جمعه ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  Friday, 07 May 2021

دیباچه

کد خبر: ۵۱۰۱
تاریخ انتشار : ۵۲ : ۱۱ - ۲۴ بهمن ۱۳۹۴
فاطمه معتمدآریا، بازیگر، به گروه داوران فیلم و انیمیشن فهرست لاک‌پشت پرنده ملحق شد.

دیباچه:

فهرست لاک‌پشت پرنده در دورهٔ جدید خود بهترین‌های فیلم‌ و انیمیشن برای کودکان و نوجوانان را معرفی می‌کند.

این دوره که با انتشار ماهنامهٔ لاک‌پشت پرنده از دی ماه ۱۳۹۴ آغاز شده است، گروه‌های ارزیابی مختلفی برای داوریِ اسباب‌بازی، فیلم و انیمیشن، کتاب، فضای دیجیتال، محصولات شنیداری و موسیقی تشکیل شده و پیشنهادهای داوران هر ماه در مجلهٔ لاک‌پشت پرنده منتشر می‌شود.

دیباچه-فاطمه معتمد آریا


در توضیح شیوهٔ داوری و انتخاب آثار در بخش فیلم و انیمیشن فهرست لاک‌پشت پرنده آمده است: اگر می‌خواستیم هر اثر تولید شدهٔ رسانه‌ای را در این بخش بررسی کنیم، با این حجم تولیدات داخلی و خارجی از بین ژانرهای متعدد، از جُنگ و برنامه‌های تلویزیونی گرفته تا فیلم و سریال و انیمیشن، آن هم در این بازار شلوغ آثار مجاز و غیرمجاز تقریباً غیرممکن بود. در جلسات متعدد تصمیم بر این شد که در این گروه آثار دارای مجوز از وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی مورد بررسی قرار بگیرد. گروه داوران تصمیم گرفت فیلم‌های تولیدی دو سال اخیر را مورد بررسی قرار دهد و جُنگ‌ها را هم بررسی کند. هرچند، در بین حجم محصولات تولیدی با نام خاله... و عمو... کم نیست، اما اینکه کدام‌یک با استانداردهای درنظر گرفته شده هم‌خوان است، به دقت و دیدن تک‌تک آن‌ها نیاز دارد. برای همین داوران این گروه افرادی‌اند که کاملاً با این حوزه آشنایی دارند و مخاطب را می‌شناسند. در ترکیب گروه داوری از حضور فیلم‌نامه‌نویس، منتقد و بازیگر استفاده شده است و آن‌ها برای دیدن هر اثر، قصه و فیلم‌نامه، دوبله و ترجمه، تناسب گروه سنی و محتوا و مواردی چون احترام به حقوق قومیت‌ها و... درنظر می‌گیرند.

در اولین فهرست فیلم و انیمیشن لاک‌پشت پرنده، پدینگتون به کارگردانی پال کینگ تنها فیلم با امتیاز ۶ لاک‌پشت است. شهر موش‌ها به کارگردانی مرضیه برومند با امتیاز ۵ لاک‌پشت و کلاه‌قرمزی ۹۴ به کارگردانی ایرج طهماسب، رستم و سهراب به کارگردانی کیانوش دالوند، تارزان به کارگردانی رینهاد کلاس و ماجراهای ژول ورن از مؤسسهٔ فرهنگی هنری قرن ۲۱ با امتیاز ۴ لاک‌پشت‌ به این فهرست راه یافته‌اند.

گروه داوران فهرست فیلم و انیمیشن ماهنامهٔ لاک‌پشت پرنده در شمارهٔ اول این مجله عبارت‌اند از لیلی رشیدی، کیوان کثیریان، شاهین امین، روح‌الله بیات، گیسو فغفوری و حدیث لزرغلامی. در شمارهٔ جدید لاک‌پشت پرنده (بهمن ۹۴) اسامی داوران تغییر کرده و فاطمه معتمدآریا به گروه داوران لاک‌پشت پرنده ملحق شده است.

ایلنا نوشت: ماهنامهٔ لاک‌پشت پرنده با شعار لاک‌پشت پرنده، دستیار خانواده‌ها در خرید برای بچه‌ها به قیمت هشت هزارتومان روی دکه‌های مطبوعاتی (پخش نشرگس‌تر ۰۲۱۶۱۹۳۳۰۰۰) و در کتاب‌فروشی‌های معتبر (پخش ققنوس ۰۲۱۶۶۹۵۰۷۸۵) عرضه می‌شود.

گروه کتاب قدیمی‌ترین گروه ارزیابی فهرست لاک‌پشت پرنده است که در چهار سال گذشته بهترین کتاب‌های بازار کتاب کودک و نوجوان را معرفی کرده و هر فصل ضمیمهٔ فصلنامهٔ پژوهشنامهٔ ادبیات کودک و نوجوان منتشر شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
«فقیهه سلطانی»، بازیگر تلویزیون، تئاتر و سینما در گفتگو با دیباچه گفت:

تحمل ریتم کُند سریال‌های اخیر را ندارم | تصویری که از زن در سریال‌ها به نمایش در می‌آید را نمی‌پسندم!

۱۰:۴۰  -  ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰
«اصغر پیران»، خواننده و بازیگر سینما و تئاتر در گفتگو با دیباچه گفت:

بامداد افشار می‌گوید " جنس صدای من با آهنگسازی او سازگارتر است | من نه سبک دارم و نه تعزیه­ خوان هستم!

۱۲:۵۴  -  ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
گفتگو «دیباچه» با لیلا صبوحی نویسنده «نیوتن زیر دختر گردو»

 خودسانسوری در زنان نویسنده بیشتر است | این روز‌ها مشغول بازنویسی خاطره‌های پدرم هستم!

۱۱:۰۴  -  ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
پربازدیدها
آخرین اخبار