چهارشنبه ۰۶ تير ۱۴۰۳  |  Wednesday, 26 June 2024

دیباچه

کد خبر: ۵۲۵۷۵
تاریخ انتشار : ۴۷ : ۱۴ - ۱۴ فروردين ۱۴۰۲

به گزارش دیباچه، تقریبا یکسال می‌شود که حاشیه‌های فیلم «برادران لیلا» اثری از سعید روستایی کِش پیدا کرده و معلوم نیست که تا کجا قرار است این حواشی ادامه پیدا کند.

حواشی ناتمام فیلم «برادران لیلا» / یک دوئل بیهوده که دودش در چشم گیشه سینما رفت!

اردیبهشت سال ۱۴۰۱ و پس از رونمایی بحث برانگیز این فیلم در فستیوال فیلم «کن»، سعید روستایی وارد یک چالش جدی با مسئولان سازمان سینمایی شد تا جایی که با انتشار نسخه قاچاق «برادران لیلا» در سطح فضای مجازی، تراژدی‌ترین اتفاق سینمایی در شروع سال ۱۴۰۲ برای اکران فیلم «سعید روستایی» رقم خورد؛

حواشی ناتمام فیلم «برادران لیلا» / یک دوئل بیهوده که دودش در چشم گیشه سینما رفت!

انتشار گسترده فیلم سعید روستایی در فضای مجازی به حدی بود که در ایام نوروز و در دید و بازدید‌های خانوادگی هم صحبت از تماشای نسخه قاچاق این فیلم به میان آمد؛ البته ماجرای قاچاق این فیلم در فضای مجازی دور از انتظار نبود چرا که جواد نوروزبیگی تهیه کننده این اثر، سال گذشته به مسئولان سازمان سینمایی اعلام کرده بود که با توجه به برنامه ریزی کمپانی پخش کننده فیلم برای انتشار نسخه بلوری، احتمال قاچاق فیلمش وجود دارد و از مسئولان سینمایی و به خصوص وزیر ارشاد این درخواست را داشت که شرایطی را فراهم کنند تا مشکل اکران برادران لیلا حل شود.

حواشی ناتمام فیلم «برادران لیلا» / یک دوئل بیهوده که دودش در چشم گیشه سینما رفت!

اما آنچه که تا این لحظه بر کسی پوشیده نیست، نوع دیالوگ‌ها و رفتار مدیران سازمان سینمایی در قبال اکران فیلم « برادران لیلا» است که بیشتر شبیه به یک دوئل بیهوده برای رو کم کنی طرف مقابل بوده تا کمک به گیشه سینمای ایران و رفع مانع و مشکل اکران فیلم روستایی!  

در ادامه نگاهی می‌اندازیم به روایت خبرگزاری ایسنا از اتفاقی که بر سر «برادران لیلا» افتاده.

این خبرگزاری در مطلب خود می‌آورد:

آنچه ماجرای این فیلم را ادامه‌دار کرده، اظهارات مدیرکل اداره نظارت بر نمایش سازمان سینمایی در خصوص انتشار غیرقانونی فیلم سینمایی «برادران لیلا» و پروانه ساخت آن است. روح‌الله سهرابی با اشاره به اینکه «فیلمنامه «برادران لیلا» در شورای پروانه ساخت دولت قبل بررسی شده» گفته است: «عدم تمکین صاحبان فیلم به انجام اصلاحات پیش از حضور در جشنواره کن و اکران عمومی فیلم در خارج از کشور پیش از اخذ مجوز‌های لازم و مخالفت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اکران فیلمی که علاوه بر مضمون و محتوای تلخ و ناامیدکننده، کار خود را با قانون‌شکنی شروع کرده بود، از جمله دلایلی بود که موجب لاینحل باقی ماندن مسئله و مشکل این فیلم شد.

پس از انتشار صحبت‌های روح‌الله سهرابی، جواد نوروزبیگی - تهیه‌کننده «برادران لیلا» - با یادآوری مصاحبه بهمن‌ماه سال گذشته خود که پیشتر به آن اشاره شد، در گفت‌وگویی تازه جزئیاتی را درباره پروانه ساخت و پیگیری‌های انجام شده سازندگان فیلم بیان کرد.

او ابتدا گفت: لیست منتشر شده از شورای پروانه ساخت (دولت قبل) به هیچ وجه جهت اصلاح فیلمنامه به سازندگان فیلم اعلام نشده بود و درواقع پس از تایید و تشویق «حضوری» از بابت چنین فیلمنامه‌ای، پروانه‌ی ساخت را صادر کردند.

