چهارشنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۱  |  Wednesday, 28 September 2022

دیباچه

کد خبر: ۵۱۷۲۷
تاریخ انتشار : ۲۷ : ۱۶ - ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۱
بررسی وضعیت تراژدی بازار مَسکن در پایتخت در گفت و گو دیباچه با پدر املاک ایران

مصطفی قلی خسروی اعلان‌های اشتباه توسط برخی ارگان‌ها را دلیل اصلی تنش در بازار مسکن اعلام کرد.

مهمترین و ضروری‌ترین امکانی که از ابتدا بشر به دنبال آن بوده است مسکن و سقفی است که در آن آرام گرفته و ادامه زندگی دهد ، اما با گذر زمان این بخش با تلاطم متعددی مواجه بوده نه تنها در ساخت و ساز بلکه در خرید و فروش نیز سیاست‌های مختلف دولتها بر روی قیمت آن اثر گذاشته است.

ایجاد تنش در بازار مسکن در پی اعلان‌های اشتباه/ چه کسی پاسخگو است؟

با توجه به اینکه دولت سیزدهم با وعده ساخت یک میلیون مسکن در سال بر کرسی ریاست نشست توقع می‌رفت که قیمت این کالای اساسی روز به روز رو به کاهش بگذارد اما خبرها حاکی از آن است که برخی ارگان‌ها با اعلام اطلاعاتی نه چندان صحیح تشویش و اضطراب را در خریداران مسکن افزایش می‌دهند. لذا در این باره خبرنگار دیباچه با مصطفی قلی خسروی پدر املاک ایران به بحث و گفتگو نشست.

*ایجاد تنش در بازار مسکن در پی اعلان‌های اشتباه

مصطفی قلی خسروی پیرامون قیمت مسکن در سال جدید اظهار داشت: بانک مرکزی در اسفند ماه سال گذشته در حالی که قیمت مسکن روند نزولی به خود گرفته بود و با چانه زنی به طرف خریدار بود، ناگهان اعلام کرد که مسکن ۲.6 گران شده است که این آمار مربوط به منطقه یک و لواسان بوده است که آمار غلطی است.

وی در خصوص بازار مسکن در ماههای پیش رو تصریح کرد: اگر دو ارگان ( بانک مرکزی و تشخیص مصلحت نظام) در بازار مسکن دخالتی نداشته باشند، بازار مسکن خود را پیدا می کند و با توجه به اینکه مسکن ملی در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد، احتمال افزایش قیمت مسکن پایین است . اما متاسفانه دو ارگان فوق اجازه کاهش قیمت مسکن را نمی دهند.

وی با انتقاد از عملکرد ارگان های دولتی در بروز تنش در بازار مسکن اظهار داشت: با توجه به اینکه به عنوان مثال بانک مرکزی اعلام می کند که ۸ درصد تورم داریم، قطعا بر افزایش قیمت مسکن نیز تاثیر گذار خواهد بود 

*مردم آگاه‌تر از همیشه برای سرمایه گذاری هستند

وی ضمن اشاره به اینکه بهتر است که دستورات مجلس، بانک مرکزی و مجمع تشخیص مصلحت نظام از یک مرجع اطلاع رسانی شود، یادآور شد: این درست نیست که هر ارگانی با یک تصمیم ناگهانی لرزه‌ای در بازار مسکن بیندازد.  

خسروی در ادامه ضمن پاسخ به اینکه بانکها پشتیبان ریالیشان مَسکن است، پیرامون افزایش قیمت مسکن اذعان داشت: احتمال ریزش قیمت مسکن وجود ندارد چنانچه مردم خود می‌دانند که در چه زمینه‌ای سرمایه گذاری کنند. اگر نیاز به مسکن دارند باید در این حوزه اقدام کنند با توجه به اینکه مردم خود بهتر از هر مدیر یا مسئولی آگاه به بازار مسکن هستند بنابراین رهنمودهای ما تغییری در تصمیم مردم نخواهد گذاشت.

*تاثیر بازار مالی بر قیمت مسکن

رییس اتحادیه مشاوران املاک در پایان یاد آور شد: بازارهای مالی همچون افزایش دلار، طلا و نفت بر روی قیمت مسکن تاثیر مستقیم دارد و لذا نه تنها خرید مسکن برای خریداران با مشکل مواجه می‌شود، بلکه اثر مستقیم بر روی قیمت مصالح ساختمانی نیز خواهد داشت .

گزارش از :  آذر رجبی 

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیباچه:

اخلاق حرفه‌ای در سینما از اهمیت زیادی برخوردار است/ سیمرغ‌ها در جشنواره‌ها باید معنای واقعی پیدا کند

۱۶:۲۸  -  ۲۳ شهريور ۱۴۰۱
گزارش تصویری دیباچه

شاهکار بچه‌های معلول و ناشنوا در تئاتر شهرزاد

۱۱:۲۶  -  ۲۱ شهريور ۱۴۰۱
گفتگو دیباچه با داریوش مؤدبیان

تئاتر تلویزیونی حیثیت تولید تلویزیونی است / من همیشه خود را یک پژوهشگر می‌دانم

۱۷:۰۷  -  ۲۰ شهريور ۱۴۰۱
«دیباچه» در گزارشی بررسی کرد؛

چرا « یاغی » را اثری فاخر و باورپذیر برای معرفی کُشتی نمی‌دانیم؟

۱۷:۲۵  -  ۲۳ شهريور ۱۴۰۱
روز‌های منتهی به اربعین/ ثانیه‌هایی که ما را به اربعین وصل میکند

حجت الاسلام سرلک در گفتگو با دیباچه: پیاده روی اربعین را از آمیزه‌های سلیقه‌ای خارج کنیم/ طهارت شرط افزایش رزق

۱۶:۵۹  -  ۱۹ شهريور ۱۴۰۱