جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱  |  Friday, 07 October 2022

دیباچه

کد خبر: ۵۱۷۲۶
تاریخ انتشار : ۰۸ : ۱۶ - ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۱
گفتگو «دیباچه» با آهنگساز و نوازنده تار و سه تار

« حمید بهروزی نیا » می گوید سطح نوازندگی هنرجویان بسیار بالا رفته است ولی فکر می کنم در ردیف زدن نسبت به قبل سطحشان پایین آمده است که این موضوع به خاطر اجراها و کنسرت ها است، زیرا رپرتوار موسیقی سنتی را خیلی کم می شنویم.
« حمید بهروزی نیا » آهنگساز و نوازنده تار و سه تار درباره وضعیت آموزش موسیقی گفت: از سه سال پیش آموزشگاهی را تاسیس کردم و بیشترین تمرکزم را روی آموزش گذاشتم ولی متاسفانه بیماری کرونا سبب شد آموزشگاه را برای مدتی تعطیل کنیم و کلاس های آنلاین را شروع کنیم.
این نوازنده در ادامه بیان کرد: به نظر من اگر اينترنت و موقعيت هنرجو و معلم در تصوير خوب و درست باشد كلاس هاى آنلاين مي تواند جايگزين كلاس حضورى باشد هرچند جلسات اول ممكن است قدري سخت تر باشد.
این آهنگساز در ادامه تاکید کرد: زمانیکه مجبور به قرنطینه بودیم، تصمیم گرفتم ویدئو های آموزشی ضبط کنم که برای همه مفید باشد که در این ویدئوها تکنیک های ساز تار را آموزش دادم. خوشبختانه این ویدئوها بسیار مورد توجه قرار گرفت.

از موسیقی دستگاهی دور شدیم /  رپرتوار موسیقی سنتی را خیلی کم می شنویم
این هنرمند خاطرنشان کرد: موضوع دیگر این است که سطح نوازندگی هنرجویان بسیار بالا رفته است ولی فکر می کنم در ردیف زدن نسبت به قبل سطحشان پایین آمده است که این موضوع به خاطر اجراها و کنسرت ها است زیرا رپرتوار موسیقی سنتی را خیلی کم می شنویم.
این نوازنده تار عنوان کرد: ما چند خواننده خوب داریم که خیلی کمتر نسبت به قبل موسیقی سنتی اجرا می کنند البته موسیقی هم مانند معماری به مرور زمان باید تغییر کند به عنوان مثال در زمان جنگ موسیقی آن زمان ساخته می شد ولی باید بپذیریم که از موسیقی دستگاهی دور شدیم.
وی در پایان گفت: من از هنرجویان می خواهم راجع به معلمی که انتخاب می کنند حتما تحقیق کنند و با اطلاعات دقیق و شناخت قبلی سازشان را شروع کنند تا موفق شوند.

گفتگو از : غزاله سعادتی

برچسب ها: حمید بهروزی نیا
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گفتگو دیباچه با سردار سرتیپ "بهمن کارگر" رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس

بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس از تولید آثار در این عرصه حمایت همه جانبه خواهد کرد/ "موقعیت مهدی" اثری با روایت صحیح بود

۱۰:۰۵  -  ۲۸ شهريور ۱۴۰۱
در گفت و گو دیباچه با "سید محمدرضا خوشرو "مدیر شبکه نسیم مطرح شد

شبکه نسیم بزودی پربار می‌شود / «خندوانه» تا پایان سال ۱۴۰۱ به روی آنتن نمی‌رود / « دورهمی و کتاب باز » هرگز تعطیل نمی شوند

۱۶:۳۶  -  ۰۶ مهر ۱۴۰۱
نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیباچه:

اخلاق حرفه‌ای در سینما از اهمیت زیادی برخوردار است/ سیمرغ‌ها در جشنواره‌ها باید معنای واقعی پیدا کند

۱۶:۲۸  -  ۲۳ شهريور ۱۴۰۱
گزارش تصویری دیباچه

شاهکار بچه‌های معلول و ناشنوا در تئاتر شهرزاد

۱۱:۲۶  -  ۲۱ شهريور ۱۴۰۱
گفتگو دیباچه با داریوش مؤدبیان

تئاتر تلویزیونی حیثیت تولید تلویزیونی است / من همیشه خود را یک پژوهشگر می‌دانم

۱۷:۰۷  -  ۲۰ شهريور ۱۴۰۱