چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲  |  Wednesday, 06 December 2023

دیباچه

کد خبر: ۵۱۶۲۸
تاریخ انتشار : ۳۸ : ۱۷ - ۲۲ اسفند ۱۴۰۰
هشداری که باید آن را جدی بگیریم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: به غیر از کرونا که در ۲ سال اخیر جهان را گرفتار کرده است، تصادفات نخستین عامل مرگ و میر در کشور است.

به گزارش دیباچه به نقل از وزارت بهداشت،‌دکتر بهرام عین اللهی، در نشست نوروزی روسای اورژانس پیش بیمارستانی که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، تاکید کرد: در آستانه نزدیک شدن به ایام نوروز، سفرهای نوروزی و آمادگی برای خدمت رسانی هرچه بهتر به مردم هستیم، نیروهای اورژانس نیز به لحاظ نوع خدمتشان، شبانه روزی در حال تلاش هستند که نوعی جهاد محسوب می شود.

وی اظهارداشت: ایران، از جمله کشورهای حادثه خیز در آسیا و جهان است، زیرا دارای اقلیم های مختلف و کشوری چهارفصل است. ایران همچنین جاده های زیادی داشته و جزو نوزدهمین کشور جهان از لحاظ پهناوری جاده ای، است. ایران بیش از ۲۹۳ هزار کیلومتر جاده دارد که بسیاری از آنها استاندارد نیستند.

وزیر بهداشت گفت: سرعت رسیدن اورژانس به بالین بیمار بسیار حیاتی است و سرعت رسیدن اورژانس به بیمار باید به حداقلی ترین زمان ممکن برسد. مردم باید احساس و یقین پیدا کنند که اورژانس هر لحظه در کنارشان است.

عین اللهی تصریح کرد: در علم پزشکی، زمان طلایی از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر پس از وقوع حادثه، فرد دچار خونریزی یا ضربه شود و در زمان طلایی به او امدادرسانی نشود، امکان نجات یافتنش کمتر می شود و چنانچه در زمان طلایی امدارسانی شده یا به مرکز درمانی منتقل شود، به احتمال بیشتری می توان نجاتش داد. نیروهای اورژانس در زمان طلایی خود را به بالین بیمار می رسانند و اقدامات حیاتی و پیش بیمارستانی را انجام می دهند. اگر می خواهیم شاخصه های سلامت در کشورمان بالا رود، باید به اورژانس توجه کنیم. یعنی اولین گام ها باید در حوزه اورژانس باشد.

وی ضمن تاکید به استفاده از روش و تجهیزات به روز در حوزه اورژانس، اضافه کرد: گام بعدی این است که اورژانس به روز شده و از تکنولوژی های جدید استفاده کند.

ضرورت آموزش های به روز در حوزه اورژانس

 عین اللهی به آموزش های دوره ای اشاره کرد و افزود: سازمان اورژانس باید گام های مهمی در حوزه آموزش مردم و همچنین کادر اورژانس بردارد. ما در زمینه اورژانس نیاز به نیروهای ورزیده و به روز داریم. لازم است در برنامه های آموزشی بازنگری و تغییراتی ایجاد شود. تدوین دوره های آموزشی در سطوح مختلف الزامی است. از طرفی، شاید بهتر باشد که نیروهای اورژانس به صورت تخصصی یعنی در اورژانس روانی، قلبی و تصادفی و ... آموزش ببینند.

وی درخصوص آموزش مردم، یادآور شد: بسیاری از حوادث به دلیل عدم آشنایی مردم با مخاطرات یا اقدامات اولیه برای امدادرسانی اتفاق می افتد. بنابراین، باید آموزش عمومی برای مردم را جدی بگیریم. این آموزش ها می تواند از سطح مدارس آغاز شود.

وزیر بهداشت در ادامه خاطرنشان کرد: مدیریت در حوزه اورژانس بسیار مهم است. زیرا همانطور که گفته شد، کشورمان، حادثه خیز است و با وقوع هر نوع حادثه ای، مدیریت بحران اهمیت پیدا خواهد کرد.

