شنبه ۱۱ تير ۱۴۰۱  |  Saturday, 02 July 2022

دیباچه

کد خبر: ۵۱۴۶۰
تاریخ انتشار : ۰۸ : ۱۱ - ۰۳ بهمن ۱۴۰۰

«دیباچه»- احسان انصاری: حذف پرسپولیس و استقلال از آسیا، پیامدهای منفی برای ورزش کشور خواهد داشت. این دو تیم در آسیا دارای جایگاه مهمی  هستند و فقدان این تیم ها در بازی های آسیایی می تواند به اعتبار فوتبال کشور ضربه بزند.«دیباچه» برای بررسی مهم ترین چالش های مدیریت ورزش کشور و رویکردی که حمید سجادی در وزارت ورزش در پیش گرفته  با « مهدی دادرس »  مدیر باسابقه ورزشی کشور و  عضو کمیته استیناف فدراسیون فوتبال گفت وگو کرده است. دادرس در این زمینه معتقد است: « برخی نهادها تلاش می کنند افرادی را وارد ورزش کشور کنند که منافع آنها را دنبال کند.وزیر ورزش نیز در شرایطی است که اگر اولین فرد تحمیلی را قبول کند ،مجبور است تا پایان دوران مدیریتش افراد زیادی را بپذیرد». در ادامه ماحصل این گفت وگو را می خوانید : 

اغلب مدیران ورزشی، در پشت پرده، توسط جریان‌هایی خاص انتخاب می‌شوند / حذف پرسپولیس و استقلال نشان دهنده مشکلات ساختاری در ورزش کشور است

*مهم ترین پیامدهای حذف استقلال و پرسپولیس از آسیا برای فوتبال ما چیست؟

حذف دو تیم پر طرفدار کشور از آسیا نشان داد که در مدیریت و ساختار ورزش با مشکلات جدی مواجه هستیم.شاید اگر چنین اتفاقاتی رخ ندهد، کسی به فکر حل مشکلات ساختاری ورزش نیست.کارشناسان و نخبگان، مُرَتب این مشکلات را متذکر شده اند، اما مسئولان توجه نکرده اند تا چنین اتفاقی برای ورزش کشور رخ بدهد.امروز که این اتفاق افتاده برخی تلاش می کنند تقصیر را گردن دیگران بیاندازند. این در حالی است که در این ماجرا همه مقصر هستند.با متهم کردن دیگران مشکلی حل نمی شود. کسانی که دیگران را متهم می کنند در مرحله نخست خود متهم هستند.پیامدهای ناگوار این ماجرا نیز گریبانگیر هواداران این دو باشگاه خواهد شد و هواداران افسوس می خورند که چرا تیم هایشان که می توانستند در آسیا دارای جایگاه باشند، به راحتی و با سوء مدیریت از این بازی ها حذف شوند.نکته مهم این است که باید از این اتفاقات درس بگیریم و اجازه ندهیم این اتفاقات دوباره تکرار شود.مسببان این قضیه نباید با افتخار بگویند به کنفدراسیون فوتبال آسیا دروغ گفته اند.باید دروغ ها را کنار گذاشت و صادقانه با موضوع برخورد کرد تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کنیم.ای اف سی دارای قوانینی است که براساس این قوانین عمل می کنند. هنگامی که باشگاه های معتبر ما از ظرفیت های حرفه ای به معنای واقعی برخوردار نیستند،طبیعی است که چنین اتفاقاتی رخ می دهد و فوتبال ما چنین فرصت هایی را از دست می دهد.

