دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱  |  Monday, 06 February 2023

دیباچه

کد خبر: ۵۱۱۸۱
تاریخ انتشار : ۵۶ : ۱۶ - ۳۰ آبان ۱۴۰۰

ایده‌پرداز عروسک میراثک از ارسال نامه‌های میراثک برای دوستان این عروسک خبر داد.

نسرین خدایاری : نامه نگاری از سالیان دور تا به امروز همواره یکی از راه های ارتباط افراد با یکدیگربوده است.برخی از ما تجربه نامه نگاری را داریم و می دانیم که نامه ها حاوی پیامهای مهم و ارزشمندی است.

 سمانه آقایی ایده‌پرداز عروسک میراثک در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ديباچه از نامه‌هايي گفت که میراثک برای دوستانش می‌نویسد و با تمبر اختصاصی خودش ارسال می‌کند. او بیان کرد: مدتی است که میراثک برای بچه‌ها نامه می‌نویسد. میراثک در نامه‌هايش به نوعی میراث فرهنگی و طبیعی کشورمان را به بچه‌ها معرفی می‌کند. در حقیقت نگارش و ارسال این نامه‌ها راهی است برای جلب توجه بچه‌ها به موضوعات حوزه میراث فرهنگی و طبیعی ایران. باید به این نکته هم اشاره کنم که متن نامه‌ها شبیه به هم نیست و هر نامه متن منحصربفرد خودش را دارد. میراثک در کنار نامه‌های خودش، یک فرفره کوچک هم برای دوستان ارسال می‌کند. این فرفره همان فرفره‌ای است که در داستان‌های منتشر شده میراثک به آن اشاره شده است. در داستان‌های میراثک چنین آمده است که این عروسک عموما به دوستانش فرفره هدیه می‌دهد. او افزود: در پایین هر نامه در انتهای متن نامه، مهر مخصوص میراثک هم زده می‌شود که این یکی از ویژگی‌های خاص نامه‌های میراثک است.

_نامه‌های میراثک چگونه به دست بچه‌ها می‌رسد؟

برخی از نامه‌های میراثک به صورت رایگان در اختیار مروجان کتابخوانی قرار گرفته است و قرار است به این شکل به دست بچه‌های مناطق کم‌برخوردار برسد.

و برخی دیگر از نامه‌ها برای کسانی که برای دریافت نامه‌های مذکور عجله دارند یا دلشان می‌خواهد نامه‌ای از طرف میراثک داشته باشند ارسال می‌شوند که این مورد دوم هزینه دارد. بخشی از این هزینه بابت ارسال و تحویل زود‌هنگام نامه است و بخش دیگر با هدف تامین هزینه‌های اولیه مواد اولیه، آماده‌سازی نامه‌ها و ارسال آن برای مناطق کم‌برخوردار است.

میراثک برای دوستانش نامه می‌نویسد/چه آینده‌ای برای میراثک رقم می‌خورد

_می‌دانید که در ماه‌های اخیر درباره آینده شهرهای تاریخی چون اصفهان و شیراز هشدار داده شده است، میراثک چه کاری برای ایجاد حساسیت نسبت به آینده این شهرها در سطح جامعه انجام می‌دهد؟

من فعلا بیشتر روی آشناسازی بچه‌ها با میراث فرهنگی کشورمان تمرکز کرده‌ام و هنوز تصمیمی برای ایفای نقش میراثک در زمینه حساسیت‌زایی نسبت به آینده میراث فرهنگی نگرفته‌ام البته در برخی از داستان‌های منتشر شده میراثک به این مسئله که بچه‌ها در زمان بازدید از میراث فرهنگی نباید به میراث ملی کشورشان آسیب بزنند، اشاره کرده‌ایم. البته در نظر دارم و برنامه‌ریزی کرده‌ام که میراثک در گام‌های بعدی خودش به مباحثی چون وندالیسم و حفاری‌های غیر مجاز بپردازد. 

_ چه برنامه‌ای برای آینده میراثک دارید؟ 

اگر امکانش باشد مایلم در آینده کتابخانه و موزه سیار میراثک را راه بیاندازم. در یکی از داستان‌های میراثک چنین آمده است که میراثک سه‌چرخه خودش را تبدیل به کتابخانه‌ای سیار کرده و در شهرها و روستاها می‌چرخد و با بچه‌ها کتاب می‌خواند. شاید در آینده این رویا را به واقعیت تبدیل کردم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
بهروز افخمی به خانه رسانه آمد( ویدئو )

آغاز جشنواره ۴۱ بدون دیدن رنگ افتتاحیه !

۱۸:۱۰  -  ۱۲ بهمن ۱۴۰۱
اختصاصی دیباچه| اعتراض تهیه کننده فیلم سینمایی « یادگار جنوب» به نحوه میزبانی جشنواره فیلم فجر!

اگر میزبانی خوبی نشود،قید حضور در کاخ رسانه را می زنم / شنیده های خبرنگار دیباچه : بازیگران چهره « یادگار جنوب » به نشست خبری نمی روند!

۱۳:۰۳  -  ۱۲ بهمن ۱۴۰۱
دبیر جشنواره بین المللی فیلم فجر در نشست خبری با اصحاب رسانه مطرح کرد

امسال شرایط سختی را جهت برگزاری جشنواره فیلم فجر داشتیم / سینمادوستان با ترافیک ویژه‌ای از فیلم‌ها روبرو خواهند بود

۱۱:۲۹  -  ۱۰ بهمن ۱۴۰۱
عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس در گفت‌وگو با دیباچه:

بودجه فرهنگ و هنر در سال 1402 مورد بی‌توجهی قرار گرفته است/ به دنبال اصلاح بودجه فرهنگ و هنر هستیم  

۱۲:۰۸  -  ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
پربازدیدها
آخرین اخبار