شنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۲  |  Saturday, 23 September 2023

دیباچه

کد خبر: ۵۱۳۷۷
تاریخ انتشار : ۰۵ : ۱۷ - ۱۸ دی ۱۴۰۰

میدیا فرج نژاد می گوید ما دو نوع موسیقی تجاری و دلی داریم که تکلیف موسیقی های تجاری معلوم است و مخاطبان این نوع موسیقی فقط به دنبال سرگرمی هستند. کسانیکه در این حوزه فعالیت می کنند و یا به کنسرت ها می روند حتی دغدغه بیماری کرونا را ندارند و فقط به دنبال هیجان هستند.
میدیا فرج نژاد نوازنده و آهنگساز در گفتگو با خبرنگار موسیقی دیباچه گفت: هم اکنون در حال کار روی پروژه «تار و تاریخ» هستم که این پروژه ارتباط مستقیمی با میراث فرهنگی و بناهای تاریخی دارد. این پروژه شامل ۷۰ اثر موسیقایی و ۳۵۰ دقیقه ویدیو است.

میدیا فرج نژاد با «تار و تاریخ» می آید/ مخاطبان موسیقی تجاری فقط به دنبال تفریح و سرگرمی هستند
این نوازنده در ادامه بیان کرد: من علاقه خاصی به تاریخ دارم و معتقدم رابطه عمیقی بین مکان‌های تاریخی با موسیقی وجود دارد و این ارتباط بین بناهای تاریخی در هر منطقه با موسیقی همان منطقه بسیار عمیق‌تر است. شروع این پروژه از اصفهان بود و این پروژه تا کنون به شهرهای اصفهان، یزد و نیشابور سفر کرده است. این پروژه همچنان به کار خود ادامه می‌دهد و به شهرها و استان‌های دیگر کشورمان هم سفر خواهد کرد. در «تار و تاریخ» ابتدا بنای مورد نظر انتخاب می‌شود. سپس قطعه‌ای براساسِ حال و هوای آن بنا و لوکیشن ساخته و ضبط می‌شود و در ادامه تیمِ نوازندگان برای ضبطِ موزیک ویدیو به شهر مورد نظر سفر می‌کنند.
این آهنگساز در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا مخاطبان بعد از دو سال دوری از کنسرت ها می توانند با موسیقی و فضای کنسرت ها ارتباط برقرار کنند، تاکید کرد: واقعیت این است که ما دو نوع موسیقی تجاری و دلی داریم که تکلیف موسیقی های تجاری معلوم است و مخاطبان این نوع موسیقی فقط به دنبال سرگرمی هستند. کسانیکه در این حوزه فعالیت می کنند و یا به کنسرت ها می روند حتی دغدغه بیماری کرونا را ندارند و فقط به دنبال هیجان هستند.
این هنرمند عنوان کرد: موسیقی جدی موضوعی کاملا متفاوت دارد زیرا هنرمندان این حوزه به دنبال ارائه موسیقی درست هستند و فقط به فکر برگزاری کنسرت نیستند. بسیاری از کسانیکه موسیقی تجاری ارائه می دهند دو سال با یک رپرتوار مشخص به صحنه می روند ولی در موسیقی جدی هنرمند به دنبال این است که مردم را با موسیقی خوب آشنا کنند.
وی در پایان گفت: باید بپذیریم که مسئولین اصلا به فکر موسیقی جدی نیستند و هنرمندان موسیقی به تنهایی این وظیفه را به دوش می کشند البته که این افراد هر دو سال یک بار عوض می شوند ولی هنرمندان ثابت و ماندگار هستند.


گفتگو از غزاله سعادتی

برچسب ها: میدیا فرج نژاد
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
در گفت و گو دیباچه با کارگردان مجموعه انیمیشن "دشت پرماجرا" مطرح شد

مخاطبان، تفاوت‌های قابل توجهی را در انیمیشن « دشت پرماجرا » مشاهده می کنند!

۱۷:۰۱  -  ۱۹ شهريور ۱۴۰۲
پژوهشگر فرهنگ عامه و موسیقی نواحی و آیینی در گفتگو با دیباچه:

ایرانیان در طول قرن‌ها یادگرفتند در سوگ یا سور به یاد خدا باشند/ پیشنهاد ثبت ملی مناقب خوانی به عنوان میراث موسیقی ایران

۱۵:۴۸  -  ۲۲ شهريور ۱۴۰۲
گفت و گو دیباچه با دبیر علمی مرحله استانی جشنواره شعردفاع مقدس و مقاومت ویژه تهران

جشنواره شعر دفاع مقدس و مقاومت بستر مناسبی برای شاعران حوزه ادبیات پایداری است

۱۵:۱۸  -  ۱۹ شهريور ۱۴۰۲
سرمربی سابق تیم ملی والیبال بانوان در گفتگو با دیباچه؛

دهمی آسیا نتیجه جوان گرایی است/ حضور ۷ تیم در لیگ امسال تاثیر منفی دارد

۱۵:۴۱  -  ۱۸ شهريور ۱۴۰۲
گزارش اختصاصی دیباچه از دومین نشست رسانه‌ای جشن مهر سینمای ایران؛

مدیر کل امور استان‌های سازمان سینمایی مدعی شد: «مهر سینمای ایران» می‌خواهد سینما را در سبد مردم قرار بدهد!

۱۴:۰۲  -  ۲۱ شهريور ۱۴۰۲
تهیه کننده و مجری نمایش «از سقیفه تا شام» در گفت‌وگو با دیباچه:

مفاهیم دینی تنها برای نشان دادن غصه و تراژدی نیست | همیشه نباید برای نمایش از سلبریتی‌ها استفاده کرد

۱۲:۲۳  -  ۱۸ شهريور ۱۴۰۲