دوشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۰  |  Monday, 20 September 2021

دیباچه

کد خبر: ۵۰۸۳۳
تاریخ انتشار : ۳۲ : ۱۱ - ۱۹ مرداد ۱۴۰۰

اعظم صفایی : « امیرکربلایی زاده» بازیگر طنز تلویزیون، تئاتر و سینما که این روزها در حال بازی در نقشی کوتاه در سریال " جیران" به کارگردانی « حسن فتحی» است، به تازگی کتابی  هم در زمینه استندآپ کمدی با نام  " واسخندیش " منتشر و روانه بازار کرده است، او در خصوص این اثر و ایده نگارش آن به خبرنگار دیباچه گفت: کتاب " واسخندیش" که به معنای وایسا، بخند، بیندیش است، ریشه در زبان پهلوی دارد و اولین کتاب تخصصی استندآپ کمدی است که به مهارت‌های این هنر ارزشمند می‌پردازد. در ایران  تنها دو کتاب در زمینه استندآپ کمدی وجود دارد که این دو کتاب به عنوان منبع مورد استفاده قرار می‌گیرد که هر دو ترجمه و از آثار خارجی هستند.

کتاب

وی افزود: این اولین کتاب ایرانی در زمینه استندآپ کمدی است که حاصل سالها تجربه و پژوهش‌های من در این شاخه هنری است، این اثر به همت انتشارات " کلک سیمین " منتشر و از دو روز آینده در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت. در این کتاب سعی کرده‌ام علاوه بر آموزش‌ها، به بیان تاریخ استندآپ کمدی و معرفی کمدین‌های مطرح جهان و کمدین‌های داخلی بپردازم . در « واسخندیش» تکنیک‌های استندآپ کمدی در غالب شوخی و مزاح به مخاطب ارائه شده تا جذابیت بیشتری برای خوانندگان داشته و خسته کننده نباشد.

کربلایی زاده  در رابطه با ویژگی شاخص استندآپ کمدی توضیح داد: برخی از افراد به غلط گمان می‌کنند، بیان لطیفه و خاطره به معنی استندآپ کمدی است، درحالیکه لطیفه و خاطره تنها بخشی از این هنر است، استندآپ کمدی یعنی نقد و بررسی مسائل سیاسی، اجتماعی، جنسیتی و دینی و رفتارهای درست و غلط بر اساس ابزارهای بازیگری، سخنوری، اجرا و بداهه پردازی. یک هنرمند کمدین با اشراف به تکنیک‌هایی که گفته شد، مسائل روز را بررسی کرده و از فیلتر کمدی رد می‌کند و با ایجاد موقعیت چه از نظر بصری و چه کلامی، باعث تصویر سازی ذهن تماشاگر و به خنده افتادن او می‌شود. در این حالت خنده به همراه اندیشه اتفاق می‌افتد، شاید مسئله‌ای که کمدین به بیان آن می‌پردازد، ساده باشد ولی حتما تلنگری در مغز تماشاگر ایجاد می‌کند.

کتاب

وی  ادامه داد: در استندآپ کمدی صد در صد به دنبال جریان سازی هستیم، در این اجرا مخاطب در حال تماشای یک رفتار غلط سیاسی، اجتماعی و یا دینی قرار می‌گیرد، بنابراین قطع به یقین استندآپ کمدی یک جریان فکری ایجاد کرده و این موضوعی است که می‌تواند تأثیرگذاری زیادی داشته باشد.

این کمدین در پاسخ به این پرسش خبرنگار دیباچه که " دلیل کاهش کیفیت آثار طنز به نسبت گذشته چیست؟ اظهار داشت: این قضیه به دلیل شرایط فعلی حاکم بر کشور و مشکلاتی نظیر تحریم، گرانی و عدم مسئولیت پذیری یک سری از مسئولان کشوری ایجاد شده و باعث شده مردم به نسبت قبل دل و دماغی برای خندیدن نداشته باشند. البته یک موضوعی در کشور ما وجود دارد که نشان دهنده ضعف ماست، در برخی کشورهای دنیا مردم به تماشای استندآپ کمدی می‌روند تا بخندند ولی در کشور ما به تماشای آثار کمدی می‌روند تا کسی آنها را بخنداند. این موضوع کار را سخت می‌کند ولی وقتی از قبل می‌رویم که بخندیم، هر موضوعی ما را به خنده می‌اندازد.

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گفتگو دیباچه با «عباس غزالی» به بهانه ساخت فیلم جدید کوتاهش

"لبخند ماسک" نگاهی به قربانیان معضلات اجتماعی دارد | پلتفرم‌ها در ایران به لطف کرونا خیلی زود رونق گرفتند!

۱۰:۰۳  -  ۲۷ شهريور ۱۴۰۰
وقتی ایلیا منفرد دیگر به اوج خود برنگشت

آهنگ مشهور «گل ارکیده» چگونه ساخته شد؟

۱۸:۰۷  -  ۲۴ شهريور ۱۴۰۰
حامد تأملی طراح و تولیدکننده اسباب‌بازی در گفتگو با پایگاه خبری دیباچه بیان کرد:

شورای نظارت بر اسباب‌بازی باید به عنوان یک نهاد کاملا مستقل عمل کند | بازی و اسباب بازی مختص رده بندی سنی کودک و نوجوان نیست!

۱۵:۲۶  -  ۲۷ شهريور ۱۴۰۰
انتقاد‌های تند فیلمساز و منتقد جوان سینما در خصوص کیفیت آثار کمدی حال حاضر

بهارلو: فیلمِ وحشت می‌سازند، به جای ترساندن، مخاطب را به خنده می‌اندازد | آثاری نظیر «مردم معمولی»، «دراکولا» اثر فرهنگی نیستند!

۱۶:۴۳  -  ۲۴ شهريور ۱۴۰۰
پربازدیدها
آخرین اخبار