جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲  |  Friday, 01 December 2023

دیباچه

کد خبر: ۵۱۸۶۶
تاریخ انتشار : ۱۰ : ۱۵ - ۱۷ خرداد ۱۴۰۱

« مرجان اشرفی زاده » کارگردان و نویسنده سینما و تلویزیون که آثاری همچون سریال «شکوه یک زندگی»، فیلم سینمایی «آبجی » و سریال «دیگری» را در کارنامه هنری خود دارد، درخصوص فعالیت های اخیر خود در گفت و گو با خبرنگار «دیباچه» گفت: این روزها مشغول نوشتن فیلمنامه سریال « تب سالی» برای شبکه سه سیما هستم. این سریال در سی قسمت و با محوریت کادر درمان در یک بیمارستانی در منطقه کوچکی که سانتر کرونا است و قصه هایی که بیماران کرونایی با خود به این بیمارستان می آورند, روایت می شود که ما هر بار بخشی از تاثیرات کرونا در اجتماع را می بینیم.

«تب سالی» روایتی از تاثیرات بیماری کرونا بر اجتماع است / سریال «کلبه‌ای در مه» ناتمام ماند

اشرفی زاده درخصوص ادای دین هنر به کادر درمان و بیان مشکلات و تاثیرات بیماری کرونا در قالب فیلم و سریال , بیان کرد: پیش از شیوع بیماری کرونا آثار فاخری در حوزه پزشکی نداشتیم به هر حال این سریال ها مشابه خارج دارد که به کادر درمان و پرستاران توجه بیشتری کند و برای مخاطب جذاب باشد البته تلاش هایی در این زمینه انجام شده ولی مورد اقبال واقع نشده است که حتما این موضوع به قصه باز می گردد؛ ولی به نظر من بیشتر به دلیل شرایط تولیدی  است که این سال ها در تولیدات تلویزیونی دیده شده زیرا این کارها بسیار پر هزینه و دشوار خواهد بود و به چندین مشاور نیاز دارد . با وجود اینکه ممکن است شکل کارها ساده باشد اما بسیار تولیدات سنگینی هستند زیرا از لحاظ علمی به پایه قوی و از لحاظ تولید به امکانات خوب نیاز دارد.
وی افزود: با توجه به اینکه پزشکان و پرستاران در خط مقدم مبارزه با شیوع بیماری بودند, احساس می کنم به خوبی در این زمینه کار نشده و امیدوارم در ادامه اتفاق های خوبی رخ  دهد.
اشرفی زاده درخصوص کارگردانی سریال «تب سالی» گفت: قرار است که کارگردانی کار را برعهده داشته باشم اما باید دید شرایط به کدام سو پیش می رود و تولید سریال در چه زمانی اتفاق می افتد.
کارگردان سریال «قفل یعنی کلید» با اشاره به نگارش فیلم نامه های تلویزیونی گفت: روزگاری بود که وقتی تیتراژ پایانی یک اثر را می دیدیم, اسامی بزرگان این حرفه و بزرگان سینما را در پشت صحنه، مقابل دوربین و حتی در آثار کودک به چشم می خورد و حرفه ای ترین هنرمندان در بخش های مختلف آثار همکاری می کردند. به هر حال وجود هنرمندان بزرگ در کنار هم سبب تولید آثار فاخر می شود زیرا هر کدام بخشی از روح و توان خود را در کار گذاشته و نتیجه می گیرند. متاسفانه این حضورها کمتر و کمتر شده و شرایط همکاری فراهم نبوده و حال می بینیم که تیم های تولید اثر به قدرت سابق پیش نمی روند بنابراین زمانی که شبکه آی فیلم و شبکه های مختلف بازپخش سریال ها را پخش می کنند ، مخاطبان و بینندگان بیشتری نسبت به کاری های جدید دارند. امیدواریم که با نگاه گسترده تر و درک شرایط و نیاز جامعه و دسترسی افراد به رسانه های متفاوت ، تلویزیون هم خود را به فضای بهتر برساند و از هنرمندان حرفه ای دعوت کرده تا در کنار افراد جوان و متخصص اتفاق های خوبی را رقم بزنند. به هر حال آثار توسط خالق و سازندگان ساخته می شود و آن ها هم برای تولید به امکانات نیاز دارند و اگر شرایط فراهم شود می توان آثار ارزشمندی را در تمام بخش ها تولید کرد.
اشرفی زاده درخصوص سریال «می جان» و حواشی آن گفت: سریال « می جان» با نام «کلبه ای در مه» با گروه دیگری پخش شد که البته ناکامل بود زیرا ما این سریال را در چهل قسمت نوشتیم که به تایید رسیده بود اما سریالی که پخش شد بخشی از فیلم نامه بود و در شرایط خوبی ادامه پیدا نکرد زیرا فاصله پخش با زمانی که کار کردیم بسیار زیاد بود. تغییراتی در سریال رخ داد اما در اصل داستان ناتمام ماند زیرا سریال با یاد و نام شهدای غواص شروع شد در حالی که در سریال به این قصه نمی رسیم. یک بخشی از سریال در زمان حال بود که بطور کامل گرفته نشد و تقریبا پانزده قسمت نهایی هم کار نشد. در نهایت هم سریال ناتمام رها شد زیرا در آخرین قسمت نوشته بود پایان فصل یک در حالی که قرار به چنین چیزی نبود البته قبل از این ها پیشنهاد به تولید سریال در دو فصل را داده بودم تا فصل اول سریال به ماه رمضان سال 99 برسد اما موافقت نشد که بعد ها به ضرورت این کار را با کیفیت بسیار پایین انجام دادند.
او ادامه داد: من با آن پروژه هیچ ارتباطی ندارم و نمی دانم فصل دوم را خواهند ساخت یا خیر. من حتی نخواستم که نامم در پروژه باشد با وجود اینکه متن برای ما بود.
اشرفی زاده درخصوص تولید فیلم سینمایی برای جشنواره فجر گفت: در حال حاضر مشغول نوشتن هستم اما پروژه ای که به مراحل جدی رسیده باشد, ندارم.

