سه‌شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲  |  Tuesday, 03 October 2023

دیباچه

کد خبر: ۵۲۸۰۱
تاریخ انتشار : ۴۵ : ۱۱ - ۱۷ خرداد ۱۴۰۲
رشید وطن دوست، خواننده اپرا در گفتگو با «دیباچه» مطرح کرد

« رشید وطن دوست » می گوید در حوزه موسیقی هنرمند نباید به این هنر با دید بیزینسی نگاه کند، زیرا این هنر در کشور ما درآمدی نخواهد داشت. یک موسیقیدان اگر می خواهد فعالیت کند، باید شغل دیگری داشته باشد و در کنار آن در حوزه موسیقی هم فعالیت کند، در غیر این صورت دچار ضرر و زیان می شود.
رشید وطن دوست خواننده در گفتگو با خبرنگار موسیقی دیباچه گفت: هم اکنون در تدارک و برنامه ریزی برای ضبط چند اثر جدید هستم که این آثار به موسیقی کلاسیک اختصاص دارد و بعد از انتشار آنها به احتمال زیاد در یک کنسرت این قطعات را برای مخاطبان اجرا می کنم.

مشغول ضبط چند اثر کلاسیک هستم/ برخی با دید بیزینسی به هنر نگاه می‌کنند!

این خواننده در ادامه بیان کرد: خوشبختانه فضا برای فعالیت فرهنگی و هنری بهتر شده است؛ البته هنوز بسیاری از هنرمندان نمی توانند فعالیت کنند زیرا هزینه ها بسیار زیاد است.
وی افزود: به عنوان مثال ضبط یک اثر هزینه زیادی دارد، در نتیجه دیگر مانند قبل نمی توانیم آلبوم منتشر کنیم و نهایتا تک ترک هم بازخورد خیلی زیادی ندارد.
این هنرمند در ادامه تاکید کرد: همچنین چون قانون کپی رایتی در کشورمان وجود ندارد، مردم به سرعت یک اثر را دانلود می کنند و آن اثر هیچ سود و منفعتی برای موزیسین ندارد. اگر قانون کپی رایت هم در کشور ما بود شاید یک خواننده می توانست با انتشار یک اثر یا آلبوم به درآمد برسند ولی متاسفانه در ایران این موضوع امکان پذیر نیست.
این خواننده خاطرنشان کرد: برای اجرای صحنه ای هم کلا چند سالن وجود دارد که برای یک شب اجرا هزینه های بالایی می گیرند در نتیجه اگر خواننده، تهیه کننده یا اسپانسر نداشته باشد، اصلا نمی تواند اجاره یک شب سالن برای کنسرت را پرداخت کند و به همین دلیل است که بیشتر کنسرت های پاپ برگزار می شود.
وی در پایان گفت: در حوزه موسیقی هنرمند نباید به این هنر با دید بیزینسی نگاه کند، زیرا این هنر در کشور ما درآمدی نخواهد داشت. یک موسیقیدان اگر می خواهد فعالیت کند، باید شغل دیگری داشته باشد و در کنار آن در حوزه موسیقی هم فعالیت کند در غیر این صورت دچار ضرر و زیان می شود.

گفت و گو از : غزاله سعادتی

برچسب ها: رشید وطن دوست ، اپرا
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در گفتگو با دیباچه:

جشنواره بازی‌های رایانه‌ای پس از وقفه چهارساله در دهه فجر برگزار می‌شود

۰۹:۰۶  -  ۰۱ مهر ۱۴۰۲
گفتگو دیباچه با یک نویسنده و مربی مشاعره‌ی کودکان

مشاعره؛ جایگزین مناسب برای بازی‌های رایانه ای!

۱۶:۴۸  -  ۲۸ شهريور ۱۴۰۲
پربازدیدها
آخرین اخبار