دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲  |  Monday, 02 October 2023

دیباچه

کد خبر: ۵۲۸۸۸
تاریخ انتشار : ۰۳ : ۱۸ - ۱۸ تير ۱۴۰۲

به گزارش دیباچه، هادی منتظری می گوید کسی که تحصیل می کند به این امید است که بعد از فارغ التحصیلی از آن رشته امرار معاش کند. الان آمار وحشتناکی از بیکاری فارغ التحصیلان هنر وجود دارد که نیاز به آسیب شناسی دارد.
« هادی منتظری»، نوازنده پیشکسوت کمانچه در گفت و گو با خبرنگار موسیقی دیباچه گفت: بی توجهی به پیشکسوتان عرصه هنر مربوط به یک سال یا دو سال اخیر نمی شود، بلکه چندین سال است که پیشکسوتان نه تنها در عرصه های هنری حضور ندارند بلکه به کل فراموش شده اند. زمانیکه صحبت از شرایط نا به سامان موسیقی می شود، خیلی ها نمی دانند که حضور اساتید به پیشرفت این هنر خیلی کمک می کند و متاسفانه این موضوع آسیب جدی به هنر زده است.

آمار وحشتناک بیکاری فارغ التحصیلان هنر از زبان نوازنده پیشکسوت کمانچه

این نوازنده در ادامه بیان کرد: در همه جای دنیا از هنرِ اساتید بیشتر استفاده می شود تا به رشد و پویایی هنر کمک کنند، ولی در کشور ما به جای اینکه از هنرِ این افراد استفاده شود، فقط یک بزرگداشت برای آنها گرفته می شود که این بزرگداشت ها به معنای بازنشستگی آنها است.
وی افزود: البته از طرف دیگر از هنرِ جوانان هم  استفاده نمی شود و بسیاری از فارغ التحصیلان بیکار هستند. یک زمانی اگر با یک هنرمند درباره مهاجرت صحبت می شد، به سرعت مخالفت می کردند اما امروزه بسیاری از آنها با اشتیاقِ فراوان مهاجرت می کنند و این موضوع فقط در زمینه هنر نیست، بلکه بسیاری از نخبگان ما در چند سال اخیر از کشور رفته اند.
این نوازنده کمانچه خاطرنشان کرد: هنرمندانِ جوان چون نمی توانند هزینه برگزاری کنسرت بدهند، در کنار خیابان ساز می زنند و متاسفانه اجازه این کار هم به آنها به سختی داده می شود! سوال مهم این است اگر شرایط برای این افراد فراهم نمی گردد، چرا موسیقی در هنرستان ها و دانشگاهها تدریس می شود؟ آیا بهتر نیست این دروس تدریس نشود تا کسی در این رشته ها درس نخواند؟
وی در ادامه عنوان کرد: کسی که تحصیل می کند به این امید است که بعد از فارغ التحصیلی از آن رشته امرار معاش کند. الان آمار وحشتناکی از بیکاری فارغ التحصیلان هنر وجود دارد که نیاز به آسیب شناسی دارد.
این هنرمند در پایان گفت: من به عنوان کسی که سالیان زیادی در هنر موسیقی فعالیت کردن می دانم که اگر شرایط بهتر نشود، موسیقی ایرانی روز به روز تنزل پیدا می کند.

گفت و گو از : غزاله سعادتی

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در گفتگو با دیباچه:

جشنواره بازی‌های رایانه‌ای پس از وقفه چهارساله در دهه فجر برگزار می‌شود

۰۹:۰۶  -  ۰۱ مهر ۱۴۰۲
گفتگو دیباچه با یک نویسنده و مربی مشاعره‌ی کودکان

مشاعره؛ جایگزین مناسب برای بازی‌های رایانه ای!

۱۶:۴۸  -  ۲۸ شهريور ۱۴۰۲
پربازدیدها
آخرین اخبار