پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱  |  Thursday, 01 December 2022

دیباچه

کد خبر: ۵۲۲۲۹
تاریخ انتشار : ۲۳ : ۱۲ - ۱۹ آبان ۱۴۰۱
حجت الاسلام تقوی،مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان در گفتگوی اختصاصی با دیباچه
دشمن به دنبال سوژه‌های مختلف است و طبیعتاً، چون دانشگاه را قلب تپنده جامعه می‌داند نقطه هدف آن‌ها بیشتر بر دانشگاه‌ها و فضای عمومی جامعه است.

حجت الاسلام علی تقوی در گفتگوی اختصاصی با دیباچه در خصوص کرسی های آزاد اندیشی برای دانشجویان و نظریه‌پردازی برای اساتید،اظهار کرد: در بحث کرسی های آزاد اندیشی در صدر همه، خود مقام معظم رهبری بارها این مسئله را گوشزد کردند و در جلسه ای هم با تشر فرمودند؛ «من صد بار گفتم ولی چرا عمل نمی کنید»، پس این نشان می دهد که در بخشی از بحث های جامعه ظرفیت برای این کار کم است و باید این را توسعه داد.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان اضافه کرد: معتقد هستم اگر ما در سالن‌های دانشگاه‌ها یعنی در کف دانشگاه نگوییم و نشنویم باید در کف خیابان ها فقط بشنویم.باید بتوانیم در دانشگاه ها این فرصت را ایجاد کنیم که در یک فضای آرام، گفتمان های مختلف بیایند نظریات خود را بیان کرده،گفت و شنود کنند، تضارب آرا داشته باشند و ما هم حتماً در دانشگاه با شتاب بیشتر و توسعه بیشتر این را دنبال خواهیم کرد.

اگر در سالن‌های دانشگاه نگوییم و نشنویم باید در کف خیابان‌ها بشنویم/ دانشگاه‌ها قلب تپنده جامعه هستند
وی در خصوص ناآرامی های اخیر کشور با بیان اینکه این اتفاق را اگر بخواهیم تحلیل کنیم مثل یک معادله چند وجهی است که ابعاد مختلفی دارد،گفت: یک بُعد آن به تحلیل‌های رفتار شناسانه و روانشناسانه برمیگردد و می‌گویند این پیامدهای پساکرونا است.یعنی یک دوره ۳ ساله ای بچه ها نتوانستند در اجتماعات حضور پیدا کنند و فعالیت های جمعی نبود،اکثر بچه ها درگیر با فضای مجازی و گوشی شدند و بیشتر این دانشجو ها هنوز دانشگاه را ندیده و اصلاً با فضای دانشگاه آشنا نبوده اند،بخشی هم شاید به خاطر آن تنگ‌نظری هایی باشد که در بحث کرسی آزاد اندیشی داشتیم.
این مسئول تصریح کرد: حضرت آقا در چند سال اخیر بارها واژه جهاد تبیین را تکرار کردند، جهان تبیین یعنی بگوییم بشنویم، گفتمان ایجاد شود،بعد مهمتر طبیعتاً بحث دشمن شناسی است که حضرت آقا بارها و بارها این را در دانشگاه‌ها به صورت گفتمان مطرح کردند، دشمن به دنبال سوژه های مختلف است و طبیعتاً چون دانشگاه را قلب تپنده جامعه می دانند، نقطه هدف آنها بیشتر بر دانشگاه ها و فضای عمومی جامعه است.
حجت الاسلام تقوی با اشاره به این مطلب که دشمن به دنبال شیطنت کردن خود و آسیب زدن به جامعه ماست متذکر شد: دشمن به دنبال این است که به نوعی جوانان را اغفال کند و در ضدیت با نظام قرار دهد و ما باید مراقب باشیم. دشمن شناس باشیم و درون خانواده خودمان نقد کنیم و بگوییم و بشنویم،در خانواده اگر اعضای خانواده با همدیگر گفتگو کنند هیچکدام نمی روند آشپزخانه را به نشانه اعتراض آتش بزنند. وقتی می بینیم افرادی برنامه ریزی شده و آموزش داده شده به صورت مسلح و نیروهای مسلح وارد شده و از این فضای جامعه سواستفاده می کنند باید مراقب باشیم و مرز خودمان را با دشمن مشخص کنیم این به معنای این نیست که اعتراضمان را بیان نکنیم اما اجازه ندهیم از فضای داخلی ما سوء استفاده شود.


گفتگو از: نسرین هاشمی

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
مدیرعامل بنیاد ملی کتاب سازمان تبلیغات اسلامی در گفتگو با دیباچه:

چالش اصلی کتاب در کشور قیمت کاغذ است/ ویترین کتاب‌فروشی‌ها باید بر اساس علاقه مردم باشد

۱۱:۳۱  -  ۲۹ آبان ۱۴۰۱
حسرتی که ۴ سال دیگر به تعویق افتاد

۸ آذر تلخ برای تیم ملی ایران

۰۹:۴۹  -  ۰۹ آذر ۱۴۰۱
معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با دیباچه خبر داد

تقویت حضور بخش‌های خصوصی و مردمی در هفته کتاب/ طرح سامانه کتابفروشان راه اندازی می‌شود

۱۰:۰۹  -  ۲۸ آبان ۱۴۰۱
رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر کشور در گفتگو اختصاصی با دیباچه مطرح کرد

هر زمانی که بتوانیم جذب مالی داشته باشیم، می‌توانیم بسیاری از فعالیت‌ها را آغاز کنیم / ما جذب نیرو نداریم بلکه فعالیت‌ها به صورت داوطلبانه است

۱۶:۳۶  -  ۲۵ آبان ۱۴۰۱
رییس سازمان بهزیستی کشور در گفتگو با دیباچه خبر داد:

افزایش ۳۰ درصدی مستمری مددجویان در اواخر آبان

۱۷:۰۶  -  ۲۳ آبان ۱۴۰۱
حجت الاسلام تقوی،مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان در گفتگوی اختصاصی با دیباچه

اگر در سالن‌های دانشگاه نگوییم و نشنویم باید در کف خیابان‌ها بشنویم/ دانشگاه‌ها قلب تپنده جامعه هستند

۱۲:۲۳  -  ۱۹ آبان ۱۴۰۱
گفت و گو اختصاصی دیباچه با حسن رنگرز ،سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی ایران

هیچکس نمی‌تواند به جایگاه « محمد بَنا » نزدیک شود؛ او مربی قرن است ! / سال آینده ترافیکی از مسابقات را خواهیم داشت

۱۶:۲۸  -  ۲۵ آبان ۱۴۰۱
مهلا مومن زاده، عضو تیم ملی تکواندو زنان در گفتگو با «دیباچه»

به دنبال مدال طلای جهان هستم/ کادرفنی تیم ملی جزو بهترین‌ها هستند

۱۲:۱۱  -  ۱۹ آبان ۱۴۰۱
پرطرفدار ترین ها