شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱  |  Saturday, 13 August 2022

دیباچه

کد خبر: ۵۱۶۰۶
تاریخ انتشار : ۰۷ : ۱۷ - ۱۷ اسفند ۱۴۰۰

گروه «نوای مهر» به سرپرستی مهدی عیوقی در سفری دوماهه به مکزیک با هزینه شخصی،‌ تلاش می‌کند موسیقی ایرانی را در این منطقه معرفی کند.

به گزارش دیباچه، مهدی عیوقی نوازنده موسیقی ایرانی که تاکنون چند بار به همراه گروهش، «نوای مهر» به آمریکای لاتین سفر کرده است، این بار از هشتم اسفند سال جاری به مکزیک رفته تا در آن‌جا کنسرت‌ها و مسترکلاس‌هایی برگزار کند.

مهدی عیوقی طراح این سفرها و سرپرست گروه «نوای مهر» می‌گوید: «ما از هشتم اسفند به مکزیک آمده‌ایم و در نظر داریم تا به مدت دو ماه در این کشور بمانیم و برنامه‌هایمان را اجرا کنیم. ما حدود ۱۰۰ هنرجوی موسیقی ایرانی در مکزیک داریم که در سال‌های گذشته و در سفرهای مختلف که گروه «نوای مهر» به این کشور داشته، با آن‌ها کار کرده‌ایم. برخی از این هنرجویان الان به دوره‌ عالیِ موسیقی ایرانی رسیده‌اند.»  

موزیسین هایی  که با هزینه شخصی، موسیقی ایرانی را در مکزیک معرفی می‌کند

عیوقی می‌گوید:‌ «ما در ایام نوروز در مکزیک خواهیم بود. مسترکلاس‌های بسیاری را برگزار خواهیم کرد و کنسرت‌های رسمی برنامه‌ریزی شده‌ای را با حضور اعضای گروه «نوای مهر» روی صحنه می‌بریم.»  

او تاکید می‌کند: «اجرا در فستیوال زاکاتاکاس یکی از اتفاق‌های مهمی است که در این سفر انجام می‌شود. این فستیوال یکی از رویدادهای مهم کشور مکزیک است و ما برای دومین بار است که برای حضور در این فستیوال دعوت می‌شویم.»  

عیوقی می‌گوید: «ما چندین کنسرت در شهرهای مختلف مکزیک برگزار خواهیم کرد. همچنین چند پروژه‌ ضبط مشترک با گروه‌های مکزیکی داریم. در سفرهای قبلی که به مکزیک داشتیم پروژه‌ مولانا را در این کشور ضبط کردیم. این پروژه‌ با اسپانسر مکزیکی ضبط و آماده‌ انتشار بود که به دلیل شیوع ویروس کرونا منتشر نشد ولی به زودی این آلبوم هم منتشر می‌شود.»  

او ادامه می‌دهد: «ما در زمان حضورمان در مکزیک حدود ۲۰ برنامه موسیقی را به صحنه خواهیم برد. همچنین در این دو ماه، مسیرِ آموزش به هنرجویان مکزیکی را هم پیش می‌بریم.»  

عیوقی می‌گوید: «سفر ما به آمریکای لاتین با هزینه‌ شخصی انجام می‌شود و هیچ حمایت مالی از سوی دولت برای ما وجود ندارد. گرانیِ ارز هم باعث شده که انجام این سفر برای ما بسیار دشوار شود.»  

او ادامه می‌دهد: «من این سفرها را به شکل پروژه‌ کاری و با هزینه‌ی شخصی انجام می‌دهم. به نوازندگانی که در کنارم هستند هم علاوه بر پرداخت تمام هزینه‌های سفر، دستمزدشان را هم پرداخت می‌کنم. البته که دوستان هنرمندم در گروه «نوای مهر» همراهی ویژه‌ای با من داشته‌اند.»  

گروه «نوای مهر» در سفرِ امسال از چهار هنرمند تشکیل شده که در ترکیب این گروه مهدی عیوقی (نوازنده دف و دایره)، حسن‌مهدی اعتباری (نوازنده تار و سه‌تار و خواننده)، امین حیدری (نوازنده عود و مدرس تنبور) و مهرداد مسعودی (نوازنده کمانچه و مدرسِ ویلن ایرانی) حضور دارند. 

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
معرفی کتاب به روایت دیباچه

واقعه عاشورا و شخصیت والای امام حسین (ع) در قلم نویسندگان

۱۰:۴۱  -  ۲۰ مرداد ۱۴۰۱
نسل طلایی شعر و موسیقی، بازهم ستاره ای را از دست داد

« سایه » ادبیات رفت

۱۰:۲۰  -  ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
علیرضا زرین ‌دست فیلمبردار مطرح سینمای کشورمان در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد

فیلم های مناسبی برای انتخاب و شرکت در اسکار داریم / موقعیت مهدی در اسکار مورد توجه قرار نمیگیرد / با سکانس هایی از فیلم « قهرمان» ارتباط برقرار نکردم

۲۰:۴۴  -  ۰۷ مرداد ۱۴۰۱
روز شمار محرم به روایت دیباچه / ششم و هفتم محرم در قاب تصویر

اینجا ثانیه‌ها به سوگ نشسته اند

۲۰:۰۲  -  ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
تحلیل صادق ورمزیار و فرزاد آشوبی درباره موفقیت مربیان خارجی

گزارش دیباچه | هندوانه در بسته‌ای به نام لیگ بیست و دوم!

۲۰:۲۹  -  ۰۷ مرداد ۱۴۰۱