*مدیران این دو باشگاه در سالیان اخیر  به صورت مرتب تغییر کرده اند و برخی حتی یک فصل نیز مدیریت این باشگاه ها را  برعهده ندارند و خیلی زود این پست را ترک می کنند.آیا این تغییر مدیریت ها  به این دو باشگاه  ضرر نزده است؟

برخی عنوان می کنند باید در ورزش ثبات مدیریت وجود داشته باشد.ثبات مدیریت در ورزش خوب است و پیامدهای مثبتی دارد. با این وجود، مدیری که توانایی ندارد و نتیجه نمی گیرد باید کنار برود. نمی توان مدیری که از توانایی کافی برخوردار نیست را همچنان در سمت خود ابقا کرد.اغلب مدیرانی که انتخاب می شوند در پشت پرده، توسط جریان ها و نهادهای خاصی حمایت می شوند تا در راستای خواسته های آنها حرکت کنند.این گونه مدیران به دلیل اینکه از تخصص و توانایی کافی برخوردار نیستند نه تنها مشکلات را حل نمی کنند،بلکه مشکلات جدیدی نیز به وجود می آوردند و پس از مدت کوتاهی به دلیل اینکه متوجه می شوند در این باتلاق نمی توانند دست و پا بزنند، عطای مدیریت را به لقای آن می بخشند و می روند.در این میان، آن کسی که لطمه می خورد ،باشگاه ها و هواداران هستند.به همین دلیل انتخاب های اولیه مدیران، دارای اهمیت زیادی است و باید در این زمینه دقت کرد.نباید در انتخاب مدیران تحت تأثیر برخی نهادهای قدرت قرار گرفت و فردی را انتخاب کرد که مجبور شویم دوباره او را تغییر بدهیم.

اغلب مدیران ورزشی، در پشت پرده، توسط جریان‌هایی خاص انتخاب می‌شوند / حذف پرسپولیس و استقلال نشان دهنده مشکلات ساختاری در ورزش کشور است

*ارزیابی شما از تا این لحظه از عملکرد آقای سجادی در وزارت ورزش  چیست؟آیا مسیری که ایشان در مدیریت ورزش در پیش گرفته اند می تواند نتیجه مطلوبی برای ورزش کشور به همراه داشته باشد؟

من معتقدم در مرحله نخست باید به مدیران فرصت داد تا ایده های خود را اجرایی کنند. با این وجود از همان ابتدایی که یک مدیر کار خود را آغاز می کند و اولویت های خود را مشخص می کند، می توان تشخیص داد که در آینده قرار است چه اتفاقی رخ بدهد.من زیاد فضا را مثبت نمی بینم و گمان می کنم برخی افراد به ایشان تحمیل می شوند. افق روشنی مشاهده نمی شود و بیشتر کار به امور روزمره می گذرد.به نظر می رسد برخی نهادها تلاش می کنند افرادی را وارد ورزش کشور کنند که منافع آنها را دنبال کند.وزیر ورزش نیز در شرایطی است که اگر اولین فرد تحمیلی را قبول کند مجبور است تا پایان دوران مدیریتش افراد زیادی را بپذیرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
ابراهیم فروزش کارگردان و فیلمنامه نویس سینما در گفتگو با دیباچه مطرح کرد

ارگان‌های دولتی ما بودجه کمی در سال برای ساخت یک فیلم بلند دارند / امیدوارم این کارگروه فارابی قدم‌های مثبتی بردارد

۱۷:۰۳  -  ۰۴ تير ۱۴۰۱
گفت و گو دیباچه با جهانگیر کوثری تهیه کننده مطرح سینما

الزامی بودن نگاه سیاسی فیلم‌ها برای قبولی در جشنواره های خارجی را قبول ندارم ؛ آیا رنگ خدا سیاسی بود؟

۱۳:۱۸  -  ۰۲ تير ۱۴۰۱
غلامرضا مازندرانی، سرمربی تیم ملی کبدی در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد

هر اردوی تیم‌ملی برای فدراسیون ۱۵۰ میلیون آب می‌خورد/ برای حضور در لیگ جهانی سهمیه بیشتری را تقاضا خواهیم کرد

۱۱:۵۴  -  ۰۲ تير ۱۴۰۱
مدیر سینما سپیده، تهیه‌کننده فیلم تقاطع و یک منتقد سینما در گفت و گو با دیباچه مطرح کردند؛

طرح شناور بلیط سینما ، گیشه را پرُ رونق می‌کند/ حوزه هنری با اموال بیت‌المال فیلم خوب بسازد/ این طرح در نقش مُسَکِن عمل می‌کند

۱۶:۳۶  -  ۰۶ تير ۱۴۰۱
پربازدیدها
آخرین اخبار