 

گفت و گو از مینا قنبری

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گفت و گو دیباچه با مدیر اجرایی میز ملی گردشگری عشایر

میز ملی گردشگری عشایر می‌تواند اقتصاد را وارد زندگی  عشایر کند!

۱۶:۵۷  -  ۰۴ آذر ۱۴۰۲
تیرانداز المپیکی ایران در گفت‌وگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

خوشحالم که قرار است کنار بهترین‌های جهان تیر بزنم/ فکر نمی‌کردم روزی نفر دوم جهان شوم!

۱۱:۰۲  -  ۰۴ آذر ۱۴۰۲
پس لرزه های یک مصاحبه تلویزیونی!

آب خوردن مثل صِغَرِسنی!

۱۸:۰۱  -  ۰۵ آذر ۱۴۰۲
آرامشی که دیگر در پرسپولیس وجود ندارد!

خانه پرسر و صدا!

۱۶:۳۹  -  ۳۰ آبان ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با تهیه کننده مجموعه پویانمایی« شکرستان »

دغدغه حفظ محیط زیست و بحران کم آبی، به شکرستان رسید!  

۱۵:۵۸  -  ۳۰ آبان ۱۴۰۲
بهت جامعه سینمایی کشور از درگذشت بیتا فرهی

خداحافظی با بازیگر «هامون» و «بانو»

۱۵:۰۵  -  ۰۴ آذر ۱۴۰۲
مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با دیباچه:

جشنواره سرود فجر برگزار می‌شود/ سرود، قابلیت داشتن یک جشنواره بزرگ و مستقل را دارد!

۱۵:۴۱  -  ۳۰ آبان ۱۴۰۲
گزارش ویدئویی دیباچه

موجوداتی عجیب در صحنه تئاتر/ از اسفرود بی دم چه می دانید؟

۱۶:۴۶  -  ۳۰ آبان ۱۴۰۲
آخرین اخبار