دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲  |  Monday, 04 December 2023

دیباچه

کد خبر: ۵۲۷۸۳
تاریخ انتشار : ۱۹ : ۱۰ - ۱۰ خرداد ۱۴۰۲

به گزارش دیباچه، نمایش «نقطه ویرگول» به کارگردانی « امیر سفیری » از روز چهار­شنبه سوم خردادماه در سالن قشقایی مجموعه تئاترشهر روی صحنه رفت و تا ششم تیرماه ادامه دارد. این نمایشنامه به نویسندگی « دیبا سمن »،  تَک بازیگرِ نمایش و خودِ سفیری کارگردان اثر است. نمایش، یک اثر تک گویی یا مونولوگ است؛ به بهانه این نمایش با «امیر سفیری» کارگردانِ این اثر گفت و گویی انجام دادیم که در ادامه می خوانید:

ارتباط بسیار نزدیکی بین ما و تماشاچیان برقرار شده است/ نمایشِ تک پرسوناژ را من یک چالش می دانم

« امیر سفیری » از تجربه این کار به «دیباچه» می­ گوید: نمایش قبلی من «هدیه جشن سالگرد» به نویسندگی افشین هاشمی که هم در ایران و هم در خارج از ایران اجرا شد نیز یک نمایش تک گویی یا مونولوگ بود. نمایش «هدیه جشن سالگرد» را ابتدا در خانه هنرمندان و بعد آن در فرانسه، هلند و بلژیک اجرا کردم.در یکی از فستیوال­های خارجی هم قبول شده بود که متاسفانه نتوانستم شرکت کنم.

او ادامه می دهد: نمایش تک پرسوناژ را من یک چالش می دانم؛ چرا که من خودم کار اولم بازیگری است و فکر می کنم در این کار برای بازیگر یک چالش جدی اتفاق می افتد. در واقع بازیگر می تواند خود را به نحو احسن نشان بدهد. مخاطبی که با این کار رو به رو می شود، چه مخاطب خاص باشد، چه مخاطب عام، متوجه توانایی بازیگر می شود. من این را یک چالش جذاب برای بازیگر می دانم. اگر که کارگردانی و نویسندگی هم خوب باشد، اثر را به یک اثر قابل تقدیر و توجه تبدیل می کند.

ارتباط بسیار نزدیکی بین ما و تماشاچیان برقرار شده است/ نمایشِ تک پرسوناژ را من یک چالش می دانم

سفیری تصریح کرد: با اینکه خیلی ها به من گفتند نمایشِ تک پرسوناژ شهامت می خواهد، اما من نگران نبودم. بستگی به شرایطِ فرد هم دارد؛ اما من دوست داشتم این کار را به روی صحنه ببرم و خروجی کار تا حد زیادی به آن چه که انتظار داشتم نزدیک است. در این شب های اجرا ارتباط بسیار نزدیکی بین ما و تماشاچیان برقرار شد که برای من بسیار با ارزش است. اگر تماشاگر حتی یک جایی با نمایشِ ما ارتباط خوبی برقرار کند، برای ما کفایت می کند. چون روایت، یک روایت چندپاره است و درباره چندین مساله صحبت می کند. پس اگر تماشاگر با یکی از این مسائل هم ارتباط برقرار کند و به آن فکر کند برای ما کافی است. من می بینم که بعد از نمایش، تماشاگران راجع به آن حرف می زنند و با آن درگیر شده اند.

او از استقبالِ خوبِ مخاطبان از نمایش «نقطه ویرگول» می گوید: از استقبال تماشاگران تا به امروز بسیار راضی بوده­ ایم. سالن قشقایی در مجموعه تئاتر شهر یکی از قدیمی ترین و بهترین سالن های حال حاضر تهران است و ما از این که سالن قشقایی را در اختیار داریم واقعا خوشحال هستیم. ما همگی باید دست در دست هم دهیم تا دوباره تئاتر رونق بگیرد. شرایط اقتصادی این روزها برای همه سخت است اما نباید باعث شود به سبد فرهنگی خانواده ها آسیب بزند.ما از حضور تماشاگران بسیار سپاسگزاریم؛ آن ها که دوشادوش ما در این مسیر همراه هستند. فرهنگ سازی و تبلیغات دو عنصری هستند که می توانند به رونق بیشتر تئاتر در کشور ما کمک کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
یک موزیسین ایرانی مطرح کرد؛

دانشگاه های موسیقی از اساتید حرفه ای خالی شده اند!

۱۷:۴۱  -  ۰۷ آذر ۱۴۰۲
دونده تیم ملی دو و میدانی نابینایان و کم بینایان کشور در گفتگو با دیباچه:

ورزشکاران پارالمپیک باید بیشتر مورد حمایت قرار گیرند/سطح مسابقات پاراآسیایی بسیار فراتر از دوره قبل بود

۱۷:۳۱  -  ۰۷ آذر ۱۴۰۲
مرگ پشت مرگ؛ هنرمندانی که یکی پس از دیگری از میان ما می روند

پروانه معصومی، بازیگر آثار ماندگاری چون، «کلاغ»، «غریبه و مه»، «رگبار»، «ناخدا خورشید» درگذشت!

۱۴:۴۶  -  ۰۶ آذر ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با مدیر اجرایی میز ملی گردشگری عشایر

میز ملی گردشگری عشایر می‌تواند اقتصاد را وارد زندگی  عشایر کند!

۱۶:۵۷  -  ۰۴ آذر ۱۴۰۲
تیرانداز المپیکی ایران در گفت‌وگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

خوشحالم که قرار است کنار بهترین‌های جهان تیر بزنم/ فکر نمی‌کردم روزی نفر دوم جهان شوم!

۱۱:۰۲  -  ۰۴ آذر ۱۴۰۲
پس لرزه های یک مصاحبه تلویزیونی!

آب خوردن مثل صِغَرِسنی!

۱۸:۰۱  -  ۰۵ آذر ۱۴۰۲
پربازدیدها
آخرین اخبار