سه‌شنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۲  |  Tuesday, 26 September 2023

دیباچه

کد خبر: ۵۲۷۷۴
تاریخ انتشار : ۵۹ : ۱۴ - ۰۶ خرداد ۱۴۰۲
«حمید گروگان» نویسنده در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد؛
حمید گروگان از انتشار کتاب جدید خود با عنوان «قانون» خبر داد.

به گزارش دیباچه،« حمید گروگان» نویسنده در گفت و گو با خبرنگار ادبیات دیباچه گفت: مشغول پژوهش درباره کتابِ قانون و تفهمیم قانون برای جوانان هستم که به زودی نگارش این کتاب را شروع می کنم. هدفم از نوشتن این کتاب این است که نوجوانان با مفهوم قانون، قانون اساسی کشور خود و... آشنا شوند.
این نویسنده در ادامه بیان کرد: اگر نوجوانان با قانون آشنا شوند،  خیلی در بزرگسالی به آنها کمک می کند زیرا بسیاری از ما حتی در بزرگسالی با قوانین مختلف آشنایی نداریم؛ این کار واقعا بکر است، البته به بررسی های فراوان نیاز دارد زیرا باید مطابق با ذهن کودک و نوجوان نوشته شود.

انتشار کتاب «قانون» برای جوانان/ نویسنده باید از زاویه دیدِ مخاطب به سوژه نگاه کند!
او افزود: یک نویسنده ی جوان که می خواهد شروع به کار کند، باید علاوه بر آموزش تمرین کند؛ زیرا خیلی ها فکر می کنند فقط با آموزش، نویسنده می شوند، در صورتیکه این طور نیست. یک نویسنده باید هر روز تمرین کند و آثار نویسندگانِ دیگر را بخواند تا در نهایت بتواند در این حوزه فعالیت کند.
این نویسنده در ادامه تاکید کرد: همچنین یک نویسنده جوان باید حوزه کاری خود را مشخص کند؛ به عنوان مثال اگر حوزه کودک و نوجوان را دوست دارد، باید منابع مختلف این حوزه را بخواند و با نویسندگان دیگر این حوزه ارتباط برقرار کند زیرا تعامل و ارتباط در این راه خیلی مهم است.
او تصریح کرد: نویسنده کودک و نوجوان باید از نزدیک با این قشر ارتباط برقرار کند، تا بداند چه موضوعاتی برای آنها جذاب است؛ زیرا هر موضوعی را نمی توانیم در این حوزه منتشر کنیم زیرا آن موضوع شاید برای این قشر جذاب نباشد در نتیجه انتشار آن کتاب با شکست مواجه می شود.
او در پایان خاطرنشان کرد : وضعیت نَشر خوب نیست و زمان آزمون و خطا هم وجود ندارد؛ پس چه بهتر که اول تحقیق و بررسی کنیم و بعد روی یک موضوعی کار کنیم که برای کودک و نوجوان مفید باشد. هُنَرِ نویسندگی این است که خودمان را جای مخاطب خود بگذاریم و از زاویه دید او به سوژه نگاه کنیم. شاید یک سوژه برای بزرگسال خیلی جذاب باشد، ولی نوجوانان اصلا به آن موضوع اهمیت ندهند پس در نتیجه سوژه یابی در حوزه کودک و نوجوان خیلی حائز اهمیت است.

گفت و گو از : غزاله سعادتی

برچسب ها: حمید گروگان ، کتاب
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در گفتگو با دیباچه:

جشنواره بازی‌های رایانه‌ای پس از وقفه چهارساله در دهه فجر برگزار می‌شود

۰۹:۰۶  -  ۰۱ مهر ۱۴۰۲
گفتگو دیباچه با یک نویسنده و مربی مشاعره‌ی کودکان

مشاعره؛ جایگزین مناسب برای بازی‌های رایانه ای!

۱۶:۴۸  -  ۲۸ شهريور ۱۴۰۲
مظفر شفیعی، خواننده و مدرس آواز در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد؛

فعالیت هنرمندان موسیقی سنتی و کلاسیک محدود شده است | وظیفه هنرمند این نیست که برای برگزاری کنسرت به دنبال تهیه کننده باشد!

۱۶:۳۶  -  ۲۸ شهريور ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با ناصر عطاپور، خواننده و سرپرست گروه موغام

«هفت شهر عشق» در تبریز به صحنه می‌رود

۱۴:۱۲  -  ۲۶ شهريور ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با کارگردان جوانِ فیلم کوتاه «ژیان»

مسئولان سینمایی، موانع را از سر راه فیلمسازان جوان بردارند

۱۳:۴۹  -  ۲۶ شهريور ۱۴۰۲
در گفت و گو دیباچه با کارگردان مجموعه انیمیشن "دشت پرماجرا" مطرح شد

مخاطبان، تفاوت‌های قابل توجهی را در انیمیشن « دشت پرماجرا » مشاهده می کنند!

۱۷:۰۱  -  ۱۹ شهريور ۱۴۰۲