دوشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۰  |  Monday, 20 September 2021

دیباچه

کد خبر: ۵۰۸۰۸
تاریخ انتشار : ۳۲ : ۱۴ - ۱۰ مرداد ۱۴۰۰
عضو هیأت علمی دانشکده هنر،علم و فرهنگ در گفت‌وگو با پایگاه خبری دیباچه؛

فضل وزیری که به زعم خودش زمانی معتقد بود،همه‌گیری کرونا و به تبع آن کاهش واردات صنایع دستی به کشور به نفع اقتصاد عرصه صنایع دستی داخلی است،امروز  همچون سایر فعالان این عرصه شاهد تورم در حوزه خرید و فروش صنایع دستی است.

شهره فضل وزیری عضو هیأت علمی دانشکده هنر،علم و فرهنگ در خصوص وضعیت فعلی عرصه صنایع دستی و تأثیر بلندمدت همه‌گیری کرونا روی این عرصه  به خبرنگار پایگاه خبری دیباچه گفت:من زمانی معتقد بودم دوره همه‌گیری کرونا با توجه به کاهش احتمالی واردات صنایع دستی به نفع عرصه صنایع دستی داخلی  و اقتصاد این عرصه است اما امروز شاهد تورم در حوزه خرید و فروش صنایع دستی هستیم.این تورم به عرصه صنایع دستی تحمیل شده و موجب ایستایی و توقف این عرصه شده است.

او افزود:امروز به هیچ وجه نمی‌توان به سمت مواد اولیه لازم برای تولید یک محصول رفت.مثلا ما زمانی سفال را به قیمت بسیار معقولی تهیه می‌کردیم اما هم‌اکنون این محصول با قیمت نامعقولی خرید و فروش می‌رود البته نمی‌توان به سفالگران ایراد گرفت زیرا دسترسی آنها به تجهیزات و مواد اولیه‌شان بسیار دشوار و گران است.

این عضو هیأت علمی دانشکده هنر،علم و فرهنگ  گفت:شاید برای شما این سؤال پیش بیاید که چرا قیمت محصولات صنایع دستی که به صورت بومی در کشور تولید می‌شوند،افزایش یافته است.باید بدانید که تولیدکنندگان محصولات صنایع دستی نیز بخشی از مواد اولیه و تجهیزاتشان را از منبع محصولات وارداتی تأمین می‌کنند مثلا نوغان‌داران برای پرورش کرم‌های ابریشم به بعضی از آفت‌کش‌ها نیاز دارند.این آفت‌کش‌ها وارد می‌شوند.از طرف دیگر این افراد برای تولید محصولات انبوه کارگرانی را استخدام می‌کنند،که به تبع باید حقوق آنها پرداخت شود.

فضل وزیری بیان کرد:هم‌اکنون واردات مواد اولیه و تجهیزات هنرمندان صنایع دستی در اولویت کشور نیست.

گفت و گو از : نسرین خدایاری

نام:
ایمیل:
* نظر:
مطالب برگزیده
گفتگو دیباچه با «عباس غزالی» به بهانه ساخت فیلم جدید کوتاهش

"لبخند ماسک" نگاهی به قربانیان معضلات اجتماعی دارد | پلتفرم‌ها در ایران به لطف کرونا خیلی زود رونق گرفتند!

۱۰:۰۳  -  ۲۷ شهريور ۱۴۰۰
وقتی ایلیا منفرد دیگر به اوج خود برنگشت

آهنگ مشهور «گل ارکیده» چگونه ساخته شد؟

۱۸:۰۷  -  ۲۴ شهريور ۱۴۰۰
حامد تأملی طراح و تولیدکننده اسباب‌بازی در گفتگو با پایگاه خبری دیباچه بیان کرد:

شورای نظارت بر اسباب‌بازی باید به عنوان یک نهاد کاملا مستقل عمل کند | بازی و اسباب بازی مختص رده بندی سنی کودک و نوجوان نیست!

۱۵:۲۶  -  ۲۷ شهريور ۱۴۰۰
انتقاد‌های تند فیلمساز و منتقد جوان سینما در خصوص کیفیت آثار کمدی حال حاضر

بهارلو: فیلمِ وحشت می‌سازند، به جای ترساندن، مخاطب را به خنده می‌اندازد | آثاری نظیر «مردم معمولی»، «دراکولا» اثر فرهنگی نیستند!

۱۶:۴۳  -  ۲۴ شهريور ۱۴۰۰
پربازدیدها
آخرین اخبار