چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲  |  Wednesday, 06 December 2023

دیباچه

کد خبر: ۵۲۶۳۱
تاریخ انتشار : ۱۹ : ۱۸ - ۲۸ فروردين ۱۴۰۲

به گزارش دیباچه، واقعیت این است که هرچه به گذشته می‌رویم و مروری بر برنامه‌های کودک و نوجوان می‌کنیم، نگران  آینده حوزه کودک و نوجوان  تلویزیون می‌شویم. آن‌هایی که متولد دهه ۶۰ و حتی ۷۰ باشند به خوبی می‌دانند که نقطه قوت برنامه‌های کودک و نوجوان آن زمان، مجریانی بودند که با توجه به سلیقه و فکر کودک و نوجوان آن دهه اجرای خوبی داشتند و هنوز هم از خاطره آن نسل حذف نشدند و گاهی که در فضای مجازی برشی کوتاه از برنامه‌های کودک دهه ۶۰ و ۷۰ پخش می‌شود، با ذوق خاصی پای آن می‌نشینیم.

بازگشت رنگین کمانی‌ها به قاب شبکه پنج! / آیا طلسم اجرای سرد مجریان برنامه‌های کودک شکسته میشود؟

خیلی هایمان هنوز یادمان نرفته که در قاب تلویزیون‌های سیاه سفید چه عشقی می‌کردیم که پای صحبت مجریان برنامه‌های کودک و نوجوان بنشینیم و آن کارتون های جذاب را نگاه کنیم. 

از گیتی خامنه هرچه بگوییم کم است؛ مجری مسلط و با استعدادی که از سال ۵۸ تا اواسط دهه هفتاد مهمان خانه‌ها بود و حتی پدر و مادر‌ها هم پای برنامه‌های کودک می‌نشستند و از دیدنشان لذت می‌بردند.  

بازگشت رنگین کمانی‌ها به قاب شبکه پنج! / آیا طلسم اجرای سرد مجریان برنامه‌های کودک شکسته میشود؟

الهه رضایی، احترام برومند، شیده معاونی، مینا هاشمی، ایرج طهماسب، فردوس حاجیان، اکرم السادات محمدی خواه، مجید قناد، حسین رفیعی، امیرحسین مدرس و ... از جمله مجریانی بودند که تواستند خاطره خوبی را برای کودکان و نوجوانان دهه شصت و هفتاد رقم بزنند.

بازگشت رنگین کمانی‌ها به قاب شبکه پنج! / آیا طلسم اجرای سرد مجریان برنامه‌های کودک شکسته میشود؟

در ادامه با آمدن داریوش فرضیایی (عمو پورنگ) و آزاده آل ایوب (خاله نرگس) فضای برنامه سازی کودک شکل جدیدی به خود گرفت که در نوع خود موفقیت آمیز بودند. به خصوص شخصیت‌های عروسکی نظیر «چرا» در برنامه رنگین کمان توانست بعد از عروسک محبوب کلاه قرمزی و زی زی گولو به محبوب‌ترین عروسک تبدیل شود، اما حیف که این برنامه نیز به مرور دستخوش سیاست‌های اشتباه مدیران وقت شبکه پنج قرار گرفت و دیگر رنگین کمان نتوانست در نسخه‌های بعدی آنچنان حرفی برای گفتن داشته باشد.

بازگشت رنگین کمانی‌ها به قاب شبکه پنج! / آیا طلسم اجرای سرد مجریان برنامه‌های کودک شکسته میشود؟

حالا خبر رسیده که قرار است فصل سوم  «شهرک رنگین کمان» به تهیه کنندگی مریم وطن پور و کارگردانی امیرکوروش اعرابی به زودی به  روی آنتن شبکه تهران برود.

درباره این برنامه گفته شده:

" این مجموعه نمایشی این بار با پرداختن به آموزش در زمینه حقوق شهروندی و مهارت‌های زندگی اجتماعی، سعی دارد این موضوعات را به کودکان نیز آموزش بدهد. همچنین برداشتن گام‌هایی برای رسیدن به جامعه‌ای آرام و قانونمند از اهداف مجموعه «شهرک رنگین کمان» است که در آن ضمن پرداختن به مفاهیم اخلاقی و ایرانی– اسلامی، امید نیز تصویر می‌شود. " 

داوود منفرد، ساناز سماواتی، امیر زریوند، امیرحسین انصافی، مجید علم بیگی، پیمان مرادی، محمد حاجی بابایی، محبوبه اعرابی و مریم وطن پور در کنار ترنم کاظمی بازیگر کودک، از جمله هنرمندانی هستند که در این مجموعه نمایشی ایفای نقش می‌کنند.

بازگشت رنگین کمانی‌ها به قاب شبکه پنج! / آیا طلسم اجرای سرد مجریان برنامه‌های کودک شکسته میشود؟

همچنین در بخش صداپیشگی، پیمان قریب پناه، علی افشاری، محبوبه اعرابی و مهرانه زرگر جای شخصیت‌های عروسکی شهرک رنگین کمان ایفای نقش می‌کنند.

هرچند نمیتوان با اطمینان از کیفیت این برنامه صحبت کرد، اما آنچه بر اساس تجربه قبلی می‌توان در مورد آن اظهار نظر کرد، بعید است که شهرک رنگین کمان هم بتواند مخاطب کودک امروزی را پای تلویزیون میخکوب کند.  

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
یک موزیسین ایرانی مطرح کرد؛

دانشگاه های موسیقی از اساتید حرفه ای خالی شده اند!

۱۷:۴۱  -  ۰۷ آذر ۱۴۰۲
دونده تیم ملی دو و میدانی نابینایان و کم بینایان کشور در گفتگو با دیباچه:

ورزشکاران پارالمپیک باید بیشتر مورد حمایت قرار گیرند/سطح مسابقات پاراآسیایی بسیار فراتر از دوره قبل بود

۱۷:۳۱  -  ۰۷ آذر ۱۴۰۲
مرگ پشت مرگ؛ هنرمندانی که یکی پس از دیگری از میان ما می روند

پروانه معصومی، بازیگر آثار ماندگاری چون، «کلاغ»، «غریبه و مه»، «رگبار»، «ناخدا خورشید» درگذشت!

۱۴:۴۶  -  ۰۶ آذر ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با مدیر اجرایی میز ملی گردشگری عشایر

میز ملی گردشگری عشایر می‌تواند اقتصاد را وارد زندگی  عشایر کند!

۱۶:۵۷  -  ۰۴ آذر ۱۴۰۲
تیرانداز المپیکی ایران در گفت‌وگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

خوشحالم که قرار است کنار بهترین‌های جهان تیر بزنم/ فکر نمی‌کردم روزی نفر دوم جهان شوم!

۱۱:۰۲  -  ۰۴ آذر ۱۴۰۲
پربازدیدها
آخرین اخبار