جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲  |  Friday, 01 December 2023

دیباچه

کد خبر: ۵۲۲۲۹
تاریخ انتشار : ۲۳ : ۱۲ - ۱۹ آبان ۱۴۰۱
حجت الاسلام تقوی،مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان در گفتگوی اختصاصی با دیباچه
دشمن به دنبال سوژه‌های مختلف است و طبیعتاً، چون دانشگاه را قلب تپنده جامعه می‌داند نقطه هدف آن‌ها بیشتر بر دانشگاه‌ها و فضای عمومی جامعه است.

حجت الاسلام علی تقوی در گفتگوی اختصاصی با دیباچه در خصوص کرسی های آزاد اندیشی برای دانشجویان و نظریه‌پردازی برای اساتید،اظهار کرد: در بحث کرسی های آزاد اندیشی در صدر همه، خود مقام معظم رهبری بارها این مسئله را گوشزد کردند و در جلسه ای هم با تشر فرمودند؛ «من صد بار گفتم ولی چرا عمل نمی کنید»، پس این نشان می دهد که در بخشی از بحث های جامعه ظرفیت برای این کار کم است و باید این را توسعه داد.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان اضافه کرد: معتقد هستم اگر ما در سالن‌های دانشگاه‌ها یعنی در کف دانشگاه نگوییم و نشنویم باید در کف خیابان ها فقط بشنویم.باید بتوانیم در دانشگاه ها این فرصت را ایجاد کنیم که در یک فضای آرام، گفتمان های مختلف بیایند نظریات خود را بیان کرده،گفت و شنود کنند، تضارب آرا داشته باشند و ما هم حتماً در دانشگاه با شتاب بیشتر و توسعه بیشتر این را دنبال خواهیم کرد.

اگر در سالن‌های دانشگاه نگوییم و نشنویم باید در کف خیابان‌ها بشنویم/ دانشگاه‌ها قلب تپنده جامعه هستند
وی در خصوص ناآرامی های اخیر کشور با بیان اینکه این اتفاق را اگر بخواهیم تحلیل کنیم مثل یک معادله چند وجهی است که ابعاد مختلفی دارد،گفت: یک بُعد آن به تحلیل‌های رفتار شناسانه و روانشناسانه برمیگردد و می‌گویند این پیامدهای پساکرونا است.یعنی یک دوره ۳ ساله ای بچه ها نتوانستند در اجتماعات حضور پیدا کنند و فعالیت های جمعی نبود،اکثر بچه ها درگیر با فضای مجازی و گوشی شدند و بیشتر این دانشجو ها هنوز دانشگاه را ندیده و اصلاً با فضای دانشگاه آشنا نبوده اند،بخشی هم شاید به خاطر آن تنگ‌نظری هایی باشد که در بحث کرسی آزاد اندیشی داشتیم.
این مسئول تصریح کرد: حضرت آقا در چند سال اخیر بارها واژه جهاد تبیین را تکرار کردند، جهان تبیین یعنی بگوییم بشنویم، گفتمان ایجاد شود،بعد مهمتر طبیعتاً بحث دشمن شناسی است که حضرت آقا بارها و بارها این را در دانشگاه‌ها به صورت گفتمان مطرح کردند، دشمن به دنبال سوژه های مختلف است و طبیعتاً چون دانشگاه را قلب تپنده جامعه می دانند، نقطه هدف آنها بیشتر بر دانشگاه ها و فضای عمومی جامعه است.
حجت الاسلام تقوی با اشاره به این مطلب که دشمن به دنبال شیطنت کردن خود و آسیب زدن به جامعه ماست متذکر شد: دشمن به دنبال این است که به نوعی جوانان را اغفال کند و در ضدیت با نظام قرار دهد و ما باید مراقب باشیم. دشمن شناس باشیم و درون خانواده خودمان نقد کنیم و بگوییم و بشنویم،در خانواده اگر اعضای خانواده با همدیگر گفتگو کنند هیچکدام نمی روند آشپزخانه را به نشانه اعتراض آتش بزنند. وقتی می بینیم افرادی برنامه ریزی شده و آموزش داده شده به صورت مسلح و نیروهای مسلح وارد شده و از این فضای جامعه سواستفاده می کنند باید مراقب باشیم و مرز خودمان را با دشمن مشخص کنیم این به معنای این نیست که اعتراضمان را بیان نکنیم اما اجازه ندهیم از فضای داخلی ما سوء استفاده شود.


گفتگو از: نسرین هاشمی

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گفت و گو دیباچه با مدیر اجرایی میز ملی گردشگری عشایر

میز ملی گردشگری عشایر می‌تواند اقتصاد را وارد زندگی  عشایر کند!

۱۶:۵۷  -  ۰۴ آذر ۱۴۰۲
تیرانداز المپیکی ایران در گفت‌وگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

خوشحالم که قرار است کنار بهترین‌های جهان تیر بزنم/ فکر نمی‌کردم روزی نفر دوم جهان شوم!

۱۱:۰۲  -  ۰۴ آذر ۱۴۰۲
پس لرزه های یک مصاحبه تلویزیونی!

آب خوردن مثل صِغَرِسنی!

۱۸:۰۱  -  ۰۵ آذر ۱۴۰۲
آرامشی که دیگر در پرسپولیس وجود ندارد!

خانه پرسر و صدا!

۱۶:۳۹  -  ۳۰ آبان ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با تهیه کننده مجموعه پویانمایی« شکرستان »

دغدغه حفظ محیط زیست و بحران کم آبی، به شکرستان رسید!  

۱۵:۵۸  -  ۳۰ آبان ۱۴۰۲
بهت جامعه سینمایی کشور از درگذشت بیتا فرهی

خداحافظی با بازیگر «هامون» و «بانو»

۱۵:۰۵  -  ۰۴ آذر ۱۴۰۲
مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با دیباچه:

جشنواره سرود فجر برگزار می‌شود/ سرود، قابلیت داشتن یک جشنواره بزرگ و مستقل را دارد!

۱۵:۴۱  -  ۳۰ آبان ۱۴۰۲
گزارش ویدئویی دیباچه

موجوداتی عجیب در صحنه تئاتر/ از اسفرود بی دم چه می دانید؟

۱۶:۴۶  -  ۳۰ آبان ۱۴۰۲
آخرین اخبار