جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱  |  Friday, 19 August 2022

دیباچه

کد خبر: ۵۱۵۴۶
تاریخ انتشار : ۲۵ : ۱۴ - ۲۴ بهمن ۱۴۰۰

در حالی که وزارت بهداشت وعده خرید ۴۰۰ هزار دوز از این واکسن را داده بود، در نهایت فقط ۴۰ هزار دوز خریداری نمود و مابقی را از محل واردات تامین کرد! واکسن‌هایی وارداتی که در داروخانه‌ها در دسترس مردم قرار گرفته در حالی که واکسن‌های داخلی در انبارها مانده و به تاریخ انقضایشان نزدیک می‌شوند.

واکسن ایرانی آنفلوآنزا که توسط یکی از شرکت‌های داخلی تولید شده در حالی در انبار مانده که واکسن‌های مورد نیاز از مسیر واردات تامین شده و همین موضوع منجر به گلایه‌های تولیدکننده این واکسن داخلی شده است.

به گزارش تابناک، یک شرکت دانش بنیان واکسن آنفلوآنزا را در کشور تولید کرده و این در حالی است که سازمان غذا و دارو فقط ۴۰ هزار دوز از این واکسن را خریداری کرده است. به گفته مسئولان این شرکت دانش بنیان، بقیه واکسن‌های تولید شده با وجود نیاز بازار، در انبارها مانده است.

واکسن آنفلونزای ایرانی در انبار؛ واکسن وارداتی در مراکز!
نکته دیگر این‌که واکسن آنفلوآنزای مورد نیاز از مسیر واردات تامین شده و این در حالی است که پیش از این گفته شده بود که واکسن‌های ایرانی آنفلوآنزا نیز در مراکز بهداشت موجود خواهد بود.
امیرحسین عبدالغفاری، مدیرعامل شرکت دانش بنیان نیواد فارمد سلامت در این زمینه گفت: شرکت دانش بنیان نیواد فارمد سلامت به عنوان اولین شرکت خصوصی در حوزه تولید واکسن از سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرده و تمرکز خود را در زمینه تولید واکسن‌هایی گذاشته که تولید داخلی ندارند و صرفا وارداتی هستند و ارز بسیار بالایی را به کشور تحمیل می‌کنند. این شرکت برای اولین قدم واکسن آنفلوآنزای فصلی نوترکیب ۴ ظرفیتی را به بازار عرضه کرده است.
وی درباره ویژگی‌های این واکسن ایرانی بیان کرد: این واکسن، یک واکسن نوترکیب ۴ ظرفیتی است و اکثر واکسن‌های آنفلوآنزای وارد شده به کشور بر اساس تکنولوژی تخم مرغی هستند که از این منظر واکسن تولیدی شرکت نیواد فارمد دارای تکنولوژی تولید جدیدتری بوده و دارای عوارض و حساسیت کمتری است. همچنین حساسیت به تخم مرغ را نیز در افرادی که این حساسیت را دارند در این واکسن نخواهیم داشت.

عبدالغفاری افزود: امسال طبق گفته متخصصین عفونی، آنفلوآنزا بسیار شایع‌تر از سال‌های پیش بود و تعداد بسیار زیادی از بیماری‌های تنفسی امسال آنفلوآنزا بودند. با این وجود که سال‌های پیش معاونت بهداشت و مرکز بیماری‌های واگیر تامین واکسن آنفلوآنزا را در دستور کار قرار می‌دادند، امسال این اتفاق نیفتاد. با وجود تمام مشکلاتی که قبل از ورود این واکسن به بازار ایجاد شد و تاکنون نیز ادامه دارد، ما برای فصل پاییز امسال، تعداد یک میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا تولید کردیم و تمام مطالعات زیر نظر وزارت بهداشت انجام شده و مورد تایید آن‌ها بود، اما پس از گذراندن مراحل بسیار سخت، از آبان ماه مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر، ما را درگیر هزاران ادعا و نقطه نظر کردند که برای هر کدام از آن‌ها هم پاسخ مستند را ارسال کردیم و بعد از آن هم هر روز بهانه جدیدی آوردند که در تمام مکاتبات ما با وزارت بهداشت وجود دارد. در عین حال، همانند همه سال‌های گذشته، واکسن خارجی را وارد کردند و مشکلی نداشتند.
وی ادامه داد: سازمان غذا و دارو همیشه حمایت کرده و معاونت بهداشتی و به خصوص مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر، همکاری مناسبی نداشتند. این در حالی است که ما این میزان نیاز کشور را با این تکنولوژی بالا تامین می‌کنیم.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان داخلی اظهار کرد: یک شرکت دانش بنیان داخلی پس از سال‌ها و صرف هزینه‌های بسیار، واکسن داخلی آنفلوآنزا را تولید کرده و نباید این طور برخورد شود. ما بارها درخواست جلسه دادیم، ولی زمان به هدر رفت.
وی در ادامه از وزارت بهداشت خواست: خواسته شرکت نیواد فارمد سلامت، مشخص و منطقی است. آن هم این‌که با این واکسن مطابق قانون و معادل واکسن‌های معادل آن برخورد شده و جهت مصرف در افراد نیازمند این واکسن تهیه و خریداری شود. همان‌طور که در سال‌های گذشته درباره واکسن‌های خارجی آنفلوآنزا این اقدام انجام شد. عبدالغفاری گفت: تمام مستندات ما مشخص و آماده است.

واکسن آنفلونزای ایرانی در انبار؛ واکسن وارداتی در مراکز!

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
باحضور رئیس سازمان سینمایی و معاونین و مدیران سینمایی

خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای سینمایی مورد تقدیر قرار گرفتند / بزرگداشت صدرعاملی، موسوی، جیرانی، اسماعیلی

۱۵:۴۱  -  ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
گفتگو دیباچه با اصغر همت، درباره‌ی توقیف نمایش‌ها و وضعیت این روز‌های تئاتر

نهاد‌های غیرمرتبط در تئاتر دخالت نکنند / تا زمانی که از پایه مشکلات حل نشود، تئاتر ما به مثابه خانه روی شن است

۱۱:۱۹  -  ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
گفت و گو دیباچه با تهیه‌کننده و کارگردان نماهنگ مسافران خورشید

ساخت نماهنگ تاریخی همانند فیلم تاریخی پرهزینه‌ است/ استفاده از تابلوی ظهر عاشورای مرحوم استاد اسماعیل زاده در نماهنگ

۱۵:۵۰  -  ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
تاسوعا و عاشورای حسینی در قاب تصویر دیباچه؛

وقتی باران اشک، موسیقی زمین و آسمان می‌شود

۱۲:۴۸  -  ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
دبیر فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد

وزارت میراث فرهنگی نگاه حمایتی به بافت تاریخی یزد داشته باشد/ سازه‌های خشتی یزد در معرض خطر سیل قرار دارد

۱۰:۳۵  -  ۲۲ مرداد ۱۴۰۱
معرفی کتاب به روایت دیباچه

واقعه عاشورا و شخصیت والای امام حسین (ع) در قلم نویسندگان

۱۰:۴۱  -  ۲۰ مرداد ۱۴۰۱
نسل طلایی شعر و موسیقی، بازهم ستاره ای را از دست داد

« سایه » ادبیات رفت

۱۰:۲۰  -  ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
پربازدیدها
آخرین اخبار