جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲  |  Friday, 01 March 2024

دیباچه

کد خبر: ۵۱۷۹۳
تاریخ انتشار : ۲۶ : ۱۷ - ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱

به گزارش دیباچه ، در هفته های اخیر رئیس سازمان سینمایی بر خلاف فضای سوت و کور سینمای ایران بیش از بقیه مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است . او دقیقا چند روز پیش (  اینجا ) اعلام کرد کسانی که بدون پروانه ساخت فیلمسازی، مبادرت به تولید فیلم کرده اند، تا ۳۰ اردیبهشت فرصت دارند، ضمن اعلام کتبی دلایل این اقدام، درخواست رسیدگی به پرونده شان را ارائه کنند در غیر این صورت باید به گفته خزاعی منتظر عواقب تنبیهی باشند!

او حالا در جدیدترین اظهار نظر خود ،آن هم در آستانه برگزاری جشنواره فیلم کن و در حالی که تعدادی از فیلم های ایرانی در این رویداد جهانی حضور یافتند ، به همان شیوه قبلی با ادبیاتی کاملا تهدیدآمیز  اعلام کرد که "بنابر نص صریح آیین نامه و دستور العمل نمایش فیلم، هرگونه حضور و نمایش فیلم سینمایی در مجامع و جشنواره‌های خارجی مستلزم اخذ پروانه نمایش است."

شرط و شروط جدید رئیس سازمان سینمایی برای فیلم‌های متقاضی حضور در فستیوال‌های جهانی!

او در ادامه  از تدوین آئین نامه روشن و شفاف به عنوان راهبرد بین المللی سازمان سینمایی یاد کرد که به زودی به اطلاع سینماگران می رسد. 

رئیس سازمان سینمایی که ظاهرا دل خوشی از فضای فعلی حاکم بر سینمای ایران ندارد، ضمن گلایه از کسانی  که با مساحه و سهل انگاری به عنوان بخش خصوصی در جشنواره های جهانی مهم حضور یافتند و توجهی به آئین نامه های قانونی و دستورالعمل های اجرایی نداشتند متذکر شد : 

«  هرگونه حضور و نمایش فیلم سینمایی در مجامع و جشنواره‌های خارجی مستلزم اخذ پروانه نمایش است و قانون بر این امر صراحت دارد و قطعا، تخلف تهیه کنندگان در این زمینه، موجب خدشه در صدور پروانه نمایش، اکران و تولیدات بعدی کارگردان و تهیه کننده خواهد شد. » 

خزاعی به روشنی می داند تنها  با زبان تهدید می تواند در برابر اینگونه تهیه کنندگان پیروز شود ؛ تهیه کنندگانی که باید دید آیا این تهدید رئیس سازمان سینمایی را جدی می گیرند و آنطور که او گفته از آئین نامه های اجرایی سازمان سینمایی تبعیت می کنند یا اینکه قید اکران شدن اثر خود را  در سینماهای  ایران می زنند.

خزاعی در پایان یادآور شد :  «  اینکه فیلمی در جشنواره‌ای نمایش داده شود و امکان حضور در اکران داخلی، چه در سینماها و چه در نمایش خانگی و سایر ساحت‌های نمایشی را نیابد، پدیده خوشایندی نیست از این رو، ضروری است برای پرهیز از این امر سازندگان آثار نسبت به پایبندی به قانون و رعایت آن دقت کنند.

طبق آنچه ایسنا گفته ، در حالی این اظهارات از سوی رییس سازمان سینمایی بدون نام بردن از فیلمی خاص منتشر می شود که فیلم های « برادارن لیلا »  به کارگردانی سعید روستایی و تصور علی بهراد، دو فیلمی هستند که از داخل کشور و جریان رسمی در این رویداد حضور دارند و تاکنون اطلاعات رسمی از پروانه نمایش آنها صادر نشده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
صحبت های صریح آرمین رحیمیان، بازیگر و فیلمساز خوش آتیه ی سینمای ایران در گفتگو با ویژه برنامه مدیا

قشر متوسط در حال از بین رفتن است / پدرم با حقوق کارمندی برادرهایش را داماد کرد، اما امروز یک کارمند، با نشان ندادن دست تنگی‌اش، شاهکار کرده است!

۱۳:۴۱  -  ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
متفاوت‌ترین گفتگوی ملیکا شریفی نیا در مصاحبه با ویژه برنامه ویدئویی «مدیا»

از استرس‌های شبانه سر پروژه «پروین» تا حواشی بامزه برنامه «کودک شو»!

۱۳:۳۳  -  ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
گفتگو دیباچه با دبیر بخش بین الملل جشنواره مد و لباس فجر

بین الملل؛ بخشِ تازه نفسِ جشنواره مد و لباس امسال

۱۲:۳۳  -  ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
گفت و گو ویدئویی ویژه برنامه مدیا با تینو صالحی بازیگر نقش شهید احمد کاظمی در فیلم احمد

بدلیل فشار کار فیزیکی زیاد،  پارگی همسترینگ  گریبان گیرم شد / وقتی به دفاتر سینمایی مراجعه می کردم و می فهمیدند که تئاتری هستم، نقشی به من نمی‌دادند!

۱۶:۵۸  -  ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
گفتگو دیباچه با امین میری بازیگر سینما

"نپتون" ترسیم گر موضوع انسانیت است/ دوست دارم گریمی متفاوت داشته باشم که شناخته نشوم!

۱۸:۱۱  -  ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
ملی‌پوش دوچرخه سواری ایران در گفت‌وگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

لیاقت این را دارم که در المپیک رکاب بزنم/ باشگاه از من حمایت میکند ولی نه برای المپیک!

۱۴:۱۶  -  ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
صحبت‌های متفاوت آزیتا حاجیان درباره جدایی از محمدرضا شریفی نیا در گفتگو با «مدیا»

۲۰ سال زندگی خیلی خوبی داشتیم / طلاق یک زمانی برا ما تابو وحشتناکی بود!

۱۹:۱۶  -  ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
سکوت « اسکندر کوتی»  گزارشگر قدیمی فوتبال در گفتگو با ویژه برنامه ویدئویی « مدیا » شکست

تلویزیون پولم را به موقع پرداخت نمیکرد و به این خاطر از سال ۸۵ قطع همکاری کردم / هنوز توان گزارشگری دارم / « عادل»، نیروی مستعدی برای صدا وسیما بود

۱۸:۵۰  -  ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
گفتگو ویدئویی ویژه برنامه « مدیا » با بهروز شعیبی

کارگردانی در زمان حاضر اولویت بیشتری برایم پیدا کرده تا بازیگری / قطعا من از سفارش پرهیز نمی‌کنم!

۰۹:۳۰  -  ۲۶ بهمن ۱۴۰۲
پربازدیدها
آخرین اخبار