پنجشنبه ۱۶ تير ۱۴۰۱  |  Thursday, 07 July 2022

دیباچه

کد خبر: ۵۰۸۱۷
تاریخ انتشار : ۳۰ : ۱۵ - ۱۳ مرداد ۱۴۰۰
سعید علیجانی رهبر ارکستر «موسیقی نو» در گفتگو با دیباچه مطرح کرد

سعید علیجانی می گوید مردم از موسیقی های تفننی خسته شده اند و به دنبال موسیقی جدی هستند. موسیقی جدی مانند آبی است که راه خود را پیدا می کند.
سعید علیجانی رهبر ارکستر موسیقی نو در گفتگو با خبرنگار موسیقی دیباچه گفت: متاسفانه موسیقی راه خود را گم کرده است و موسیقی های امروزی به اسم تفنن منتشر می شوند در صورتیکه اسم این موسیقی ها حتی تفننی نیست. مخاطب فکر می کند این نوع موسیقی ها باید باشد در صورتیکه اگر موسیقی جدی را گسترش دهیم و سبب آگاهی مردم شویم می توانیم راه دیگری برای مخاطبان موسیقی باز کنیم.

مردم از موسیقی‌های تفننی خسته شده اند | متاسفانه موسیقی راه خود را گم کرده است!

این رهبر ارکستر در ادامه بیان کرد: خوشبختانه فضای مجازی خیلی کمک کرد تا مخاطب بیشتر با موسیقی جدی آشنا شوند و متوجه شدند این موسیقی ها که منتشر می شوند هیچ تفننی به وجود نمی آورند. درباره موسیقی پاپ باید بگویم که عامه پسند است و فقط تعدادی به سمت این موسیقی گرایش دارند. موسیقی که فقط توسط آقایان اجرا می شود و از هنر بانوان اصلا استفاده نمی شود. مردم از این نوع موسیقی ها خسته شده اند و به دنبال موسیقی جدی هستند. موسیقی جدی مانند آبی است که راه خود را پیدا می کند.
وی افزود: الان مردم به سمت موسیقی کلاسیک گرایش پیدا کرده اند و خانواده ها بسیار آگاه تر شده اند و اگر تصمیم می گیرند فرزندان خود موسیقی را یاد بگیرند با تحقیق و پرس و جو بهترین نوع موسیقی را انتخاب می کنند. مردم با سوادتر شده اند و رسانه ها برای آگاهی بخشی بسیار کمک می کنند. جوان هایی که امروز مراجعه می کنند واقعا آگاه هستند و با ما درباره موسیقی کلاسیک صحبت می کنند. من واقعا لذت می برم که یک نوجوان ۱۶ ساله با من درباره فرق باخ و بتهوون صحبت می کند.
این هنرمند در ادامه تاکید کرد: مدتی پیش با یکی از دوستانم در خارج از کشور صحبت می کردم و می گفت زمانیکه به کنسرت موسیقی کلاسیک می رویم تمام سرها سفید است ولی من با افتخار گفتم در ایران شرایط انقدر خوب شده است که تمامی سرها سیاه است یعنی همه جوان ها به این کنسرت ها می آیند و این فقط به خاطر این است که آگاهی مردم بیشتر شده است.
وی در پایان گفت: موسیقی تفننی چیزی به اسم تفنن ایجاد نمی کند و انقدر این قطعات زیاد هستند که هر روز یک سری آهنگ مشابه هم منتشر می شود. امروزه جوانان و خانواده ها بیشتر به سمت موسیقی کلاسیک می آیند و دوست دارند این نوع موسیقی را کشف کنند و به دنبال جریان جدی موسیقی هستند.


گفتگو از غزاله سعادتی

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
سید شاهین موسوی، بوکسور ملی پوش کشور و نفر پنجم بوکس جهان در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد:

برای حضور در المپیک فرانسه باید تغییر وزن بدهم / متاسفانه ما در هیج مسابقه ای با رقبای خود حضور پیدا نمی کنیم

۱۲:۳۱  -  ۱۲ تير ۱۴۰۱
حمیدرضا مهدی پور تهیه کننده برنامه طنز «دی بی سی فارسی» در گقت و گو با دیباچه مطرح کرد:

هدف اصلی ما از تولید برنامه «دی بی سی فارسی» شکستن هژمونی شبکه‌های معاند بود / با استقبال خوب مدیران جدید رسانه ملی به تلویزیون آمدیم

۱۵:۳۳  -  ۰۸ تير ۱۴۰۱
غفلت بزرگ در حوزه نمایشنامه نویسی

چرا بیشتر نمایش‌های روی صحنه، برگرفته از نمایشنامه‌های خارجی است؟

۱۳:۰۱  -  ۰۸ تير ۱۴۰۱
احمد شفیعی، تهیه کننده سریال « آقای قاضی » در گفت و گو با دیباچه مطرح کرد:

این اولین ژانر درام قضایی در قالب یک سریال است / بهزاد خلج در نقش یک قاضی واقعی ظاهر شد / فصل دوم سریال آقای قاضی بزودی ساخته می‌شود

۱۷:۰۸  -  ۰۶ تير ۱۴۰۱
ابراهیم فروزش کارگردان و فیلمنامه نویس سینما در گفتگو با دیباچه مطرح کرد

ارگان‌های دولتی ما بودجه کمی در سال برای ساخت یک فیلم بلند دارند / امیدوارم این کارگروه فارابی قدم‌های مثبتی بردارد

۱۷:۰۳  -  ۰۴ تير ۱۴۰۱
پربازدیدها
آخرین اخبار