شنبه ۰۸ مهر ۱۴۰۲  |  Saturday, 30 September 2023

دیباچه

کد خبر: ۵۲۹۴۴
تاریخ انتشار : ۵۸ : ۱۷ - ۰۲ مرداد ۱۴۰۲
رضا بنفشه خواه در گفتگو با دیباچه مطرح کرد

دیباچه-زهرا فرود :"رضا بنفشه خواه" بازیگر پیشکسوت و پرسابقه سینما و تلویزیون که کارنامه هنری و درخشانی را در عرصه بازیگری رقم زده، مدتی به دلیل درد شدید کمر و ابتلا به دیسک کمر در بیمارستان بستری بود. او این روزها برای ادامه روند درمان به توصیه پزشک معالج خود در خانه و در استراحت مطلق به سر می‌برد .

بازیگر آثاری چون" پهلوانان نمی‌میرند"،" روزگار جوانی"،" از سرنوشت"،" پیامک از دیار باقی"، "سایه آفتاب"،" اجاره نشین‌ها "و "مدرسه پیرمردها" به خبرنگار دیباچه گفت : ۴ هفته است که دیسک کمر خانه نشینم کرده و توان فعالیت را از من گرفته است .

او که برای بازی در دو مجموعه "ماجراهای آقای خیرخواه" و "محکمه عدالت "بسیار خرسند است افزود :قبل از ابتلا به درد شدید کمر و بستری شدن در بیمارستان، دو فیلمنامه را به صورت ایمیلی برایم ارسال کردند تا آنها را مطالعه کنم ،اما چون احساس کردم این نقش‌ها به درد من نمی‌خورد و دوستشان ندارم، پس نپذیرفتم که در هیچ کدام از آن دو کار ،حضور یابم .

" رضا بنفشه خواه" تاکنون بازی در نقش‌های متفاوتی را در کارنامه کاری خود ثبت کرده که از میان آنها دو نقش" محمدرضا پهلوی" و "یک روحانی" از متفاوت‌ترین کاراکترهایی هستند که او در عرصه نقش آفرینی خلق نموده است. "بنفشه خواه" در پاسخ به این سوال که در طول مدت زمان بیماری از سوی خانه سینما، هنرمندان و یا موسسه هنرمندان پیشکسوت مورد حمایت یا حتی یک احوالپرسی ساده قرار گرفته یا خیر ؟بیان کرد: تاکنون نه تنها حمایتی را از سوی خانه سینما، موسسه هنرمندان پیشکسوت و حتی هنرمندان دریافت نکردم، بلکه کسی هم جویای حالم نبوده؛ البته این موضوع را به حساب بی‌اطلاع بودن آنها از شرایطم می‌گذارم و در واقع نمی‌دانم که خانه سینما و یا حتی موسسه هنرمندان پیشکسوت از بیماری و خانه نشین شدنم خبر دارند یا خیر ؟

با همه این اوصاف می توان گفت اگر چه مناعت طبع این آقای بازیگرِ با تجربه و پر سابقه سینما و تلویزیون، مانع گله گذاری و شکایت او از عدم حمایت و یا حتی یک احوالپرسی ساده از سوی فعالان عرصه هنر و متولیان این حوزه شده
و تمام این کم کاری ها را برگردن عدم بی اطلاعی و بی خبری آنها انداخته، ولی لازم است که دریابیم، منشا این بی توجهی ها و یا به اصطلاح بی خبری ها از کجاست؟ البته گاهی می توان تیر این موضوع را به سمت نویسندگان فیلمنامه روانه کرد چرا که شاید اگر آن ها در نوشتن و خلق شخصیت‌های قصه ها، سوژه های خانوادگی را نادیده نمی گرفتند اینگونه سبب حذف پیشکسوتان عرصه نقش آفرینی حتی در کسوت پدربزرگ و مادربزرگ نمی شدند و آنها همچنان این فرصت را داشتند تا پای ثابت تولیدات نمایشی باشند وفراموش نشوند.

مدت‌هاست بیماری خانه نشینم کرده است! 

به هرحال ، آنچه که ملموس است عدم توجهات لازم و حمایت از کسانی است که بواسطه هنر و خلاقیت خود در خلق شخصیت‌های مختلف در حوزه تولیدات نمایشی، به آنها هنرمند اطلاق می شود،پس ضروری است در این زمینه کسانی که باید، تمهیدی اتخاذ کنند و عملکرد مطلوبی ارائه دهند، پای کار بیایند تا سرانجام این بی اطلاعی ها، به افسوس و ای کاش و خواستیم نشدها ختم نگردد.

گفتنی است "رضا بنفشه خواه "زاده چهاردهم بهمن ماه سال ۱۳۲۲ در دروازه شمران تهران است که اولین بازی تلویزیونی او در فیلم مخمصه در سال ۱۳۶۲ بود و اولین کار سینمایی او با بازی در فیلم شب مکافات در سال ۱۳۶۳ رقم خورد. وی که مدتی آموزگار بازیگری و فن بیان و گویندگی بوده ، کارمند وزارت کار و امور اجتماعی و بازنشسته از این سازمان است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در گفتگو با دیباچه:

جشنواره بازی‌های رایانه‌ای پس از وقفه چهارساله در دهه فجر برگزار می‌شود

۰۹:۰۶  -  ۰۱ مهر ۱۴۰۲
گفتگو دیباچه با یک نویسنده و مربی مشاعره‌ی کودکان

مشاعره؛ جایگزین مناسب برای بازی‌های رایانه ای!

۱۶:۴۸  -  ۲۸ شهريور ۱۴۰۲
مظفر شفیعی، خواننده و مدرس آواز در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد؛

فعالیت هنرمندان موسیقی سنتی و کلاسیک محدود شده است | وظیفه هنرمند این نیست که برای برگزاری کنسرت به دنبال تهیه کننده باشد!

۱۶:۳۶  -  ۲۸ شهريور ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با ناصر عطاپور، خواننده و سرپرست گروه موغام

«هفت شهر عشق» در تبریز به صحنه می‌رود

۱۴:۱۲  -  ۲۶ شهريور ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با کارگردان جوانِ فیلم کوتاه «ژیان»

مسئولان سینمایی، موانع را از سر راه فیلمسازان جوان بردارند

۱۳:۴۹  -  ۲۶ شهريور ۱۴۰۲
آخرین اخبار