نوروزبیگی ادامه داد: جدا از این موضوع، به مدت یک سال است که برای رسیدن به فهرست اصلاحات شورای پروانه نمایش دوندگی می‌کنیم، ولی فقط محاکمه می‌شویم. این در حالی است که نسخه اصلاح شده فیلم که برای گرفتن مجوز اکران به سازمان سینمایی ارائه شده، ضمن رعایت اصلاحات قبل از حضور در جشنواره کن، شامل اصلاحات دیگری هم می‌شود که فقط آن‌ها را شنیده بودیم و به صورت رسمی اعلام نشده بودند.

وی اظهار کرد: آیا نباید اینطور فکر کنیم که این نوع برخورد با تهیه‌کنندگان فیلم (نوروزبیگی و روستایی) تنبیه آن‌ها بوده و نه اصلاح فیلم؟ وگرنه تاکنون با این همه پیگیری از جانب ما و حتی پخش‌کننده فیلم (جمال ساداتیان) و واسطه‌ها، حداقل می‌بایست با تعهد و ضمانت، فهرست اصلاحات را به ما می‌دادند. جای سوال است که هدف از ارائه یک لیست کلی‌گو از شورای پروانه ساخت دولت قبل که به ما هم اعلام نشده، چه بود؟ چون تاکنون روال معمول این بوده که از کارگردان و تهیه‌کننده تعهد می‌گرفتند تا اصلاحات شورای پروانه ساخت رعایت شود که در این رابطه نه لیست را به رویت ما رساندند و نه حضوری این مطالب را تشریح کردند.

حواشی ناتمام فیلم «برادران لیلا» / یک دوئل بیهوده که دودش در چشم گیشه سینما رفت!

تهیه‌کننده «برادران لیلا» اضافه کرد: درحال حاضر که نسخه قاچاق فیلم پخش شده، ضرر هنگفت مالی به سرمایه‌گذار فیلم وارد شده است. آیا مسئولان سینمایی خود را مکلف می‌دانند که پاسخگوی فرار سرمایه‌گذاران از سینما باشند؟ البته به نظر می‌رسد که سازمان سینمایی مسئولیت خود را نسبت به این فیلم به جایگاه بالاسری واگذار کرده چرا که آقای سهرابی در صحبت‌های قبلی خود به صراحت اشاره کرده بود که نظر شورای پروانه نمایش را برای وزیر ارشاد فرستاده‌اند تا برای اکران کسب اجازه کنند.

جواد نوروزبیگی در ادامه به دیگر پیگیری‌های خود برای رفع مشکل فیلم اشاره کرد و گفت: به وزیر محترم ارشاد دو - سه نامه نوشتم که ایشان در جواب گفتند، آقای نیرومند (مشاور سینمایی وزیر) با کارگردان صحبت کنند که البته به نتیجه نرسیده است. در این یک سال - طبق اسناد موجود - به کمیسیون فرهنگی مجلس هم نامه نوشتم و درخواست نمایش فیلم را برای آن‌ها مطرح کردم تا میانجیگری کنند که شورای پروانه نمایش بپذیرد فیلم را برای اکران بازبینی کند، چرا که یکی از اعضای شورای پروانه نمایش، نماینده مجلس و عضو کمیسیون فرهنگی است، ولی در آنجا هم به نتیجه‌ای نرسیدم و فقط اعلام کردند سازمان سینمایی گفته که ما (صاحبان فیلم) کار غیرقانونی کرده‌ایم. علاوه بر این‌ها به یکی از نهاد‌های امنیتی تعهد دادیم که حتما اصلاحات را انجام خواهیم داد تا اجازه اکران بدهند که این اجازه از سوی آن‌ها داده شد، ولی باز هم برای بازبینی در شورای پروانه نمایش اتفاقی نیفتاد.

