يکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳  |  Sunday, 26 May 2024

دیباچه

کد خبر: ۵۳۱۸۴
تاریخ انتشار : ۲۳ : ۱۸ - ۱۵ مهر ۱۴۰۲
پاسخ عجیب وزیر آموزش و پرورش به یک پرسش

به گزارش دیباچه، رضا مرادصحرایی،  وزیر آموزش و پرورش به انتقاد‌ها از کمبود کتاب‌های درسی و معلمان در مدارس پاسخ داد.

 او اظهار کرد: ۱۰۷ هزار مدرسه دولتی و ۱۸ هزار مدرسه غیردولتی داریم که اتفاقات بسیاری باید رخ دهد همانند ساماندهی معلمان و چاپ کتاب‌های درسی تا اول مهر آغاز شود.

وی افزود: ۱۵۳ میلیون جلد کتاب درسی چاپ و توزیع شده است و کتاب به دست همه رسیده است، روز شنبه به مدرسه‌ای مراجعه کردم که دانش‌آموزان گفتند "کتاب به دست ما نرسیده است"، موضوع را که از مدیر مدرسه پیگیری کردم مشخص شد کتاب‌های درسی به دست مدرسه رسیده است، اما به‌دلیل اینکه یک کتاب کم بود، آن را توزیع نکرده بودند.

هر فردی که اینهمه کار را نبیند واقعا نابیناست!

صحرایی با اشاره به اینکه کتاب‌های درسی چاپ شده و به دست همه دانش‌آموزان رسیده است، گفت: هر فردی که این همه کار را نبیند واقعاً نابیناست.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه امسال ساماندهی معلمان بسیار پیچیده بود و ۲۰۰ هزار کمبود معلم داشتیم، گفت: این کمبود به معنای ناترازی تا رسیدن به استاندارد است و اکنون میانگین استاندارد جمعیت دانش‌آموزان در کلاس درس کمتر از ۲۰ نفر است، اما هم‌اکنون این میانگین ۲۵ نفر است که در برخی جا‌ها به ۴۰ نفر و در برخی مناطق به ۱۰ نفر می‌رسد.

وی درباره دلایل ناترازی کمبود معلم عنوان کرد: یکی از دلایل افزایش ۳ میلیون نفری جمعیت دانش‌آموزان از سال ۹۴ تا کنون است که شاید مردم بگویند آیا نمی‌توانستید این موضوع را پیش‌بینی کنید، این پرسش را باید مسئولان قبلی آموزش و پرورش پاسخ دهند.

شلوغ‌کاری درباره کلاس‌های بدون معلم!
وی افزود: حدود ۶۵۰ هزار کلاس درس داریم و تصور کنید به تعدادی از کلاس‌های درس، معلم اصلی نرفته باشد، اما در آموزش و پرورش رسته شغلی همه ما معلم است و هر وقت کلاس درسی خالی شود یک معلم به جای او می‌رود، اما مهر امسال یک شلوغ‌کاری شده است درباره اینکه بعضی مناطق معلم ندارد، وظیفه ما تأمین معلم است و معاون، مربی پرورشی و مشاور مدرسه که همگی معلم هستند اجازه نمی‌دهند کلاس‌های درس خالی بماند. همه خوبی‌های مهر را کنار گذاشته و می‌گویند کلاس‌های درس معلم ندارد، این کار خوب نیست البته وظیفه ما تأمین معلم است که این کار را می‌کنیم.

میانگین حقوق معلمان ۳۰ درصد پایین‌تر از کارمندان دولت

صحرایی درباره افزایش حقوق معلمان با اجرای رتبه‌بندی گفت: حتی با اجرای رتبه‌بندی میانگین حقوق معلمان ۳۰ درصد از حقوق کارمندان دولت پایین‌تر است و باید این وضعیت را جبران کنیم همچنین رتبه‌بندی به طور متوسط ۲۶ درصد حقوق معلمان را افزایش داد.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه معلمان از چند چیز بدشان می‌آید از جمله اینکه چندین ماه حق‌التدریس آن‌ها پرداخت نمی‌شود، اما بعد از واریز،  زیرنویس می‌شود حق‌التدریس پرداخت شد، گفت: این هفته رئیس جمهور اعلام کرد که چرا حق‌التدریس معلمان با یک سال تاخیر واریز می‌شود و آقای منظور؛ رییس سازمان برنامه و بودجه به وزارت آموزش و پرورش آمد و قرار شد، حق‌التدریس معلمان به‌صورت ماهانه پرداخت شود.

صحرایی ادامه داد: البته بخشی از تقصیر متوجه آموزش و پرورش است، چون سال‌های گذشته، ساماندهی تا اسفند طول می‌کشید، اما اکنون ساماندهی در بسیاری از استان‌ها کامل است و می‌توان حق‌التدریس را ماهانه پرداخت کرد.  

وی در ادامه درباره ترمیم حقوق گفت: ترمیم حقوق آبان سال گذشته برای تمام  معلمان اجرا شد، اما کارمندان دستگاه‌های دیگر به هر مناسبتی مانند روز زن، مرد، کارمند و ... هدایایی دریافت می‌کنند و معلمان این مسائل را ندارند امسال روز معلم این کار را انجام دادیم، اما باید توجه داشت،  اعداد در آموزش و پرورش اصلاً کوچک نیست، به عنوان مثال اگر بخواهند یک میلیون تومان برای هر معلم واریز کنند به هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

منبع: تسنیم
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گفتگو دیباچه با فیروز ویسانلو، نوازنده برجسته گیتار

ارکستر "نوای آفتاب" به صورت بی کلام و در بستر اجرای موسیقی فیلم  به روی استیج می‌رود

۱۷:۲۹  -  ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳
مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز در گفتگو با دیباچه مطرح کرد؛

همزمان با برگزاری شصت و دومین سال جایزه البرز، از ۶۲ دانشمند و فناور و طلبه تقدیر می‌شود

۱۶:۱۷  -  ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳
گفتگو دیباچه با ماشاالله وَروایی، بازیگر نقش عمو کاووس در سریال " نون خ "

بسته نشدن تولیدات متعلق به اقوام ایرانی همت مسئولان رسانه ملی را می‌طلبد

۱۷:۰۱  -  ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳
گفتگو دیباچه با حجت‌الاسلام "شهاب مرادی "

رئیس جمهور با شهادتش در تاریخ ماندگار شد / باید مطمئن بود که این انقلاب، نظام و ملت نگهبان دارد

۱۷:۳۴  -  ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
انالله و اناالیه راجعون

رئیس‌جمهور کشورمان به همراه هیأت همراه به مقام رفیع شهادت نائل شدند

۰۸:۲۵  -  ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
گفت و گو دیباچه با کارگردان نمایشنامه خوانی "گرگ می‌آد می‌بردت"

"گرگ می‌آد می‌بردت" به تقویت مهارت و اعتماد به نفس کودکان کمک می‌کند!

۱۱:۴۳  -  ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
تهیه کننده برنامه رادیویی " استودیو هشت" به دیباچه گفت

سعی کردیم در ماجرای لغو کنسرت امید حاجیلی، مشکل را رفع کنیم

۱۷:۱۴  -  ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳
گفت و گو اختصاصی دیباچه با انسیه خزعلی، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده

وظیفه داریم تا از اصالت و هویت حقیقی و فطری خانواده حفاظت کنیم / حمایت دولت از هرگونه طرح آموزشی و تأسیس مرکزهایی که بتواند خانواده را ساماندهی کند

۱۲:۳۰  -  ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