سه‌شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲  |  Tuesday, 03 October 2023

دیباچه

کد خبر: ۵۳۰۸۳
تاریخ انتشار : ۴۳ : ۱۸ - ۱۱ شهريور ۱۴۰۲

« بهروز وجدانی » می گوید موسیقی محرمی که امروزه اجرا می شود ، اصلا پیامی درباره شهدای کربلا ندارد و برخی از مداحان باید علم و آگاهی خود را نسبت به این نوع موسیقی بالا ببرند و موسیقی ای را اجرا کنند که در شأن جایگاه شهدا و امام حسین (ع) باشد.
بهروز وجدانی پژوهشگر و مولف موسیقی در گفتگو با خبرنگار موسیقی دیباچه درباره موسیقی محرم گفت: در گذشته برای موسیقی محرم از موسیقی سنتی و محلی استفاده می کردند، ولی در چند سال اخیر این موسیقی از مسیر اصلی خود خارج شده است و از موسیقی های پاپِ یک بار مصرف که اشعار آنها اصلا ربطی به محتوای محرم و صفر ندارد استفاده می کنند.

موسیقی محرم باید در شأن جایگاه شهدا و امام حسین (ع) باشد | در چندسال اخیر از موسیقی های پاپِ یک بار مصرف در ایام محرم و صفر استفاده می کنند!

این پژوهشگر موسیقی در ادامه بیان کرد: در گذشته موسیقی سنتی به همراه اشعار فاخر برای موسیقی محرم استفاده می شد و واقعا گویای شرایط این ایام بود، ولی امروزه برخی از مداحان بدون توجه به اشعار هر موسیقی ای را اجرا می کنند.
وی افزود: امروزه در شهرهای کوچک، موسیقی محرم به درستی اجرا می شود ولی در شهرهای بزرگ بهره گیری از موسیقی سنتی برای محرم خیلی کم شده است و این موضوع ضربه های جبران ناپذیری به این موسیقی زده است.
این مولف موسیقی خاطرنشان کرد: به نظر من موسیقی محرمی که امروزه اجرا می شود اصلا پیامی درباره شهدای کربلا ندارد و مداحان باید علم و آگاهی خود را نسبت به این نوع موسیقی بالا ببرند و موسیقی اجرا کنند که در شأن جایگاه شهدا و امام حسین (ع) باشد.
این پژوهشگر در پایان گفت:  برخی از مداحان در ابتدا باید با ادبیات و موسیقی آشنا شوند و انواع موسیقی های محرم که در شهرهای مختلف اجرا می شود را بشناسند سپس برای این ایام آثار مناسب موسیقایی اجرا کنند که گویای شهامت شهدا باشد.

گفت و گو از غزاله سعادتی

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در گفتگو با دیباچه:

جشنواره بازی‌های رایانه‌ای پس از وقفه چهارساله در دهه فجر برگزار می‌شود

۰۹:۰۶  -  ۰۱ مهر ۱۴۰۲
گفتگو دیباچه با یک نویسنده و مربی مشاعره‌ی کودکان

مشاعره؛ جایگزین مناسب برای بازی‌های رایانه ای!

۱۶:۴۸  -  ۲۸ شهريور ۱۴۰۲
پربازدیدها
آخرین اخبار