دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲  |  Monday, 11 December 2023

دیباچه

کد خبر: ۵۳۱۶۷
تاریخ انتشار : ۴۳ : ۱۱ - ۰۹ مهر ۱۴۰۲

به گزارش دیباچه، مستند "لور" کاری از محمد حسین صفری، سعی دارد اهمیت آب را در کشور ایران و حفظ ذخیره گاه های آبی را  به تصویر بکشد.

محمد حسین صفری کارگردان مجموعه مستند" لور" در گفت و گو با دیباچه گفت: طبیعت همیشه و همواره دغدغه ی اول من در چارچوپ آثار هنری و مکتوب بوده و خواهد بود؛ بیشتر آثار من در حوزه ی فیلم،  عکس و حتی شعر و داستان با موضوع طبیعت شکل گرفته اند؛ طبیعت اجزا و عناصر متنوع و گسترده ای دارد، در شرایط فعلی،  موضوع آب در گستره ی طبیعت و زیست بومِ ما یک پدیده ی چالش برانگیز و مهمی شده است.

مستند

او افزود:  مفهوم آب در هر شکل و شمایلی بایستی مورد توجه قرار بگیرد؛ یکی از مسائلی که در سال های اخیر در حوزه ی آب و محیط زیست، باید مورد توجه قرار می گرفت، پدیده ی طبیعی سیل و سیلاب ها بوده است،  تا بیشترین بهره را از نعمت سیل و سیلاب در جهت ذخیره ی آب ببریم و حجم زیادی از آن را با مدیریت درست و اصولی و از پیش برنامه ریزی شده حفظ نماییم که متاسفانه این اتفاق نیفتاد و بعضا حتی برخی از سیلاب ها مسیر طبیعی خودشان را نیز طی نکردند و بیش از آنکه ما از نعمت حضورشان بهره ببریم، با بی تدبیری دچار نقمت شدند و مشکلاتی برای زندگی مردم در استان های سیل زده بوجود آوردند. مستند لور هم در پی همین هشدار به مسئولين و مردم است.

بازیگر نمایش " سه پوزه سه سر" به کارگردانی وجیه کریمی و نویسندگی شادروان ابراهیم کریمی هسنیجه که قرار است در بخش مسابقه  ی جشنواره آیینی سنتی در خراسان شمالی روی صحنه رود، بیان کرد: مستند  "لور" اهمیت آب را در کشور ایران و حفظ ذخیره گاه های آبی را با توجه به عملکرد دولت و مسئولین در سال های اخیر به چالش می کشد و ساخت آب بندها،  احیای کاریزها و قنات ها برای حفظ آب و سیلاب های طبیعی در کشور،  جلوگیری از تخریب شهرها و خانه ها بر اثر وقوع سیلاب های ناگهانی، از جمله موضوعاتی هستند که در قالب نمایش در این جشنواره به آنها پرداخته می‌شود.

مستند

 بازیگر مجموعه " علقمه سرخ" که ایام محرم از شبکه آی فیلم روی آنتن رفت، گفت: مستند "لور" با توجه به بررسی تصویری پدیده ی سیلاب در سه استان خوزستان،  گلستان و لرستان مرتبط با پراهمیت ترین مساله ی امروز خانوارها،  کشاورزان،  صنعتگران یعنی  آب هست.این  فیلم مستند به لحاظ موضوعی دغدغه مخاطب است، ولی به لحاظ فرم روایت و ساختار فیلم بیشتر جامعه هنری و مخاطب خاص را به تامل وا می دارد.

صفری پیرامون نام این مستند اظهار داشت: نام مستند از گویش لری برگرفته شده اما هر اپیزود عنوان مستقل خودش را دارد که از فرهنگ بومی و گویش محلی هر استان گرفته شده است؛ پرونده فیلم به لحاظ موضوعی بسته نیست و می توان موضوع فیلم را از مناظر متفاوتی روایت کرد.

این نویسنده، بازیگر و کارگردان تصریح کرد: از مستندسازان، باید به لحاظ مالی مورد حمایت قرار بگیرند؛  امروزه فضای مستند هم مثل سینما، به خاطر عملکرد مسئولین و مدیران تا حدی پیچیده و مافیایی شده است. مراکزی که امکان تولید دارند، با عده ی خاصی مستند می سازند، تا آنها را فقط در جشنواره های خودشان اکران نمایند ؛ واقعیت این است که بسیاری از مستندسازان دیگر انگیزه ای برای کار ندارند.

مستند

او بیان کرد: انجمن ها و صنوف مرتبط با مستندسازان هم باید دعواهای سلیقه ای و شخصی شان را کنار بگذارند و یکدست شوند تا بتوانند بستر مناسبی برای تولید مستند توسط همه ی مستندسازان با هر تفکر و سلیقه ای آماده و مهیا سازند و در جهت معیشت مستندسازان قدمی مثبت بردارند؛ امروزه انجمن ها و صنوف بجای حمایت از مستندسازان فقط درگیر تامین هزینه های انجمن ها از جیب خود  مستندسازان هستند.

گفت و گو از دینا محمدی

برچسب ها: مستند لور
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
پایان رافت پیشکسوت سرخ ها درباره مصاف حساس امروز پرسپولیس و الدحیل به دیباچه گفت

پرسپولیس باید خیلی خوش شانس باشد!

۱۷:۲۹  -  ۱۴ آذر ۱۴۰۲
داستان‌های تکراری درباره انتقال مهدی طارمی به تیم‌های بزرگ؛

کسی ۳۱ ساله‌ها را نمی‌خواهد!

۱۸:۲۶  -  ۱۲ آذر ۱۴۰۲
مسعود تکاور کارگردان سینما در گفت وگو با «دیباچه» مطرح کرد ؛

مسائل جناحی و جریانی وارد سینما شده است | دولتمردان ما صنعت سینما را جدی نگرفته اند | معتقدم یک هنرمند باید سیاسی باشد!

۱۵:۱۴  -  ۱۲ آذر ۱۴۰۲
یک موزیسین ایرانی مطرح کرد؛

دانشگاه های موسیقی از اساتید حرفه ای خالی شده اند!

۱۷:۴۱  -  ۰۷ آذر ۱۴۰۲
دونده تیم ملی دو و میدانی نابینایان و کم بینایان کشور در گفتگو با دیباچه:

ورزشکاران پارالمپیک باید بیشتر مورد حمایت قرار گیرند/سطح مسابقات پاراآسیایی بسیار فراتر از دوره قبل بود

۱۷:۳۱  -  ۰۷ آذر ۱۴۰۲
پربازدیدها
آخرین اخبار