سه‌شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲  |  Tuesday, 03 October 2023

دیباچه

کد خبر: ۵۲۷۸۴
تاریخ انتشار : ۳۵ : ۱۲ - ۱۰ خرداد ۱۴۰۲

به گزارش دیباچه، سال ۱۳۵۸ بود که گروه ورزش شبکه یک برنامه‌ای با عنوان «ورزش و مردم» را یک شنبه شب‌ها روانه آنتن کرد؛ برنامه‌ای که در ابتدا مجید وارث آن را اجرا می‌کرد، اما بعد‌ها و از سال ۱۳۶۳ زنده یاد «بهرام شفیع» یکی از بهترین مجریان و گوینده‌های ورزشی سازمان صدا و سیما عهده دار اجرای این برنامه شد؛ برنامه‌ای که بدون شک با اجرای منحصربفرد «شفیع» توانست به محبوبیت زیادی دست پیدا کند و تاثیرگذاری قابل توجهی بر روی جامعه ورزشی ایران داشت. او در جایی درباره توصیفش از این برنامه گفته بود: " ورزش و مردم برای شبکهٔ اول یک تاریخ است".

چرا قدیمی‌ترین برنامه ورزشی تلویزیون پس از درگذشت «بهرام شفیع» به پایان نرسید؟

اما پس از درگذشت «بهرام شفیع» و روی کار آمدن پیمان یوسفی، این برنامه دیگر نتوانست به آن جذابیت قبلی خود ادامه پیدا کند؛ واقعیت این است که برخی از برنامه‌ها به دلیل منحصربفرد بودن مجری، ماندگار می‌شوند و شاید بهتر بود این برنامه با نام دیگری به روی آنتن تلویزیون می‌رفت تا برند «ورزش و مردم» اینگونه با آشفتگی در تیم تولید و تهیه آن، آسیب نبیند.  

نمونه‌هایی از این دست زیاد داشتیم که به دلیل منحصرفرد بودن خود مجری، آن برنامه ماندگار شده است، اما شاهد بودیم که با تغییر مجری، همان برنامه دچار برندسوزی شده است؛ مانند برنامه سینمایی هفت با اجرای فریدون جیرانی که با آمدن شخصی مانند محمود گبرلو، در مورد آن برندسوزی اتفاق افتاد و  باعث شد تا طیف وسیعی از مخاطبانش را از دست بدهد؛

چرا قدیمی‌ترین برنامه ورزشی تلویزیون پس از درگذشت «بهرام شفیع» به پایان نرسید؟

یا برنامه جنجالی صندلی داغ با اجرای خاص داریوش کاردان که در سری‌های بعدی آن با اجرای مرحوم منوچهر نوذری و  احمد نجفی نتوانست به آن ماندگاری قبلی دست پیدا کند. نمونه دیگر، برنامه نود با اجرای عادل فردوسی پور است که در عملی غیرحرفه ای‌تر یک برند معتبری بنام نود تعطیل می‌شود و برنامه‌ای به مراتب ضعیف‌تر جایگزین آن می‌شود که نشان می‌دهد تا چه حد در ساختار برنامه سازی تلویزیون، چیزی بنام دانش برنامه سازی و شناخت مخاطب جایگاهی ندارد.  

چرا قدیمی‌ترین برنامه ورزشی تلویزیون پس از درگذشت «بهرام شفیع» به پایان نرسید؟

با همه این توضیحات، قرار است ورزش و مردم  از جمعه ۱۲ خردادماه مجدد به روی آنتن تلویزیون برود؛ البته با یک تغییر کوچک!

آنطور که تیم تولید این برنامه اطلاع رسانی کرده اند، قرار است، «ورزش و مردم» از جمعه این هفته، با تغییرات و اضافه شدن یک روز دیگر پخش خود را از سر بگیرد. این برنامه از این پس به جز جمعه ها، ساعت ۱۲ تا ۱۳:۳۰ روی آنتن خواهد رفت. این برنامه سه شنبه‌ها نیز قبل از خبر ۱۹:۳۰، به مدت ۳۰ دقیقه پخش خواهد شد.  

چرا قدیمی‌ترین برنامه ورزشی تلویزیون پس از درگذشت «بهرام شفیع» به پایان نرسید؟

گفتنی است چهره‌های نام آشنایی همچون عادل فردوسی پور، جواد خیابانی، مزدک میرزایی، بیژن خراسانی، حسن فتحی و محمد بزرگ نیا با این برنامه همکاری داشته اند.  

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در گفتگو با دیباچه:

جشنواره بازی‌های رایانه‌ای پس از وقفه چهارساله در دهه فجر برگزار می‌شود

۰۹:۰۶  -  ۰۱ مهر ۱۴۰۲
گفتگو دیباچه با یک نویسنده و مربی مشاعره‌ی کودکان

مشاعره؛ جایگزین مناسب برای بازی‌های رایانه ای!

۱۶:۴۸  -  ۲۸ شهريور ۱۴۰۲
پربازدیدها
آخرین اخبار