سه‌شنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۲  |  Tuesday, 26 September 2023

دیباچه

کد خبر: ۵۲۹۸۴
تاریخ انتشار : ۳۰ : ۱۷ - ۱۵ مرداد ۱۴۰۲

به گزارش دیباچه، ممنوعیت نمایشِ ساز در شبکه‌های تلویزیونی، اگرچه سال‌هاست امری بدیهی به نظر می‌رسد، اما شکسته شدن این محدودیت در مواردی معدود در سال‌های گذشته، باز هم این امیدواری را از اذهان زنده نگه داشته است که شاید بتوان در این زمینه تدبیری اندیشید. با این همه در شرایطی که انتظار می‌رود قوانین ممیزی در شبکه‌ نمایش خانگی کمی متفاوت‌تر از شبکه‌های سراسری اعمال شود، انتشار مطالبی درباره‌ی حذف صحنه‌های ساز زدن یک نوازنده زن در یکی از برنامه‌های پلتفرم‌ها، این پرسش را به ذهن متبادر می‌کند که آیا نمایش ساز در رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر هم ممنوع است؟

نمایش ساز در شبکه نمایش خانگی ممنوع شد؟

محمد صادق افراسیابی، معاون امور کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا ، در پاسخ به این سوال که آیا نمایش ساز در رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر ممنوع است، پاسخ داد : 

طبق مصوبات قبلی شورای انتشار مشاهده می‌کنیم که بر اساس رویه شورا اعمال محدودیتی برای نمایش ساز یا نمایش نوازنده وجود ندارد. بر اساس مصوبات قبلی شورای انتشار نوازنده‌های خانم هم با رعایت پوشش اسلامی و عرف جامعه مشکلی برای حضور در برنامه ها نداشتند.

معاون امور کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا سپس بیان کرد: فرآیند صدور مجوز در ساترا به این صورت است که بعد از اینکه نظر ممیزهای تعیین‌شده از سوی ساترا بر اساس آیین‌نامه‌های محتوایی ساترا اعلام شد، هر اثر قبل از شروع تولید با حضور فیلمنامه‌نویس و کارگردان یا تهیه‌کننده در شورای تولید و پس از تولید اثر با حضور مدیر پلتفرم متقاضی نشر در شورای انتشار ساترا بررسی می‌شود و در نهایت نظر شورا که نمایندگان وزارت ارشاد هم در آن شورا حضور دارند به عنوان جمع‌بندی نهایی مصوب می‌شود.

افراسیابی گفت: عملکرد شورای صدور تولید و انتشار ساترا بیانگر این است که این شورا به اقتضائات نمایش خانگی توجه دارد. همچنین علاوه بر این در نهایت تا دو ماه آینده پیش‌نویس ضوابط و سیاست‌های محتوایی صوت و تصویر فراگیر و نمایش خانگی در شورای عالی انقلاب فرهنگی ارایه خواهد شد و از این پس این ضوابط و سیاست‌هایی محتوایی ملاک عمل قرار خواهد گرفت.

نماینده ساترا در ادامه این گفت‌وگو با اشاره به مطالبی که تحت عنوان حذف صحنه‌های مربوط به نوازندگی یک هنرمند زن در برنامه «شب آهنگی» بار دیگر در فضای مجازی مطرح شده است و اینکه آیا این سیاست ادامه‌دار خواهد بود هم توضیح داد: شب‌آهنگی برنامه فیلم نت در سال ۱۴۰۰ و اوایل ۱۴۰۱ بوده است و در شورای صدور مجوز انتشار ساترا مجددا بررسی نشده است. لذا همچنان می‌تواند به پخش خود به صورتی که مجوز دریافت کرده است از فیلم نت ادامه بدهد.

او همچنین تاکید کرد: ما هیچ ملاحظه جدیدی درباره برنامه «شب آهنگی» نداشتیم.

منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در گفتگو با دیباچه:

جشنواره بازی‌های رایانه‌ای پس از وقفه چهارساله در دهه فجر برگزار می‌شود

۰۹:۰۶  -  ۰۱ مهر ۱۴۰۲
گفتگو دیباچه با یک نویسنده و مربی مشاعره‌ی کودکان

مشاعره؛ جایگزین مناسب برای بازی‌های رایانه ای!

۱۶:۴۸  -  ۲۸ شهريور ۱۴۰۲
مظفر شفیعی، خواننده و مدرس آواز در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد؛

فعالیت هنرمندان موسیقی سنتی و کلاسیک محدود شده است | وظیفه هنرمند این نیست که برای برگزاری کنسرت به دنبال تهیه کننده باشد!

۱۶:۳۶  -  ۲۸ شهريور ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با ناصر عطاپور، خواننده و سرپرست گروه موغام

«هفت شهر عشق» در تبریز به صحنه می‌رود

۱۴:۱۲  -  ۲۶ شهريور ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با کارگردان جوانِ فیلم کوتاه «ژیان»

مسئولان سینمایی، موانع را از سر راه فیلمسازان جوان بردارند

۱۳:۴۹  -  ۲۶ شهريور ۱۴۰۲
در گفت و گو دیباچه با کارگردان مجموعه انیمیشن "دشت پرماجرا" مطرح شد

مخاطبان، تفاوت‌های قابل توجهی را در انیمیشن « دشت پرماجرا » مشاهده می کنند!

۱۷:۰۱  -  ۱۹ شهريور ۱۴۰۲