وقتی به دفاتر سینمایی مراجعه می کردم و می فهمیدند که تئاتری هستم، نقشی به من نمی‌دادند!

۱۶:۵۸  -  ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
گفتگو دیباچه با امین میری بازیگر سینما

"نپتون" ترسیم گر موضوع انسانیت است/ دوست دارم گریمی متفاوت داشته باشم که شناخته نشوم!

۱۸:۱۱  -  ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
ملی‌پوش دوچرخه سواری ایران در گفت‌وگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

لیاقت این را دارم که در المپیک رکاب بزنم/ باشگاه از من حمایت میکند ولی نه برای المپیک!

۱۴:۱۶  -  ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
صحبت‌های متفاوت آزیتا حاجیان درباره جدایی از محمدرضا شریفی نیا در گفتگو با «مدیا»

۲۰ سال زندگی خیلی خوبی داشتیم / طلاق یک زمانی برا ما تابو وحشتناکی بود!

۱۹:۱۶  -  ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
سکوت « اسکندر کوتی»  گزارشگر قدیمی فوتبال در گفتگو با ویژه برنامه ویدئویی « مدیا » شکست

تلویزیون پولم را به موقع پرداخت نمیکرد و به این خاطر از سال ۸۵ قطع همکاری کردم / هنوز توان گزارشگری دارم / « عادل»، نیروی مستعدی برای صدا وسیما بود

۱۸:۵۰  -  ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
گفتگو ویدئویی ویژه برنامه « مدیا » با بهروز شعیبی

کارگردانی در زمان حاضر اولویت بیشتری برایم پیدا کرده تا بازیگری / قطعا من از سفارش پرهیز نمی‌کنم!

۰۹:۳۰  -  ۲۶ بهمن ۱۴۰۲