سه‌شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱  |  Tuesday, 16 August 2022

دیباچه

کد خبر: ۵۰۸۸۱
تاریخ انتشار : ۴۳ : ۱۳ - ۰۳ شهريور ۱۴۰۰

رییس سازمان غذا و دارو گفت: روابط عمومی شرکت فایزر اعلام کرده است که فقط با دولت‌ها در ارتباط خواهد بود و این یعنی توزیع این واکسن از طریق شرکت‌های خصوصی امکان‌پذیر نیست.

بنا بر اعلام شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمدرضا شانه ساز در پنجمین جلسه کمیسیون سلامت و پزشکی شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره واردات واکسن فایزر توسط بخش خصوصی، یادآور شد: در رابطه با بخش خصوصی و شائبه‌هایی که وجود دارد و مطرح است، تاکنون ۵۰ معرفی‌نامه به بخش خصوصی ارایه شد؛ برای مثال به اتاق بازرگانی پنج معرفی‌نامه داده شده که برای هیچ‌کدام اقدامی صورت نپذیرفته است. این در حالی است که روابط عمومی شرکت فایزر اطلاعیه داد فقط با دولت‌ها در ارتباط خواهیم بود و این یعنی توزیع این واکسن از طریق شرکت‌های خصوصی امکان‌پذیر نخواهد بود.

به گفته شانه ساز، هیچ شرکت واکسن‌سازی خصوصی قادر نخواهد بود وارد مذاکرات برای واردات واکسن شود و این تعامل و مذاکرات فقط از طریق دولت‌ها امکان‌پذیر خواهد بود.

۲۵ میلیون دُز واکسن تزریق شد

وی در ادامه با اشاره به تعداد دُزهای تزریق شده واکسن کرونا در کشور، اظهار داشت: تاکنون ۲۹ میلیون و ۶۶۵ هزار دُز واکسن در کشور آماده مصرف و حدود ۲۵ میلیون دُز تزریق شده است. همچنین ۲۶ میلیون و ۵۰۰ هزار دُز واکسن وارداتی است، سه میلیون و ۱۸۵ هزار دُز هم داخلی و تولید شرکت برکت است.
به گفته شانه ساز، از بین واکسن‌های وارداتی، سینوفارم بیش‌ترین تامین کننده بوده است. سرعت تزریق هم قابل

توجه است و پیش‌بینی شده در شهریور ماه حداقل ۳۰ میلیون دُز واکسن وارد کشور شود و تولیدکننده‌های جدید از این ماه وارد بازار می‌شوند.

رییس سازمان غذا و دارو: توزیع واکسن فایزر از طریق شرکت‌های خصوصی امکان پذیر نیست؛ روابط عمومی این شرکت گفته فقط با دولت‌ها در ارتباطیم!

وی ادامه داد: در ۶ ماهه دوم سال جاری، تولیدکننده‌ها مصرف را مدیریت خواهند کرد و تا پایان آبان ماه برنامه‌ریزی شده که ۸۰ میلیون دُز واکسن وارد کشور شود.

رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه مدیریت متمرکز و نظم اجتماعی در برخی کشورها مانند چین باعث کنترل این بیماری شد، اظهار داشت: چین به عنوان اولین کشوری که با ویروس کرونا مواجه شد، بیماری را کنترل کرد. مدیریت در این حیطه، مسأله‌ای فرهنگی و مرتبط با مدیریت کلان است که در این صورت می‌توان بیماری را کنترل کرد. در این زمینه باید با مردم صحبت و چالش‌ها مطرح شود. در حال حاضر میزان رعایت پروتکل‌ها به زیر ۴۰ درصد و به یک‌سوم جمعیت رسیده است. آمارها نشان می‌دهد در آبان ماه جاری پیک شدید را تجربه خواهیم کرد و اگر در زمینه رعایت پروتکل‌ها مدیریت کلانی صورت نپذیرد، میزان ابتلا و فوتی بیشتر می‌شود.

