يکشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۰  |  Sunday, 28 November 2021

دیباچه

کد خبر: ۵۱۱۰۷
تاریخ انتشار : ۰۲ : ۱۶ - ۱۰ آبان ۱۴۰۰
گپ « دیباچه » با « صبا نجاتی» نویسنده و بازیگر جوان عرصه تئاتر

مینا قنبری :« صبا نجاتی »  نویسنده و بازیگر تئاتر درخصوص اجرای نمایش « دریم لند» در گفت و گو با « دیباچه» گفت: با شیوع بیماری کرونا و تعطیلی مدام سالن های نمایش , چند باری برای اجرای نمایش « دریم لند» اقدام کردیم زیرا اجرای نمایش در اسفند ماه 98 از نیمه قطع شده بود  و ما مجدد تصمیم به اجرای نمایش در تابستان 99 گرفتیم ،ولی دوباره همان روز سالن ها تعطیل شدند و دیگر نتوانستیم نمایش را روی صحنه ببریم همین اتفاق سبب شد تا بچه های گروه به دلیل مسائل مالی و اقتصادی  در کارهای دیگر عموما خارج از فضای تئاتر مشغول به کار شوند البته این اتفاق بین همه گروه های تئاتری مشترک بود. این روزها مشغول نوشتن متن جدیدی هستم که اگر شرایط کرونا بهتر شد بتوانیم برای اجرای آن اقدام کنیم.

نجاتی با اشاره به فضای سینمای صامت در نمایش « دریم لند» بیان کرد: ایده اولیه نمایش « دریم لند» توسط مرتضی جلیل دوست کارگردان این نمایش مطرح شد و ایده ایشان این بود که نمایش بدون کلام در فضای سینمای صامت اجرا شود ، درباره آن تحقیق کردیم و متوجه شدیم که کاراکتر چارلی چاپلین به فضایی که ما می خواهیم بسیار نزدیک است و از همین رو نمایشنامه را نوشتم و حین تمرین ها مدام بازنویسی شد و در نهایت اثری شد که روی صحنه رفت.

این نویسنده جوان درخصوص وضعیت تئاتر گفت: وضعیت این روزهای تئاتر برای همه مشخص است و قشر تئاتر بیشترین آسیب را دیدند , خیلی از بچه ها برای گذراندن زندگی در کارهای دیگری مشغول شدند و فرصت کار در تئاتر از آن ها گرفته شد . هنوز نمی دانیم که اگر اوضاع کرونا بهتر شود چه کسانی برمی گردند و آیا هنرمندان دوباره کار خواهند کرد یا خیر زیرا شرایط اقتصادی هم مناسب نیست.

« نجاتی »  در خصوص روی کار آمدن وزیر جدید گفت: فکر می کنم اهالی تئاتر به این نتیجه رسیده اند که خیلی وقت است به وضعیت هنرمندان تئاتر رسیدگی نمی شود و عملا گروهی هستیم که تنها گذاشته شده و ناامیدی سراسری میان گروه های تئاتری وجود دارد که امیدی برای تغییر وضعیت تئاتر با ورود مسئولان جدید را ایجاد نمی کند زیرا سال ها است تغییری در وضعیت تئاتر رخ نداده است. شیوع بیماری کرونا آسیب جدی به تئاتر وارد کرد و نمی دانم چقدر طول می کشد تا بتوانیم مجدد سرپا بایستیم ولی اگر هنوز تئاتر کار می کنیم فقط به خاطر بچه های تئاتر است . در دوران کرونا دیدیم که گروه های جوان و دانشجویی تلاش برای اجرای نمایش ها داشتند و از جان خود گذشتند و حتی بسیاری از آن ها بیمار شدند و این گروه های جوان بودند که تئاتر را در این دو سال سرپا نگه داشتند .  

وی افزود:امیدوارم بتوانیم از مدیران و مسئولان مطلبه کنیم کمااینکه قبل از ما هم از مسئولان مطالبه کرده ولی نتیجه ای دریافت نکرده بودند.کار هنرمند تئاتر ارائه راهکار برای بهبود وضعیت تئاتر نیست , مدیران این عرصه باید در این حیطه تصمیم و آن را اجرایی کنند تا وضعیت هنر تئاتر و هنرمندان بهتر شود.

برچسب ها: صبا نجاتی
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
سوال و جواب دیباچه با بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون

«شیوا خنیاگر»: با گذشت سال ها، سوژه‌ها به سمت تکرار رفتند و اصالت خود را از دست دادند!

۱۴:۰۳  -  ۰۷ آذر ۱۴۰۰
گپ خودمانی «دیباچه» با علی مشهدی درباره سریال‌های طنزی که روزگاری «خیابان خالی کن» بودند

بازیگران مطرح ِحوزه طنز ، به خاطر متن و قصه خوب سریالها ،درخشیدند/مجری «سریالیست» ایرادهایی ازسریالم گرفت که منطقی نبود/ذره ای تلویزیون ما را درک کند

۱۱:۵۸  -  ۰۶ آذر ۱۴۰۰
بازیگر فیلم سینمایی «منصور» در گفتگو با دیباچه مطرح کرد:

محسن قصابیان: «منصور» عِرق ملی وامید را در جامعه بسط می‌دهد

۱۰:۳۷  -  ۰۶ آذر ۱۴۰۰
گفت و گو « دیباچه » با اسفندیار قره باغی ،خواننده پیشکسوتی که به صدای انقلاب مشهور است

معاونت هنری وزیر، پیشنهاد پست اداره کل موسیقی را به من داد | اولین کاری که می کنم، جلوی برگزاری کنســـرت ها را می گیرم؛زیرا همه آن ها پلی بک است!

۱۶:۴۵  -  ۲۹ آبان ۱۴۰۰
گلایه‌های بازیگر سریال"داستان یک شهر" و فیلم سینمایی"سجاده آتش" در گفتگو با پایگاه خبری دیباچه

ایرانمنش : مسئولان کشورمان برای مقابله با تهاجم فرهنگی فقط  شعار می‌دهند | دست‌اندرکاران  تولید برنامه‌های تلویزیونی محدود به افرادی خاص شده‌!

۱۳:۱۳  -  ۰۱ آذر ۱۴۰۰
پربازدیدها
پرطرفدار ترین ها