جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱  |  Friday, 09 December 2022

دیباچه

کد خبر: ۵۱۹۹۹
تاریخ انتشار : ۰۵ : ۱۱ - ۳۰ تير ۱۴۰۱

عبدالرضا اکبری بازیگر، کارگردان و مدرس بازیگری که در کارنامه هنری اش آثاری، چون "دلنوازان"، "شوق پرواز"، "آنام"، "بچه مهندس ۴" و... را دارد درخصوص آموزشگاه‌های آزاد سینمایی و خطرات آن‌ها برای هنرجویان به نکاتی اشاره کرده است که در ادامه می‌خوانید :

« عبدالرضا اکبری » بازیگر، کارگردان، مدرس دانشگاه درخصوص وضعیت آموزشگاه‌های سینمایی گفت:  توصیه‌ی ما برای علاقه‌مندان این است که برای یادگیری به ثبت نام در دانشگاه‌ها مراجعه کنند و به صورت آکادمیک ۴ سال حداقل در دانشگاه آموزش ببینند و مدرک آن را دریافت کند، بسیاری از آموزشگاه‌ها افراد علاقه‌مند را جذب می‌کنند و تعداد بسیاری از آن‌ها بعد از آموزش به سمت هنروری گرایش پیدا می‌کنند و هنروران سینما را تامین می‌کنند، در گذشته دفاتری مخصوص این کار وجود نداشت و این افراد پاتوق‌هایی مانند خیابان منوچهری داشتند که تهیه کنندکان  و یا مدیران تولید مراجعه و بر اساس استعداد‌ها و ظاهرشان آن‌ها را انتخاب می‌کردند، درحال حاضر بسیاری از دفاتر متمرکز شده اند و هنرور معرفی می‌کنند و بعضا به آن‌ها آموزش هم می‌دهند.

آموزشگاه های بازیگری وعده های کذب می دهند /  برای یادگیری به ثبت نام در دانشگاه‌ها مراجعه کنید

بازیگر سریال "دلنوازان" تصریح کرد : اما مهمترین مسئله‌ی آموزشگاه‌ها چه با مجوز و چه بی مجوز برای افرادی که می‌خواهند به صورت جدی و هدفمند آموزش بازیگری ببیند، این است که وعده و قول‌های بی اساس و کذب می‌دهند و این افراد به دلیل نا آگاهی از فضای سینما و بازیگری  و تنها به دلیل شیفتگی به این عرصه با پرداخت پول‌های هنگفت به این آموزشگاه‌ها دچار خطا می‌شوند و چیزی هم آموزش نمی‌بینند. بعضی از آموزشگاه‌ها حتی وعده‌ی معرفی به پروژ‌های بزرگ می‌دهند که تنها ظاهر فریبنده‌ای دارد و در باطن کارساز نیست به دلیل اینکه بخش مهم و عظیم بازیگری تنها به تیپ و چهره برنمیگردد بلکه به سواد و دانش، خلاقیت و معرفت بازیگری است، اینکه شخص بتواند با خلاقیتش نقش‌های مختلفی را ایفا کند و تنها تقلید کننده نباشد.

اکبری اظهار داشت: تقلید گام اول برای بازیگری است، اما تمام بازیگری نیست، بخش کوچیکی است که با آن می‌توان شروع کرد، اما با تجزیه و تحلیل علمی نمایشنامه و فیلمنامه به لایه‌های پنهان آن می‌رویم و ابعاد جسمانی و روانی شخصیت را به تماشاگر عرضه می‌کنیم. متاسفانه بعضی از آموزشگاه‌ها مسئولیت و تعهد لازم را ندارند و وقت  و حوصله‌ی کافی برای آموزش بازیگری نمی‌گذارند.

این مدرس در پایان گفت: تعداد زیادی از همکاران ما تجربیات خوبی در این زمینه دارند که بسیار کارآزموده هستند و می‌توانند مدرس‌های بسیار خوبی هم باشند تا تمام تجربیاتشان را در اختیار علاقه‌مندان بگذارند، اما این افراد از آموزش دادن استقبال نمی‌کنند و یکی از دلایلش این است که به هر حال معلمی دستمزد‌های کمی دارد بنابراین این کار به دست افراد نا اهل و نا آشنا به مباحث سینمایی می‌افتد که تنها تعدادی جزوه خوانده اند و ازین طریق اصطلاحاتی یاد گرفته اند که برای آموزش همین اطلاعات ناکافی را ارائه می‌دهند درصورتیکه بازیگری حرفه‌ای است که در تمرینات مکرر شکل می‌گیرد و شخص باید در موقعیت‌های مختلف قرار بگیرد تا بتواند به ظرفیتی برسد که نقشی را خلاقانه ارائه دهد.

گفت و گو از : سوگل امیری

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
پیمان مدنی، نوازنده پیانو در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد

پیانو مانند اتوبان شش بانده برای ورود به جهان موسیقی است

۱۰:۰۵  -  ۰۹ آذر ۱۴۰۱
گفتگو دیباچه با رئیس سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک

حدود ۶۰ هزار نفر در سال در کلاس اول ابتدایی مردود می‌شوند!

۱۱:۱۳  -  ۰۷ آذر ۱۴۰۱
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با دیباچه؛

وجود ۴ هزار پروژه نیمه کاره/ امیدواریم به نفع مردم، در حوزه خودرو اتفاقات خوبی بیافتد

۱۱:۰۱  -  ۰۵ آذر ۱۴۰۱
مدیرعامل بنیاد ملی کتاب سازمان تبلیغات اسلامی در گفتگو با دیباچه:

چالش اصلی کتاب در کشور قیمت کاغذ است/ ویترین کتاب‌فروشی‌ها باید بر اساس علاقه مردم باشد

۱۱:۳۱  -  ۲۹ آبان ۱۴۰۱
حسرتی که ۴ سال دیگر به تعویق افتاد

۸ آذر تلخ برای تیم ملی ایران

۰۹:۴۹  -  ۰۹ آذر ۱۴۰۱
معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با دیباچه خبر داد

تقویت حضور بخش‌های خصوصی و مردمی در هفته کتاب/ طرح سامانه کتابفروشان راه اندازی می‌شود

۱۰:۰۹  -  ۲۸ آبان ۱۴۰۱
رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر کشور در گفتگو اختصاصی با دیباچه مطرح کرد

هر زمانی که بتوانیم جذب مالی داشته باشیم، می‌توانیم بسیاری از فعالیت‌ها را آغاز کنیم / ما جذب نیرو نداریم بلکه فعالیت‌ها به صورت داوطلبانه است

۱۶:۳۶  -  ۲۵ آبان ۱۴۰۱
رییس سازمان بهزیستی کشور در گفتگو با دیباچه خبر داد:

افزایش ۳۰ درصدی مستمری مددجویان در اواخر آبان

۱۷:۰۶  -  ۲۳ آبان ۱۴۰۱
پربازدیدها
آخرین اخبار