شنبه ۱۱ تير ۱۴۰۱  |  Saturday, 02 July 2022

دیباچه

کد خبر: ۵۱۴۱۵
تاریخ انتشار : ۲۹ : ۱۶ - ۲۵ دی ۱۴۰۰
گفتگو دیباچه با خسرو معتضد تاریخ نگار
مشکلات اقتصادی به گونه‌ای گریبان ناشران را گرفته است که آن‌ها تلاش می‌کنند با حذف تعدادی از صفحات، کتاب‌ها را با قیمتی مناسب در اختیار مردم قرار بدهند.

نسرین خدایاری : صنعت نشر کشورمان در سال‌های اخیر با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم کرده است. این در صورتی است که کتاب و محصولات فرهنگی مکتوب،نقش بسزایی در ارتقای سطح فرهنگی جامعه دارند و می‌توانند وقایع تاریخی، پیشرفت‌های علمی و دست‌آورد‌های بشری را ماندگار کنند. ما در این گزارش یکی از راهکار‌های ناشران برای خروج از بحران‌های فعلی را برای شما بازگو می‌کنیم تا بدانید معضلات اقتصادی که در روز‌های پس از همه‌گیری ویروس کرونا اقشار مختلف جوامع بشری و به تبع آن جامعه ما را درگیر خود کرده‌اند، چگونه موجب تشدید مشکلات فعالان تولید محصولات فرهنگی مکتوب به ویژه کتاب شده‌اند و این امر چه عواقب فرهنگی خواهد داشت؟

گفتنی است که ما هم‌اکنون در آستانه برگزاری دومین نمایشگاه مجازی کتاب قرار گرفته‌ایم. نمایشگاه مجازی کتاب در سال‌های اخیر با هدف قطع زنجیره ابتلا به ویروس کرونا جایگزین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شده است و تلاش می‌کند ارتباط میان اقشار مختلف جامعه با کتاب را حفظ، تقویت و مستحکم کند. این نمایشگاه راهی برای دستیابی آسان مردم به کتاب است.

دولت ونهادهایش از رقابت با بخش خصوصی دست بردارند تا مشکلات صنعت چاپ و نشر کم شود / ناشر می‌گوید با قیمت قبلی، ۲۰۰ صفحه از مقدمه کتابت حذف می‌شود!

خسرو معتضد تاریخ‌نگار به دیباچه گفت: برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران کار خوبی است، اما دولت محترم طوری کاغذ را گران کرده که قیمت کتاب برای مصرف کننده بسیار زیاد شده است. من اطلاع دارم هم‌اکنون کاغذ بندی ۷۵۰ تا۸۰۰هزار تومن در اختیار چاپخانه دار‌ها وناشران قرار می‌گیرد. در چنین شرایطی من نویسنده کتابی دارم که بابت انتشارش با ناشران قرار داد بسته ام نو می‌توانم آثارم را چاپ و منتشر کنم.

او افزود: من کتاب سایه به سایه رضا شاه را با اتکا به خاطرات دکتر محمد سجادی وزیر راه رضا شاه را نوشتم و مردم استقبال خوبی از آن داشتند. چاپ اول کتاب مذکور با قیمت ۱۵۰ هزار تومان در دسترس علاقمندان قرار گرفت. حالا ناشر می‌گوید اگر بخواهد چاپ بعدی کتاب را با همان قیمت ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار تومان به مردم ارائه دهد باید ۲۰۰صفحه از مقدمه آن را حذف کند. این در صورتی است که مقدمه کتاب سایه به سایه رضا شاه بسیار اهمیت دارد، چون در صفحات آن دکتر محمد سجادی معرفی شده است.

این تاریخ نگار تأکید کرد: بهتر است دولت ونهادهایش از رقابت با بخش خصوصی دست بردارند تا کمی از مشکلات صنعت چاپ و نشر کشورمان کم شود.

انتهای پیام/

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
ابراهیم فروزش کارگردان و فیلمنامه نویس سینما در گفتگو با دیباچه مطرح کرد

ارگان‌های دولتی ما بودجه کمی در سال برای ساخت یک فیلم بلند دارند / امیدوارم این کارگروه فارابی قدم‌های مثبتی بردارد

۱۷:۰۳  -  ۰۴ تير ۱۴۰۱
گفت و گو دیباچه با جهانگیر کوثری تهیه کننده مطرح سینما

الزامی بودن نگاه سیاسی فیلم‌ها برای قبولی در جشنواره های خارجی را قبول ندارم ؛ آیا رنگ خدا سیاسی بود؟

۱۳:۱۸  -  ۰۲ تير ۱۴۰۱
غلامرضا مازندرانی، سرمربی تیم ملی کبدی در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد

هر اردوی تیم‌ملی برای فدراسیون ۱۵۰ میلیون آب می‌خورد/ برای حضور در لیگ جهانی سهمیه بیشتری را تقاضا خواهیم کرد

۱۱:۵۴  -  ۰۲ تير ۱۴۰۱
مدیر سینما سپیده، تهیه‌کننده فیلم تقاطع و یک منتقد سینما در گفت و گو با دیباچه مطرح کردند؛

طرح شناور بلیط سینما ، گیشه را پرُ رونق می‌کند/ حوزه هنری با اموال بیت‌المال فیلم خوب بسازد/ این طرح در نقش مُسَکِن عمل می‌کند

۱۶:۳۶  -  ۰۶ تير ۱۴۰۱
پربازدیدها
آخرین اخبار