دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲  |  Monday, 02 October 2023

دیباچه

کد خبر: ۵۲۸۳۳
تاریخ انتشار : ۲۳ : ۱۷ - ۲۷ خرداد ۱۴۰۲
بهروز وجدانی، پژوهشگر و عضو شورای ملی ثبت میراث فرهنگی ناملموس، به دیباچه گفت

به گزارش دیباچه، « بهروز وجدانی » می گوید آموزش و پژوهش کاملا به هم مرتبط هستند و پژوهش در حوزه موسیقی اگر توسط پژوهشگرانی که به این حوزه اشراف کامل دارند انجام شود، خیلی به پیشرفت آموزش هنرجویان کمک می کند.
بهروز وجدانی پژوهشگر موسیقی در گفت و گو با خبرنگار موسیقی دیباچه گفت: حدود چند سالی می شود که پژوهش در حوزه موسیقی به درستی انجام نمی شود، زیرا هیچ نهاد و ارگانی از کارهای پژوهشی حمایت نمی کند و یک علت دیگر آن این است که حوزه موسیقی درآمدی برای پژوهشگران و هنرمندان ندارد.

پژوهش به پیشرفت هنرجویان موسیقی کمک می‌کند/ نبود حمایت مالی در حوزه پژوهش

این پژوهشگر موسیقی در ادامه بیان کرد: در حوزه پژوهشِ موسیقی کار زیاد است، ولی پژوهشگران نیاز به حمایت مالی دارند. به عنوان مثال دانشگاهها باید از علمِ پژوهشگران استفاده کنند و کارهای تحقیقاتی اساسی را به آنها واگذار کنند که متاسفانه این اتفاق نمی افتد.
وی افزود: آموزش و پژوهش کاملا به هم مرتبط هستند و پژوهش در حوزه موسیقی اگر توسط پژوهشگرانی که به این حوزه اشراف کامل دارند، انجام شود خیلی به پیشرفت آموزش هنرجویان کمک می کند. به عنوان مثال ما در حوزه موسیقی محلی و نواحی آثار ماندگاری داریم که متاسفانه ثبت و ضبط نشده اند و بیشتر هنرمندان این حوزه به دلیل کهولت سن از این دنیا می روند پس باید اقداماتی صورت گیرد که آثار آنها ثبت و به دست نسل آینده برسد.
این پژوهشگر موسیقی عنوان کرد: پژوهشگران موسیقی می توانند خیلی مفید باشند، زیرا علمِ موسیقی ایرانی واقعا گسترده است و به کمک آنها می توانیم کاری کنیم تا جلوی از بین رفتن هنر و علم گذشتگان این حوزه را بگیریم، در نتیجه ارگان های دولتی باید هزینه این پژوهش ها را بپردازند تا پژوهشگران بتوانند روی یک موضوع مهم تحقیق و جستجو کنند.
وی در پایان گفت: تا زمانیکه مهم بودن پژوهش موسیقی مورد توجه قرار نگیرد، نمی توانیم به عنوان پژوهشگر فعالیت گسترده داشته باشیم، زیرا این موضوع باید به صورت خودجوش از سوی نهادهای دولتی انجام شود در غیر این صورت رکود در پژوهش موسیقی ادامه دار خواهد شد.

گفت و گو از : غزاله سعادتی

برچسب ها: بهروز وجدانی
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در گفتگو با دیباچه:

جشنواره بازی‌های رایانه‌ای پس از وقفه چهارساله در دهه فجر برگزار می‌شود

۰۹:۰۶  -  ۰۱ مهر ۱۴۰۲
گفتگو دیباچه با یک نویسنده و مربی مشاعره‌ی کودکان

مشاعره؛ جایگزین مناسب برای بازی‌های رایانه ای!

۱۶:۴۸  -  ۲۸ شهريور ۱۴۰۲
پربازدیدها
آخرین اخبار