سه‌شنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۲  |  Tuesday, 26 September 2023

دیباچه

کد خبر: ۵۲۹۵۳
تاریخ انتشار : ۰۷ : ۱۸ - ۰۳ مرداد ۱۴۰۲
 پوشش گیاهی سازیل و بخشی از انارستان از بین رفت!

به گزارش دیباچه، ایران عزیز ما دارای منابع و طبیعت بی نظیری است که برخی از نقاط آن بدون اغراق باید بگوییم که مانند ندارد؛ در این میان  مردمان کشورهایی هستند که از نبود حتی یک طبیعت سر سبز در حسرت به سر می برند و بدون شک اگر آنها ببینند که در سرزمین زیبایی مانند ایران، اینگونه ناجوانمردانه جنگل ها و زیبایی های آن را نابود می کنند برایشان باورنکردنی است. آنها قدر این زیبایی را از ما مردمی که عادت به اینگونه منظره ها داریم بیشتر می دانند.

میانکاله‌ی مظلوم در میانه‌ی آتش! 

میخواهیم درباره میانکاله مظلوم ایران یگوییم که این روزها حال خوشی ندارد و متاسفانه آنطور که مدیرکل مدیریت بحران مازندران گفته، " از ساعت ۱۰ صبح امروز آتش به جان ۱۰ هکتار از اراضی بوته‌زار میانکاله افتاده و شرایط به گونه ای است که از تمام قوای زمینی و هوایی برای اطفاء حریق در میانکاله استفاده شده است.

همچنین آنطور که تقی پور رئیس پناهگاه حیات وحش میانکاله بهشهر گفته، متاسفانه  پوشش گیاهی سازیل و بخشی از انارستان از بین رفته است. 

میانکاله‌ی مظلوم در میانه‌ی آتش!

سازیل یک نوع گیاه است که در حاشیه تالاب ها می روید و بیشتر زیست بوم قرقاول خزری و دراج است، تاکنون علت دقیق این آتش سوزی مشخص نشده، ولی گمانه زنی ها دخالت عامل انسانی را گذشته از عمدی یا غیرعمدی بودن دخیل تر از سایر عوامل می داند.

میانکاله‌ی مظلوم در میانه‌ی آتش!

آنطور که باشگاه خبرنگاران  بر اساس گزارش محیط زیست مازندران آورده : " ۴۰ مورد آتش سوزی در سال ۱۴۰۰ در پناهگاه حیات وحش میانکاله اتفاق افتاده بود که ۳۰۰ هکتار عرصه طبیعی در جریان این آتش سوزی‌ها به خاکستر تبدیل شده بود اگرچه این آمار در ۶ ماه نخست پارسال کاهش چشمگیری داشت و فقط ۷ مورد آتش سوزی اتفاق افتاده بود "

گفتنی است زیستگاه بین‌المللی میانکاله با ۶۸ هزار هکتار مساحت از دهستان میانکاله در شهرستان بهشهر تا آشوراده در استان گلستان گسترده است.

میانکاله‌ی مظلوم در میانه‌ی آتش!

این تالاب که در دل شبه جزیره میانکاله واقع شده، به دلیل برخورداری از تنوع زیستی به ویژه مواد غذایی مهم‌ترین زیستگاه بیش از ۳۲۰ گونه پرنده مهاجر و بومی و ۱۸۰ گونه گیاه به شمار می‌رود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در گفتگو با دیباچه:

جشنواره بازی‌های رایانه‌ای پس از وقفه چهارساله در دهه فجر برگزار می‌شود

۰۹:۰۶  -  ۰۱ مهر ۱۴۰۲
گفتگو دیباچه با یک نویسنده و مربی مشاعره‌ی کودکان

مشاعره؛ جایگزین مناسب برای بازی‌های رایانه ای!

۱۶:۴۸  -  ۲۸ شهريور ۱۴۰۲
مظفر شفیعی، خواننده و مدرس آواز در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد؛

فعالیت هنرمندان موسیقی سنتی و کلاسیک محدود شده است | وظیفه هنرمند این نیست که برای برگزاری کنسرت به دنبال تهیه کننده باشد!

۱۶:۳۶  -  ۲۸ شهريور ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با ناصر عطاپور، خواننده و سرپرست گروه موغام

«هفت شهر عشق» در تبریز به صحنه می‌رود

۱۴:۱۲  -  ۲۶ شهريور ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با کارگردان جوانِ فیلم کوتاه «ژیان»

مسئولان سینمایی، موانع را از سر راه فیلمسازان جوان بردارند

۱۳:۴۹  -  ۲۶ شهريور ۱۴۰۲
در گفت و گو دیباچه با کارگردان مجموعه انیمیشن "دشت پرماجرا" مطرح شد

مخاطبان، تفاوت‌های قابل توجهی را در انیمیشن « دشت پرماجرا » مشاهده می کنند!

۱۷:۰۱  -  ۱۹ شهريور ۱۴۰۲