پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱  |  Thursday, 08 December 2022

دیباچه

کد خبر: ۵۱۵۴۶
تاریخ انتشار : ۲۵ : ۱۴ - ۲۴ بهمن ۱۴۰۰

در حالی که وزارت بهداشت وعده خرید ۴۰۰ هزار دوز از این واکسن را داده بود، در نهایت فقط ۴۰ هزار دوز خریداری نمود و مابقی را از محل واردات تامین کرد! واکسن‌هایی وارداتی که در داروخانه‌ها در دسترس مردم قرار گرفته در حالی که واکسن‌های داخلی در انبارها مانده و به تاریخ انقضایشان نزدیک می‌شوند.

واکسن ایرانی آنفلوآنزا که توسط یکی از شرکت‌های داخلی تولید شده در حالی در انبار مانده که واکسن‌های مورد نیاز از مسیر واردات تامین شده و همین موضوع منجر به گلایه‌های تولیدکننده این واکسن داخلی شده است.

به گزارش تابناک، یک شرکت دانش بنیان واکسن آنفلوآنزا را در کشور تولید کرده و این در حالی است که سازمان غذا و دارو فقط ۴۰ هزار دوز از این واکسن را خریداری کرده است. به گفته مسئولان این شرکت دانش بنیان، بقیه واکسن‌های تولید شده با وجود نیاز بازار، در انبارها مانده است.

واکسن آنفلونزای ایرانی در انبار؛ واکسن وارداتی در مراکز!
نکته دیگر این‌که واکسن آنفلوآنزای مورد نیاز از مسیر واردات تامین شده و این در حالی است که پیش از این گفته شده بود که واکسن‌های ایرانی آنفلوآنزا نیز در مراکز بهداشت موجود خواهد بود.
امیرحسین عبدالغفاری، مدیرعامل شرکت دانش بنیان نیواد فارمد سلامت در این زمینه گفت: شرکت دانش بنیان نیواد فارمد سلامت به عنوان اولین شرکت خصوصی در حوزه تولید واکسن از سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرده و تمرکز خود را در زمینه تولید واکسن‌هایی گذاشته که تولید داخلی ندارند و صرفا وارداتی هستند و ارز بسیار بالایی را به کشور تحمیل می‌کنند. این شرکت برای اولین قدم واکسن آنفلوآنزای فصلی نوترکیب ۴ ظرفیتی را به بازار عرضه کرده است.
وی درباره ویژگی‌های این واکسن ایرانی بیان کرد: این واکسن، یک واکسن نوترکیب ۴ ظرفیتی است و اکثر واکسن‌های آنفلوآنزای وارد شده به کشور بر اساس تکنولوژی تخم مرغی هستند که از این منظر واکسن تولیدی شرکت نیواد فارمد دارای تکنولوژی تولید جدیدتری بوده و دارای عوارض و حساسیت کمتری است. همچنین حساسیت به تخم مرغ را نیز در افرادی که این حساسیت را دارند در این واکسن نخواهیم داشت.

عبدالغفاری افزود: امسال طبق گفته متخصصین عفونی، آنفلوآنزا بسیار شایع‌تر از سال‌های پیش بود و تعداد بسیار زیادی از بیماری‌های تنفسی امسال آنفلوآنزا بودند. با این وجود که سال‌های پیش معاونت بهداشت و مرکز بیماری‌های واگیر تامین واکسن آنفلوآنزا را در دستور کار قرار می‌دادند، امسال این اتفاق نیفتاد. با وجود تمام مشکلاتی که قبل از ورود این واکسن به بازار ایجاد شد و تاکنون نیز ادامه دارد، ما برای فصل پاییز امسال، تعداد یک میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا تولید کردیم و تمام مطالعات زیر نظر وزارت بهداشت انجام شده و مورد تایید آن‌ها بود، اما پس از گذراندن مراحل بسیار سخت، از آبان ماه مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر، ما را درگیر هزاران ادعا و نقطه نظر کردند که برای هر کدام از آن‌ها هم پاسخ مستند را ارسال کردیم و بعد از آن هم هر روز بهانه جدیدی آوردند که در تمام مکاتبات ما با وزارت بهداشت وجود دارد. در عین حال، همانند همه سال‌های گذشته، واکسن خارجی را وارد کردند و مشکلی نداشتند.
وی ادامه داد: سازمان غذا و دارو همیشه حمایت کرده و معاونت بهداشتی و به خصوص مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر، همکاری مناسبی نداشتند. این در حالی است که ما این میزان نیاز کشور را با این تکنولوژی بالا تامین می‌کنیم.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان داخلی اظهار کرد: یک شرکت دانش بنیان داخلی پس از سال‌ها و صرف هزینه‌های بسیار، واکسن داخلی آنفلوآنزا را تولید کرده و نباید این طور برخورد شود. ما بارها درخواست جلسه دادیم، ولی زمان به هدر رفت.
وی در ادامه از وزارت بهداشت خواست: خواسته شرکت نیواد فارمد سلامت، مشخص و منطقی است. آن هم این‌که با این واکسن مطابق قانون و معادل واکسن‌های معادل آن برخورد شده و جهت مصرف در افراد نیازمند این واکسن تهیه و خریداری شود. همان‌طور که در سال‌های گذشته درباره واکسن‌های خارجی آنفلوآنزا این اقدام انجام شد. عبدالغفاری گفت: تمام مستندات ما مشخص و آماده است.

واکسن آنفلونزای ایرانی در انبار؛ واکسن وارداتی در مراکز!

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
پیمان مدنی، نوازنده پیانو در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد

پیانو مانند اتوبان شش بانده برای ورود به جهان موسیقی است

۱۰:۰۵  -  ۰۹ آذر ۱۴۰۱
گفتگو دیباچه با رئیس سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک

حدود ۶۰ هزار نفر در سال در کلاس اول ابتدایی مردود می‌شوند!

۱۱:۱۳  -  ۰۷ آذر ۱۴۰۱
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با دیباچه؛

وجود ۴ هزار پروژه نیمه کاره/ امیدواریم به نفع مردم، در حوزه خودرو اتفاقات خوبی بیافتد

۱۱:۰۱  -  ۰۵ آذر ۱۴۰۱
مدیرعامل بنیاد ملی کتاب سازمان تبلیغات اسلامی در گفتگو با دیباچه:

چالش اصلی کتاب در کشور قیمت کاغذ است/ ویترین کتاب‌فروشی‌ها باید بر اساس علاقه مردم باشد

۱۱:۳۱  -  ۲۹ آبان ۱۴۰۱
حسرتی که ۴ سال دیگر به تعویق افتاد

۸ آذر تلخ برای تیم ملی ایران

۰۹:۴۹  -  ۰۹ آذر ۱۴۰۱
معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با دیباچه خبر داد

تقویت حضور بخش‌های خصوصی و مردمی در هفته کتاب/ طرح سامانه کتابفروشان راه اندازی می‌شود

۱۰:۰۹  -  ۲۸ آبان ۱۴۰۱
رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر کشور در گفتگو اختصاصی با دیباچه مطرح کرد

هر زمانی که بتوانیم جذب مالی داشته باشیم، می‌توانیم بسیاری از فعالیت‌ها را آغاز کنیم / ما جذب نیرو نداریم بلکه فعالیت‌ها به صورت داوطلبانه است

۱۶:۳۶  -  ۲۵ آبان ۱۴۰۱
رییس سازمان بهزیستی کشور در گفتگو با دیباچه خبر داد:

افزایش ۳۰ درصدی مستمری مددجویان در اواخر آبان

۱۷:۰۶  -  ۲۳ آبان ۱۴۰۱