دوشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۰  |  Monday, 20 September 2021

دیباچه

کد خبر: ۵۰۸۱۳
تاریخ انتشار : ۰۴ : ۱۶ - ۱۱ مرداد ۱۴۰۰
محمدرضا توکل صدیقی مدیرمسئول انتشارات صابرین و عضو هیأت مدیره شرکت دنیای ماه‌پیشونی به خبرنگار پایگاه خبری دیباچه گفت:به هر حال شرایط اقتصادی کشور در روند تولید کتاب نیز کاملا مشهود است. تیراژ کتاب امروز نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته است و میزان فروش کتاب نیز در کشور ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش دارد. البته در همین زمان ممکن است که با توجه به تورم و افزایش قیمت کتاب‌ها، فروش ریالی ناشران ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده باشد. این افزایش نسبت به تورم ۴۰ تا ۶۰ درصدی جامعه، نشان دهنده پس‌رفت و ضعیف شدن اقتصاد نشر است.
 
تیراژ کتاب امروز نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته است |اهالی صنعت نشر با مشکل قاچاق کتاب دست و پنجه نرم می‌کنند!

او افزود:اهالی صنعت نشر بجز مواجهه با همه‌گیری ویروس کرونا و تبعات آن، با مشکل قاچاق کتاب نیز دست و پنجه نرم می‌کنند. چند سالی است افراد سودجو کتاب‌های ناشران را با قیمت‌هایی بیشتر از قیمت تعیین شده توسط ناشر و با تخفیف‌های بالاتر از حد معمول به مخاطب عرضه می‌کنند. این افراد بساطشان را در کنار خیابان انقلاب پهن می‌کنند و آسیب زیادی به کسب و کار کتابفروشی‌های آن خیابان زده‌اند.

مدیرمسئول انتشارات صابرین بیان کرد:تا به امروز برخورد جدی با قاچاقچیان کتاب نشده است.

توکل صدیقی گفت:برخی از ناشران ما دیگر توان تولید کتاب را ندارند. ما تا سال گذشته با حمایت دولت کاغذ را با قیمت منطقی تهیه می‌کردیم، اما امسال این کالا با قیمت غیرمنطقی از بازار تهیه می‌شود. در چنین شرایطی ناشر باید چه قیمتی روی کتابش بزند تا بتواند ضرر و زیانش را جبران کند؟ اگر ناشر قیمت کتاب را بسیار بالا ببرد، محصولش به فروش نمی‌رسد، زیرا قدرت خرید اقشار مختلف جامعه به اندازه‌ای نیست که کتاب‌های گران‌قیمت فروخته شوند.

او خاطرنشان کرد:نوسانات شدید قیمت کاغذ ناشران را بلاتکلیف می‌کند و به صنعت نشر ضرر می‌زند. بهتر است که قیمت کاغذ به ثبات برسد.

گفتگو از: نسرین خدایاری
نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گفتگو دیباچه با «عباس غزالی» به بهانه ساخت فیلم جدید کوتاهش

"لبخند ماسک" نگاهی به قربانیان معضلات اجتماعی دارد | پلتفرم‌ها در ایران به لطف کرونا خیلی زود رونق گرفتند!

۱۰:۰۳  -  ۲۷ شهريور ۱۴۰۰
وقتی ایلیا منفرد دیگر به اوج خود برنگشت

آهنگ مشهور «گل ارکیده» چگونه ساخته شد؟

۱۸:۰۷  -  ۲۴ شهريور ۱۴۰۰
حامد تأملی طراح و تولیدکننده اسباب‌بازی در گفتگو با پایگاه خبری دیباچه بیان کرد:

شورای نظارت بر اسباب‌بازی باید به عنوان یک نهاد کاملا مستقل عمل کند | بازی و اسباب بازی مختص رده بندی سنی کودک و نوجوان نیست!

۱۵:۲۶  -  ۲۷ شهريور ۱۴۰۰
انتقاد‌های تند فیلمساز و منتقد جوان سینما در خصوص کیفیت آثار کمدی حال حاضر

بهارلو: فیلمِ وحشت می‌سازند، به جای ترساندن، مخاطب را به خنده می‌اندازد | آثاری نظیر «مردم معمولی»، «دراکولا» اثر فرهنگی نیستند!

۱۶:۴۳  -  ۲۴ شهريور ۱۴۰۰
پربازدیدها
آخرین اخبار