شنبه ۰۸ مهر ۱۴۰۲  |  Saturday, 30 September 2023

دیباچه

کد خبر: ۵۲۸۴۵
تاریخ انتشار : ۰۴ : ۱۷ - ۲۹ خرداد ۱۴۰۲

برای زمینیانی که به فضا خیره می شوند، به نظر می رسد منظومه شمسی ما توسط میلیاردها ستاره در کهکشان راه شیری احاطه شده است. اما اگر بیشتر به بیرون نگاه کنیم، آیا می‌توان شواهدی پیدا کرد که نشان دهد ما در چیزی حتی خارق‌العاده‌تر، مانند سیاه‌چاله قرار داریم؟

به گزارش دیباچه، سیاهچاله ها مکان هایی در جهان هستند که گرانش آنقدر قوی است که زمان و فضای اطراف آن را مخدوش می کند. وقتی داخل شوید، هیچ چیز - حتی نور - نمی تواند خارج شود.

زمین ما درون سیاه‌چاله گیر افتاده‌است؟

در یک سناریو، یک سیاهچاله می توانست زمین را مدت ها پیش بلعیده باشد. گاوراو خانا، فیزیکدان سیاهچاله در دانشگاه رود آیلند، گفت:« اما اگر این اتفاق بیفتد، کشش گرانشی فاجعه بار خواهد بود. با نزدیک شدن زمین به سیاهچاله، زمان کند می شود و بسته به اندازه سیاهچاله، ماده می تواند به شکل اسپاگتی مانند کشیده شود.»

خانا به لایو ساینس گفت:« حتی اگر این سیاره از این "اسپاگت شدن" جان سالم به در ببرد، زمین به سمت تکینگی متراکم و کوچک محدود می شود.»

( تَکینِگی گرانشی یا تَکینِگی فضازمان موقعیتی در فضا-زمان است که طبق پیش‌بینی نسبیت عام، در آن چگالی و میدان گرانشی جسم سماوی بینهایت می‌شوند، به‌طوریکه دیگر این کمیت‌ها وابسته به دستگاه مختصات مورد استفاده نخواهند بود. این کمیت‌ها، همان انحنای فضازمان هستند که شاخصی از چگالی ماده است.)

فیلد که روی مدل‌سازی گرانشی کار می‌کند، گفت:« برای مثال، اگر زمین در سیاه‌چاله‌ای به اندازه زمین وجود داشت، مردم متوجه اثرات این نیروهای جزر و مدی می‌شدند، مانند اسپاگت‌شدن و کاهش زمان، زمانی که از نقطه‌ای روی کره زمین به نقطه‌ای دیگر سفر می‌کردند.»

فیلد گفت:« بنابراین هر سیاهچاله‌ای که زمین به درون آن کشیده شده‌است، باید عظیم، به اندازه جهان و آنقدر وسیع باشد، که نتوانیم به اندازه کافی دور یا سریع سفر کنیم تا اعوجاج‌های گرانشی را تشخیص دهیم.»

منبع: LIVESCIENCE

برچسب ها: سیاهچاله ، سیاره ، زمین
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در گفتگو با دیباچه:

جشنواره بازی‌های رایانه‌ای پس از وقفه چهارساله در دهه فجر برگزار می‌شود

۰۹:۰۶  -  ۰۱ مهر ۱۴۰۲
گفتگو دیباچه با یک نویسنده و مربی مشاعره‌ی کودکان

مشاعره؛ جایگزین مناسب برای بازی‌های رایانه ای!

۱۶:۴۸  -  ۲۸ شهريور ۱۴۰۲
مظفر شفیعی، خواننده و مدرس آواز در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد؛

فعالیت هنرمندان موسیقی سنتی و کلاسیک محدود شده است | وظیفه هنرمند این نیست که برای برگزاری کنسرت به دنبال تهیه کننده باشد!

۱۶:۳۶  -  ۲۸ شهريور ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با ناصر عطاپور، خواننده و سرپرست گروه موغام

«هفت شهر عشق» در تبریز به صحنه می‌رود

۱۴:۱۲  -  ۲۶ شهريور ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با کارگردان جوانِ فیلم کوتاه «ژیان»

مسئولان سینمایی، موانع را از سر راه فیلمسازان جوان بردارند

۱۳:۴۹  -  ۲۶ شهريور ۱۴۰۲
آخرین اخبار