پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲  |  Thursday, 30 November 2023

دیباچه

کد خبر: ۵۲۷۰۴
تاریخ انتشار : ۳۵ : ۱۲ - ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۲
مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان خراسان رضوی در گفتگو با دیباچه :

معصومه شمسینی غیاثوند: روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی از  حماسه‌سرایان کشور ۲۵ اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود، به همین منظور برنامه‌های فراوانی برای زنده نگه داشتن یاد و نام این شاعر حماسه‌سرای ایران برگزار می‌شود، امسال گرامیداشت یاد و نام فردوسی موضوع ملی است و انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران برنامه‌های متعددی را با شعار  «فردوسی پاسدار هویت ملی ایرانیان»  برگزار می‌کند  و  دو نشان فردوسی در سطح ملی و بین‌المللی در رشته‌های مختلف به مفاخر  کشور اهدا خواهد شد.

برای گرامی‌داشت حکیم ابوالقاسم فردوسی باید سنگ تمام گذاشت/ تلاش‌‌ها برای معرفی فردوسی به نسل امروز انجام می‌شود

 محمد حسین‌زاده، دبیر رویداد گرامیداشت هفته حکیم ابوالقاسم فردوسی  به دیباچه می‌گوید: در آستانه ۲۵ اردیبهشت روز بزرگداشت شاعر حماسه سرای ایران، حکیم ابولقاسم فردوسی برنامه‌های متنوعی برای این مناسبت در نظر گرفته شده است.  برای گرامیداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی باید در ایران سنگ تمام گذاشت و معابر اصلی شهر‌های ایران را به آثار برگزیده از فردوسی مزین کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان خراسان رضوی با اشاره به  تفاوت برنامه امسال با سال‌های دیگر،گفت: امسال اتفاق مهمی برای ابن همایش تعریف شده؛ از جمله اینکه برنامه‌های ملی در کنار برنامه‌های استانی تعریف شده است که انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور به کمک ما در این رویداد آمده تا بتوانیم حکیم ابوالقاسم فردوسی را بیشتر به نسل جوان معرفی کنیم.

دبیر رویداد گرامیداشت هفته حکیم ابوالقاسم فردوسی گفت: شعار همایش «فردوسی پاسدار هویت ملی ایرانیان»، است که یکی از اتفاقات مبارک امسال بوده و برنامه‌های فرهنگی، هنری و ورزشی هم برای این رویداد در نظر گرفته شده تا علاقه‌مندان مختلف را به این همایش بزرگ جذب کند. روز همایش علمی ۲۴ و ۲۵ اردیبهشت ماه در دانشگاه فردوسی برگزار می‌شود و اساتید و دانشجویان مقالاتی را ارائه خواهند کرد.

حسین‌زاده با اشاره به برگزاری برنامه‌هایی از جمله اجرای تئاتر، حماسه خوانی و شاهنامه خوانی در  آرامگاه فردوسی خاطرنشان کرد: تلاش‌هایی برای معرفی فردوسی به نسل امروز انجام شده است و برنامه‌های متعددی در استان خراسان رضوی برگزار  می‌شود و اساتید دانشگاه با نگاهی ویژه در این رویداد‌های علمی حضور خواهند داشت.

 دبیر رویداد گرامیداشت هفته حکیم ابوالقاسم فردوسی گفت: در بخش‌هایی از  مراسم بزرگداشت فردوسی، به مدت ۱۰ شب تئاتر حماسی به کارگردانی «رضا ثابتی» به اجرا در می‌آید. همچنین در فاصله سه روزه بزرگداشت دو شاعر فردوسی و خیام، کاروانی از آرامگاه فردوسی در توس به سمت نیشابورر حرکت می‌کند و شب شعری نیز دربرگزار خواهد شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گفت و گو دیباچه با مدیر اجرایی میز ملی گردشگری عشایر

میز ملی گردشگری عشایر می‌تواند اقتصاد را وارد زندگی  عشایر کند!

۱۶:۵۷  -  ۰۴ آذر ۱۴۰۲
تیرانداز المپیکی ایران در گفت‌وگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

خوشحالم که قرار است کنار بهترین‌های جهان تیر بزنم/ فکر نمی‌کردم روزی نفر دوم جهان شوم!

۱۱:۰۲  -  ۰۴ آذر ۱۴۰۲
پس لرزه های یک مصاحبه تلویزیونی!

آب خوردن مثل صِغَرِسنی!

۱۸:۰۱  -  ۰۵ آذر ۱۴۰۲
آرامشی که دیگر در پرسپولیس وجود ندارد!

خانه پرسر و صدا!

۱۶:۳۹  -  ۳۰ آبان ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با تهیه کننده مجموعه پویانمایی« شکرستان »

دغدغه حفظ محیط زیست و بحران کم آبی، به شکرستان رسید!  

۱۵:۵۸  -  ۳۰ آبان ۱۴۰۲
بهت جامعه سینمایی کشور از درگذشت بیتا فرهی

خداحافظی با بازیگر «هامون» و «بانو»

۱۵:۰۵  -  ۰۴ آذر ۱۴۰۲
مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با دیباچه:

جشنواره سرود فجر برگزار می‌شود/ سرود، قابلیت داشتن یک جشنواره بزرگ و مستقل را دارد!

۱۵:۴۱  -  ۳۰ آبان ۱۴۰۲
گزارش ویدئویی دیباچه

موجوداتی عجیب در صحنه تئاتر/ از اسفرود بی دم چه می دانید؟

۱۶:۴۶  -  ۳۰ آبان ۱۴۰۲
آخرین اخبار