وی ضمن تاکید بر استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها مانند تله مدیسین و آی تی در حوزه اورژانس، تاکید کرد: سهولت تماس مردم با اورژانس نیز یکی دیگر از نکاتی است که می تواند در ارتقای خدمات اورژانس کمک کننده باشد، در این زمینه، تعامل با مخابرات مهم است.

وزیر بهداشت درخصوص سرعت رسیدن به صحنه حادثه، اظهارداشت: سرعت رسیدن اورژانس به بالین بیمار بسیار حیاتی است. سرعت رسیدن اورژانس به بیمار باید به کمترین زمان ممکن برسد. مردم باید احساس و یقین پیدا کنند که اورژانس هر لحظه در کنارشان است.

عین اللهی گفت: علاوه بر تامین و ارتقای کیفیت آمبولانس ها، باید به فکر ارتقای بالگردها و وسایل نقلیه دریایی نیز باشیم. امروزه از پهبادها در جاده ها در زمینه امدارسانی می توان کمک گرفت. کما اینکه در سپاه و وزارت دفاع نیز در زمینه پهپاد پیشرفت های خوبی حاصل شده است.

وی درخصوص استفاده از نیروهای داوطلب تصریح کرد: این موضوعی است که باید روی آن کار کنیم. مثلا در مورد همیار پلیس کارهایی انجام شده، اما در مورد همیار اورژانس کار نشده است. در اوایل انقلاب مساجد در حوزه کمک های امداد اولیه فعال بودند و در زمینه آموزش فعالیت های زیادی داشتند.

وزیر بهداشت اضافه کرد: مردم ایران، مردمانی جهادی هستند. برای مثال، در موضوع کرونا و واکسیناسیون همه به میدان آمده و کمک کردند. اکنون به آمار تزریق روزانه بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار واکسن رسیده ایم که به دلیل حضور مردم در صحنه اتفاق افتاده است؛ اورژانس نیز باید از همراهی مردم استفاده کند.

وی ضمن تاکید بر اورژانس بیمارستانی و ارتقای خدمات مراکز درمانی پس از رسیدن بیمار، اظهارداشت: گاهی اورژانس پیش بیمارستانی تمام تلاش خود را می کند و بیمار را به موقع و با کمترین عارضه به مراکز درمانی می رساند، اما در بیمارستان به دلیل شلوغی بخش اورژانس، ممکن است بیمار دیرتر خدمت دریافت کند که این موضوع هم باید تقویت شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
یک موزیسین ایرانی مطرح کرد؛

دانشگاه های موسیقی از اساتید حرفه ای خالی شده اند!

۱۷:۴۱  -  ۰۷ آذر ۱۴۰۲
دونده تیم ملی دو و میدانی نابینایان و کم بینایان کشور در گفتگو با دیباچه:

ورزشکاران پارالمپیک باید بیشتر مورد حمایت قرار گیرند/سطح مسابقات پاراآسیایی بسیار فراتر از دوره قبل بود

۱۷:۳۱  -  ۰۷ آذر ۱۴۰۲
مرگ پشت مرگ؛ هنرمندانی که یکی پس از دیگری از میان ما می روند

پروانه معصومی، بازیگر آثار ماندگاری چون، «کلاغ»، «غریبه و مه»، «رگبار»، «ناخدا خورشید» درگذشت!

۱۴:۴۶  -  ۰۶ آذر ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با مدیر اجرایی میز ملی گردشگری عشایر

میز ملی گردشگری عشایر می‌تواند اقتصاد را وارد زندگی  عشایر کند!

۱۶:۵۷  -  ۰۴ آذر ۱۴۰۲
تیرانداز المپیکی ایران در گفت‌وگو با «دیباچه» مطرح کرد؛

خوشحالم که قرار است کنار بهترین‌های جهان تیر بزنم/ فکر نمی‌کردم روزی نفر دوم جهان شوم!

۱۱:۰۲  -  ۰۴ آذر ۱۴۰۲
پربازدیدها
آخرین اخبار