چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰  |  Wednesday, 08 December 2021

دیباچه

کد خبر: ۵۱۱۰۹
تاریخ انتشار : ۵۹ : ۱۷ - ۱۰ آبان ۱۴۰۰
پایتخت کتاب ایران به صورت سالانه انتخاب می‌شود، ولی به راستی چه نتایج بلند مدتی خواهد داشت؟

نسرین خدایاری :  مسئولان فرهنگی و هنری کشورمان در سالهای اخیر متوجه شدند که سرانه سالانه  مطالعه کشور بسیار پایین است.آنها به خوبی از تاثیر میزان مطالعه اقشار مختلف جامعه روی وضعیت کشور آگاهی داشتن،د پس تلاش کردند قبل از هر کاری با انجام اقدامات مثمرثمر ،زیرساخت های لازم برای افزایش مطالعه را فراهم و تقویت کنند.در این مرحله طرح های مختلفی پیشنهاد و مطرح شدند که یکی از آنها انتخاب سالانه پایتخت کتاب و روستای دوستدار کتاب در قالب ویژه برنامه های هفته کتاب بود.این طرح پس از پذیرش با توجه به تجربه های جهانی اجرایی شد.

طرح پایتخت کتاب ایران چگونه به مسیر خود ادامه میدهد؟

مسئولان انتخاب پایتخت کتاب سال، از مسئولان فرهنگی استان های مختلف خواستند که طرح های خود برای تقویت زیرساخت های فرهنگی مرتبط با کتاب و مطالعه را تدوین کرده و به دبیرخانه همایش بفرستند.استان های مختلف چنین کاری را انجام دادند و سپس یک استان به عنوان اولین پایتخت کتاب ایران معرفی شد.این استان جایی بجز اهواز نبود.

مسئولان انتخاب پایتخت کتاب ایران، باور داشتند که معرفی یک استان به عنوان پایتخت کتاب ،مسئولان سایر استان ها را تشویق میکند که برای فراهم کردن زیرساخت های مشخص شده گام بردارند تا بتوانند در سال های آینده عنوان پایتخت کتاب کشور را به استانشان احتصاص دهند .

« خبرنگار دیباچه » در این  گزارش به سراغ« محمد سلگی »  دبیر نخستین دوره انتخاب پایتخت کتاب ایران رفت تا از او بپرسد طرح مذکور پس از گذشت چند سال  تا چه اندازه به اهداف اولیه اش نزدیک شده است؟ « سُلگی » البته ترجیح داد تا در جملاتی کوتاه پاسخ سوال را بدهد که در ادامه می خوانید :

" اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای انتخاب و معرفی شهر و روستای علاقمند و مشوق کتاب و کتابخوانی تلاش کند،کار ارزنده ای است .لذا مسئولان شهرهای مختلف کشورمان به تکاپو افتادند تا با فراهم کردن و تقویت زیرساخت های لازم، امتیاز کافی را برای انتخاب شهرشان به عنوان پایتخت کتاب ایران اخذ کنند.بعدها مسئولان شهر منتخب، همچنان به فعالیت برای فراهم کردن و تقویت  زیرساخت های مد نظر فعالیت می کردند و قرار بود این فعالیت ها در سال های بعد همچنان ادامه داشته باشند؛ البته من ارزیابی نکردم که شهرهای منتخب تا چه اندازه به تعهد خود عمل کرده اند، هرچند گزارش هایی که در سالهای اول به دست ما می رسید نشان می داد که تحولات و تغییرات مثبتی در شهرهای معرفی شده به عنوان پایتخت کتاب ایران صورت می گرفت البته قطعا افت و خیزهایی در جریان تداوم مسیر انتخاب سالانه پایتخت کتاب ایران رخ داده است و من در جریان این افت و خیزها نیستم. " 

طرح پایتخت کتاب ایران چگونه به مسیر خود ادامه میدهد؟

گفتنی است که ارزیابی طرح هایی چون پایتخت کتاب ایران به دلیل اهمیت بالای مبحث مطالعه ، یکی از تکالیف مهم مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر نهادها و سازمان های فرهنگی  و هنری کشور است ؛ این در صورتی است که هم اکنون هیچکدام از مسئولان مربوطه ارزیابی دقیقی از این موضوع ارائه نداده اند و باید منتظر ماند و دید تا  گزارشی از عملکرد طرح های مذکور ارائه خواهد شد یا نه. 

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گفت و گو « دیباچه » با شاهین فرهت موسیقی دان برجسته کشورمان

هنرمند در شرایط سخت نمی‌تواند اثر ماندگار خلق کند/ باید بودجه مناسبی به فرهنگ و هنر اختصاص یابد

۱۹:۱۱  -  ۱۶ آذر ۱۴۰۰
کیوان ساکت نوازنده مطرح تار و سه تار در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد

هیچ تهیه کننده ای از انتشار آلبوم حمایت نمی کند/ جای سواله که چرا در تمامی این سالها فکری برای قانون کپی رایت در ایران نشده است !

۱۶:۲۹  -  ۱۴ آذر ۱۴۰۰
فیلم | آیا چیزی بنام ناظر کیفی در پلتفرم‌های نمایش خانگی و ساترا وجود دارد؟

گاف عجیب کارگردان و تدوینگر سریال « جزیره » ؛ وقتی میترا حجار دیالوگ اش را از روی کاغذ می خواند و به راحتی هم پخش می شود!

۱۷:۵۹  -  ۱۶ آذر ۱۴۰۰
گفت و گو « دیباچه » با بازیگر نقش امام خمینی ( ره )

صحبت‌های جالب "شکرخدا گودرزی" درباره نوع شخصیت پردازی در آثار تاریخی و معاصر

۱۵:۱۶  -  ۱۶ آذر ۱۴۰۰
گفتگو «دیباچه» با "مهرداد فرید" نویسنده، کارگردان و تهیه کننده سینما

کارکردن با صدا وسیما بروکراسی حجیم وسنگینی می‌طلبد |  گره برخی مشکلات سینما، فقط به دستان شخص اول و یا دوم مملکت باز می‌شود

۱۶:۴۰  -  ۱۵ آذر ۱۴۰۰
صحنه‌های تاسف آور در جریان رقابت‌های قهرمانی کشتی استان اردبیل

اخلاق پهلوانی در رقابت‌های کشتی، این روزها فراموش شده است !

۱۷:۳۸  -  ۱۴ آذر ۱۴۰۰
پربازدیدها
آخرین اخبار
پرطرفدار ترین ها