وی تاکید کرد: ما تمام تلاش خود را انجام دادیم تا فیلم اکران شود، ولی متاسفانه دائم به سدی محکمی خوردیم و آنچه حاصل شد، پخش و دیده شدن نسخه قاچاق فیلم بود که متاسفانه حتی هیچ مسئول و خانواده مسئولی که نسخه قاچاق را دیدند و بعضا موضع هم گرفتند، اجازه نگرفتند و حق‌الناس به گردن آن‌هاست؛ بخصوص دو مجری تلویزیون که در جوار حرمین مقدسی فعل حرام انجام دادند، به قاچاقچیان فیلم کمک کرده و عدم رعایت قانون و شرع را کردند و بدترین اتهامات را به کارگردان فیلم نسبت دادند. آن‌ها چطور به خود اجازه دادند این چنین سخن بگویند که عملکرد خودشان بدتر از آن است که می‌گویند. این‌ها در حالی است که چند ماه قبل فیش حقوقی غیرمرسوم مسئول دفتر یکی از اعضای شورای شهر تهران با عکس‌العمل سریع مسئولان روبرو شد، ولی به نظر می‌رسد سینما جایگاهی ندارد که تمام این اتفاق‌ها برای فیلم «برادران لیلا» با واکنشی مواجه شود.

نوروزبیگی در پایان با بیان اینکه «با مردمی که فیلم را دیدند مشکلی نداریم و حتما در زمان اکران یا نمایش در پلتفرم جبران خواهند کرد» گفت: با تمام این اتفاق‌ها، همین الان هم دیر نشده و درخواست می‌کنم که مسئولان سازمان سینمایی اجازه پخش فیلم «برادران لیلا» را چه در اکران و چه در پلتفرم بدهند، چون حتما با فروش خیره‌کننده آن مواجه خواهند شد که این، هم برای سینماداران خوب است و هم بخشی از ضرر سرمایه‌گذار فیلم را جبران می‌کند.

فیلم «برادران لیلا» به کارگردانی سعید روستایی با بازی سعید پورصمیمی، ترانه علیدوستی، نوید محمدزاده، پیمان معادی، فرهاد اصلانی، محمد علیمحمدی، نیره محمدی و مهدی حسینی‌نیا ساخته شده و کمپانی فرانسوی «وایلد بانچ» (Wild Bunch) که اخیرا نام آن به Good Fellas تغییر پیدا کرده، پخش بین‌المللی این فیلم را برعهده دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
علیرضا اسحاقی نویسنده، کارگردان و بازیگر سینما و تلویزیون در گفتگو با دیباچه مطرح کرد

فیلمنامه فصل دوم سریال خاطره انگیز"بهترین تابستان" تحویل سیما فیلم شد / در حوزه رسانه و برنامه سازی تلویزیون، معتقد به تولد و مرگ برنامه‌ها هستیم!

۱۴:۱۲  -  ۰۴ تير ۱۴۰۳
ملی پوش والیبال ساحلی در گفتگو با دیباچه «مطرح» مطرح کرد؛

امید زیادی برای کسب سهمیه المپیک داریم / روز‌های سختی را گذراندیم، اما از حضور در کنار مردم لذت بردیم!

۱۲:۴۱  -  ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
صحبت‌های عبدالحسین مختاباد پس از ۶ سال دوری از صحنه و در حاشیه اجرای ارکستر ملی ایران

فضای کار در بنیاد رودکی موسیقیایی، جدی و دوستانه است / در همه جای دنیا، ارگان‌های دولتی از ارکستر‌ها حمایت می کنند

۱۱:۲۶  -  ۲۰ خرداد ۱۴۰۳
ملی‌پوش قایقرانی ایران در گفت‌وگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

علم مربیان داخلی بالاست/ قول مدال المپیک را نمی‌دهم

۱۱:۰۱  -  ۱۹ خرداد ۱۴۰۳
گفت و گو دیباچه با معاون فرهنگی و پرورشی وزارت آموزش و پرورش

روایتی از اقدامات شهید آیت الله رئیسی در حوزه تربیتی چند روز قبل از شهادتشان

۱۳:۲۰  -  ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفتگو با دیباچه مطرح کرد

امیدوارم که رئیس جمهور بعدی، راه شهید جمهور را ادامه بدهد

۱۶:۲۳  -  ۱۹ خرداد ۱۴۰۳
گفتگو دیباچه با مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش و پرورش

کار سنجش نزدیک به ۲۰ هزار نوآموز عشایری انجام شده است!

۱۶:۳۵  -  ۱۲ خرداد ۱۴۰۳
گزارش دیباچه از نشست خبری رئیس پلیس راهور تهران بزرگ

تمهیدات ترافیکی  سی و پنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) اعلام شد

۱۶:۱۲  -  ۱۲ خرداد ۱۴۰۳
پربازدیدها
آخرین اخبار