آخرین وضعیت واکسن‌های در حال تولید

شانه‌ساز با تاکید بر اینکه هفت تولیدکننده واکسن داخلی وجود دارد، اضافه کرد: از مجلس تا افکار عمومی برای تامین واکسن فشار وارد می‌کنند؛ بهترین واکسن در دسترس‌ترین است. اکنون شرکت رازی تاییدیه تولید در فاز ۲ را دریافت کرده است، همچنین شرکت میلاد دارو در حیطه ساخت واکسن کرونای خود که مزین به نام شهید فخری‌زاده است، تاییدیه فاز ۲ را دریافت کرده و می‌توانند تقاضای وارد کردن ۲ دُز به بازار را داشته باشند.

وی گفت: شرکت پاستور هم مجوز تولید محصول مشترکی با همکاری کوبا را دریافت کرده است. شرکت سیناژن نیز وارد فاز سه تولید شده و فناوری را از استرالیا گرفته است. نورا که وابسته به دانشگاه بقیه الله است فاز یک را تولید کرده و وارد فاز ۲ شده است. همچنین بحثی درباره تامین واکسن برای خانم‌های باردار و جوانان زیر ۱۸ سال مطرح بود که شرکت برکت پروپوزال خود را در این زمینه ارایه کرده است. همه این پلتفرم‌ها به سازمان جهانی بهداشت متصل می‌شوند تا مستندات خود را ارایه کنند.

۲۰ میلیون دُز واکسن از چین وارد شد

وی اظهار داشت: حدود ۲۰ میلیون دُز واکسن از کشور چین، پنج میلیون دُز واکسن آسترازنکا و بهمن‌ماه سال گذشته نیز حدود یک میلیون و ۲۰ هزار دُز واکسن اسپوتنیک از روسیه وارد کشور شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گفت و گو دیباچه با تهیه‌کننده و کارگردان نماهنگ مسافران خورشید

ساخت نماهنگ تاریخی همانند فیلم تاریخی پرهزینه‌ است/ استفاده از تابلوی ظهر عاشورای مرحوم استاد اسماعیل زاده در نماهنگ

۱۵:۵۰  -  ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
تاسوعا و عاشورای حسینی در قاب تصویر دیباچه؛

وقتی باران اشک، موسیقی زمین و آسمان می‌شود

۱۲:۴۸  -  ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
دبیر فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد

وزارت میراث فرهنگی نگاه حمایتی به بافت تاریخی یزد داشته باشد/ سازه‌های خشتی یزد در معرض خطر سیل قرار دارد

۱۰:۳۵  -  ۲۲ مرداد ۱۴۰۱
معرفی کتاب به روایت دیباچه

واقعه عاشورا و شخصیت والای امام حسین (ع) در قلم نویسندگان

۱۰:۴۱  -  ۲۰ مرداد ۱۴۰۱
نسل طلایی شعر و موسیقی، بازهم ستاره ای را از دست داد

« سایه » ادبیات رفت

۱۰:۲۰  -  ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
علیرضا زرین ‌دست فیلمبردار مطرح سینمای کشورمان در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد

فیلم های مناسبی برای انتخاب و شرکت در اسکار داریم / موقعیت مهدی در اسکار مورد توجه قرار نمیگیرد / با سکانس هایی از فیلم « قهرمان» ارتباط برقرار نکردم

۲۰:۴۴  -  ۰۷ مرداد ۱۴۰۱
روز شمار محرم به روایت دیباچه / ششم و هفتم محرم در قاب تصویر

اینجا ثانیه‌ها به سوگ نشسته اند

۲۰:۰۲  -  ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
تحلیل صادق ورمزیار و فرزاد آشوبی درباره موفقیت مربیان خارجی

گزارش دیباچه | هندوانه در بسته‌ای به نام لیگ بیست و دوم!

۲۰:۲۹  -  ۰۷ مرداد ۱۴۰۱
آخرین اخبار