چهارشنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۲  |  Wednesday, 29 November 2023

دیباچه

کد خبر: ۵۳۱۴۸
تاریخ انتشار : ۲۴ : ۱۶ - ۰۳ مهر ۱۴۰۲

یکی از مهم‌ترین شیوه‌های کلاهبرداری که امروزه تعداد زیادی از مردم درگیر آن می‌شوند،‌ مربوط به نشت اطلاعات بانکی است. اطلاعاتی که در اکثر مواقع، صاحب حساب ناآگاهانه در اختیار کلاهبرداران قرار می‌دهد.

به گزارش دیباچه، همه‌گیری فضای مجازی، فاصله مردم با هر چیزی را به یک کلیک تقلیل داده است. یک کلیک تا یادگیری مهارت، یک کلیک تا انجام شغل روزانه و از سوی دیگر یک کلیک تا خالی شدن حساب بانکی و باز کردن مسیر برای سواستفاده‌کنندگان از اطلاعات شخصی.

یک کلیک تا خالی‌شدن حساب بانکی

پلیس فتا: برنامه‌های خود را فقط از استورهای رسمی بگیرید

کارشناسان می‌گویند نصب اپلیکیشن‌ از منابع متفرقه و غیر رسمی، همراهی با کلاهبرداران است. همراهی ناخواسته مردم با کلاهبرداران زمانی آغاز می‌شود که آن‌ها، از طریقی غیر از درگاه‌های رسمی اقدام به دانلود اپلیکیشن‌های بانکی می‌کنند. به همین دلیل است که روزانه تمام مراجع ناظر بر فضای مجازی در خصوص استفاده از اپلیکیشن‌های معتبر هشدار می‌دهد و به مردم تاکید می‌کنند برای نصب اپلیکیشن‌ها صرفا به اپ‌استورهای ایرانی معتبر یا سایت مربوط به آن خدمت مراجعه کنند. «سرهنگ پاشایی» معاون اجتماعی پلیس فتا یکی از روش‌های سوء استفاده هکرها از اطلاعات شخصی مردم (مانند اطلاعات بانکی) را ارسال لینک‌ها و نرم‌افزارهای بانکی غیر رسمی اعلام کرد. پاشایی در این خصوص گفت:‌ گاهی مردم به دلیل بی‌اطلاعی‌های از ابعاد فنی و پس از دانلود نسخه غیر رسمی اپلیکیشن‌ها و خصوصا اپلکیشن‌های بانکی به راحتی در دام این افراد می‌افتند.

اپ استورهای خارجی منبع مناسبی برای دریافت اپلیکیشن‌های بانکی نیستند

معاون اجتماعی پلیس فتا با تاکید بر اینکه حتی اپ استورهای خارجی نیز منبع مناسبی برای دریافت اپلیکیشن‌های بانکی نیستند،‌ به مردم هشدار داد که از طریق استورهای مجاز و رسمی اقدام به نصب نرم‌افزارهای بانکی کنند چرا که پلیس فتا روی این اپ‌استورها نظارت کامل و دقیقی دارد. بازار به عنوان فروشگاه اپلیکیشن‌های اندرویدی نیز بارها اعلام کرده که مدارک و مجوزهای لازم برای انتشار اپلیکیشن‌های بانکی را دریافت می‌کند و با بانک مرکزی به عنوان بانک ناظر ارتباط مستقیم دارد تا به این ترتیب نظارت کامل بر آن‌ها انجام بگیرد.

نظارت نداشتن بر استورهای خارجی که پلیس فتا و کارشناسان حوزه امنیت بارها به آن اشاره‌ کرده‌اند، منجر به نشت اطلاعات و سواستفاده‌های متعدد می‌شود.

اپلیکیشن‌های بانکی جعلی در گوگل‌پلی

یکی از مهم‌ترین سواستفاده‌ها در این حوزه نیز آبان ۱۴۰۰ اتفاق افتاد زمانی که با اعلام کاربران گوگل‌پلی و بررسی کارشناسان مشخص شد، نسخه موبایلی جعلی اینترنت‌بانک هشت بانک بزرگ کشور در این استور خارجی منتشر شده است. آن زمان نیز پلیس هشدار داد که کاربران اندروید از فروشگاه‌های خارجی استفاده نکنند و همان زمان اقدام قضایی بین‌المللی برای حذف این اپ‌ها انجام گرفت.
هک اطلاعات فردی و خالی‌کردن حساب‌های بانکی‌ بیش از هر روش کلاهبردارانه دیگر، در زمان نصب اپلیکیشن نامعتبر در تلفن همراه فرد رخ می‌دهد. با یک کلیک ساده روی یک لینک نامعتبر از استورهای خارجی،‌ فرد مهم‌ترین اطلاعات مالی خود را در یک ویترین قابل نفوذ قرار می‌دهد که کار را برای کلاهبرداران و سودجویان راحت می‌کند. مدتی قبل نیز پژوهشگران یک شرکت بین‌المللی حوزه امنیت نرم‌افزار و سخت‌افزار (Sophos X-Ops) از کشف بدافزار در نسخه‌های جعلی چند همراه‌بانک ایرانی خبر دادند. همین مسئله ضرورت توجه به دانلود نسخه‌های رسمی از اپ‌های معتبر ایرانی را چند برابر می‌کند.

برچسب ها: کلاهبرداری
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گفت و گو دیباچه با مدیر اجرایی میز ملی گردشگری عشایر

میز ملی گردشگری عشایر می‌تواند اقتصاد را وارد زندگی  عشایر کند!

۱۶:۵۷  -  ۰۴ آذر ۱۴۰۲
تیرانداز المپیکی ایران در گفت‌وگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

خوشحالم که قرار است کنار بهترین‌های جهان تیر بزنم/ فکر نمی‌کردم روزی نفر دوم جهان شوم!

۱۱:۰۲  -  ۰۴ آذر ۱۴۰۲
پس لرزه های یک مصاحبه تلویزیونی!

آب خوردن مثل صِغَرِسنی!

۱۸:۰۱  -  ۰۵ آذر ۱۴۰۲
آرامشی که دیگر در پرسپولیس وجود ندارد!

خانه پرسر و صدا!

۱۶:۳۹  -  ۳۰ آبان ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با تهیه کننده مجموعه پویانمایی« شکرستان »

دغدغه حفظ محیط زیست و بحران کم آبی، به شکرستان رسید!  

۱۵:۵۸  -  ۳۰ آبان ۱۴۰۲
بهت جامعه سینمایی کشور از درگذشت بیتا فرهی

خداحافظی با بازیگر «هامون» و «بانو»

۱۵:۰۵  -  ۰۴ آذر ۱۴۰۲
مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با دیباچه:

جشنواره سرود فجر برگزار می‌شود/ سرود، قابلیت داشتن یک جشنواره بزرگ و مستقل را دارد!

۱۵:۴۱  -  ۳۰ آبان ۱۴۰۲
گزارش ویدئویی دیباچه

موجوداتی عجیب در صحنه تئاتر/ از اسفرود بی دم چه می دانید؟

۱۶:۴۶  -  ۳۰ آبان ۱۴۰۲
آخرین اخبار